Lule të së Keqes, një magna nga Charles Baudelaire

Lulet e së Keqes.

Lulet e së Keqes.

Lulet e së Keqes (Les Fleurs du Mal, në frengjisht) është një antologji e poezive të mallkuara të shkruara nga Charles Baudelaire dhe botuar në 1857. Kjo konsiderohet si një nga veprat më madhështore të autorit, duke qenë një shembull i simbolikës dhe dekadencës franceze. Teksti është një pasqyrim i një kohe kur ishte e domosdoshme për autorin të skandalizonte borgjezinë e perandorisë së dytë.

Përmes një përdorimi mjeshtëror të fjalëve, vepra i shërbeu Bodlerit si një arratisje nga e ashtuquajtura "shpretkë" (një ndjenjë e mërzisë së munduar që poeti ndjen kur refuzohet nga një shoqëri hipokrite dhe dekadente). Sipas shkrimtarit, mënyra më e mirë për të shmangur këtë keqardhje është përmes artit, poezisë, teprimeve dhe dashurisë, e cila nuk është larg vuajtjes. Për këtë dhe shumë vepra të tjera të tij Bodleri konsiderohet si një nga poetët e mëdhenj të botës.

Rreth kontekstit

Për të shkruar këtë vepër, Charles Baudelaire u frymëzua nga lagjet e ndyra dhe të errëta të skenës së artit në Paris të shekullit të XNUMX-të., ku ai alternohej midis prostitutave dhe hashashit, opiumit dhe laudanumit ... e gjithë kjo për t’i shpëtuar një realiteti që dukej agonues. Përveç kësaj, vetë njerëzimi modern dhe mendjelehtësia e tij e bënë atë të kërkojë thelbin e së keqes, sëmundjes, vdekjes dhe groteskut.

Si homolog, Baudelaire Ai u përpoq të gjente dritën brenda errësirës që e përpiu ato ditë. Sidoqoftë, autori në fund të fundit ra pre e kësaj mërzie të qëndrueshme, e cila, nga ana tjetër, e çoi atë përsëri në rrugën e një jete të çrregullt dhe skandaloze që nuk kaloi pa u vënë re në atmosferën e klasës së lartë të qytetit.

Lulet e së Keqes

I zhytur në gjendjen e tij të vazhdueshme të fiksimit dhe vizionin e tij unik të së keqes, Baudelaire shkroi atë që sot konsiderohet më e mira e veprave të tij. Lulet e së Keqes kërkon të theksojë mëkatet e njeriut, duke theksuar injorancën e tij. Vetë vepra është një shembull i ndriçimit të arteve si pasqyrim i ndjenjave më të thella të qenies njerëzore.

Ishte pikërisht për shkak të karakterit të saj, grotesk dhe sublime, që kjo antologji shkaktoi polemikë të madhe, duke i shkaktuar poetit shumë probleme ligjore. Autori u ndoq penalisht për përmbajtjen e këtij vëllimi dhe u detyrua të përjashtojë gjashtë poezi të tij si të konsideruara tepër imorale për kohën. Për më tepër, Baudelaire duhej të paguante një gjobë prej treqind frangash. Kjo, natyrisht, nuk e ndaloi që të bëhej një ribotim në 1861, duke përfshirë disa tekste të pabotuara.

Vepra konsiderohet të ketë një stil klasik, dhe përmbajtja e saj konsiderohet romantike. Kjo antologji u krijua si një zinxhir poezish që ndërthuren dhe lidhen me njëra-tjetrën, si një histori në të cilën protagonisti - poeti - gradualisht bie larg një realiteti të mjerueshëm dhe zhyt veten në teprimet e jetës. Droga dhe kënaqësia erotike. Duke qenë në këtë gjendje, poeti e përshkruan gruan si një qenie dashakeqe që shmang ngjitjen e saj drejt ndriçimit.

Citim i Charles Baudelaire.

Citim i Charles Baudelaire.

strukturë

Kjo vepër ka kaluar disa ndryshime në strukturën e saj me kalimin e kohës. Kjo ishte për shkak, siç u përmend, për faktin se pas konceptimit të tekstit u konsiderua një monstruacion i pamoralshëm që prishi rendin, paqen dhe zakonet e mira të kohës.

Libri origjinal përbëhet nga shtatë pjesë:

Primera

Në pjesën e parë të shfaqjes Baudelaire prezanton publikun me vizionin e tij përmes poezisë së tij të paharrueshme "Për lexuesin". Këtu shkrimtari zbulon (pjesërisht) se çfarë do të vijë më vonë; është një qasje që e bën leximin më intim.

E dyta

Pas kësaj, ai shkon te "Shpretka dhe Ideali", ku autori propozon format e tij të preferuara për t'iu shmangur realitetit në të cilin duhet të jetojë; një realitet plot mërzi dhe injorancë ("Shpretka"). Këto forma janë, sigurisht, art dhe bukuri. Në "Ideal" ai shpreh në mënyrë të vendosur një ikje graduale nga ky realitet që ai e konsideron të tmerrshëm.

E treta dhe e katërta

Në pjesën e tretë dhe të katërt ("Lulet e së keqes" dhe "Pikturat parisiene") autori përpiqet të gjejë bukurinë në Paris, atë që e bëri të humbur. Sidoqoftë, ky kërkim nuk është pa mizori, skenarë groteske dhe të keqen që Baudelaire mishëron aq shumë në poezinë e tij.

E pesta dhe e gjashta

Kur nuk gjen lartësinë e tij kaq të ëndërruar dhe as pretendimin e qytetit të tij, autori bie përsëri në vese. Këtu hyjnë ata pjesët e pestë dhe të gjashtë, "Rebelimi" dhe "Vera", dhe prej tyre nuk ka kthim në një jetë më të pastër, nuk është më e mundur, jo për Bodlerin, as për poezitë e tij.

Pjesa finale

Në këto faza pothuajse të fundit mund të shihni një pikturë të përsosur danetike, të pikturuar nga poeti, e cila i lë vendin pjesa e shtatë dhe e fundit, e cila nuk është askush tjetër veç "Vdekja". Hereshtë këtu, siç tregon emri i saj, që të gjitha prishjet konsumohen në asgjësimin e ekzistencës. Nuk mund të ishte ndryshe.

Baudelaire, me aftësinë e tij të madhe për gjeni për letra, arriti me mjeshtëri ta prezantojë lexuesin me përshkruesin e Parisit për të. Importantshtë e rëndësishme të theksohet, përsëri, se e gjithë kjo përmbajtje nuk doli në dritë në fillim për shkak të censurës.

Botim 1949

Në botimet e mëvonshme të Lulet e së Keqes se përfshijnë disa nga poezitë më të bukura të dashurisë nga Charles Baudelaire, duke krijuar një strukturë të re për punën, e cila mund të lexohet si më poshtë:

 • "Al Lector" ("Au Lecteur").
 • "Esplín e Ideal" ("Spleen et Idéal").
 • "Lule të së Keqes" ("Fleurs du Mal").
 • "Piktura Parisiane" ("Tableaux Parisiens").
 • "Rebelimi" ("Révolte").
 • "Vera" ("Le Vín").
 • "Vdekja" ("Le Mort").

Për shkak të konfliktit moral që shkaktoi kjo antologji dhe faktit që gjashtë poezi të tij duhej të përjashtoheshin, Vetëm në vitin 1949 publiku ishte në gjendje të shijonte dekadencën dhe erotizmin e nënkuptuar në të Lulet e së Keqes siç është hartuar nga autori. Diçka interesante është ajo korrigjimet e kësaj vepre po botohen edhe sot.

Sobre el autor

Charles Baudelaire lindi në Paris; biografitë për autorin nuk sqarojnë nëse viti i lindjes së tij ishte 1821, apo dhjetë vjet më vonë. Baudelaire ishte një poet, kritik arti, eseist dhe përkthyes. Në këtë punë të fundit ai punoi duke përkthyer poezitë dhe historitë e asaj që ai e konsideronte si një nga njerëzit më avangardë të kohës së tij: Edgar Allan Poe.

Charles Baudelaire.

Charles Baudelaire.

Ai konsiderohet si një nga poetët më të rëndësishëm për simbolikën franceze, dhe babai i dekadencës.. Baudelaire u kritikua seriozisht për punën e tij dhe u përfshi në kategorinë e "poet i mallkuar", kjo për stilin e tij të jetës bohem dhe vizionin e tij ekstravagant të së keqes, dashurisë dhe vdekjes. Ai gjithashtu u mbiquajt "Dante i epokës moderne", falë këtij vizioni të njëjtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.