Poezi bashkëkohore e Amerikës Latine (II)

Ilustrimi nga Ana Juan

Dje kemi filluar këtë artikull të dyfishtë, me këstin e parë «Poezi bashkëkohore hispanike amerikane« në të cilën kemi biseduar me ju për poetë të tillë të shquar si Gabriela Mistral, José Marti ose Pablo Neruda. Në këtë këst ju sjellim 3 të tjera jo më pak të shquara se ato të mëparshmet. Eshte per César Vallejo, Vicente Huidobro y Octavio Paz.

Nëse doni të vazhdoni të shijoni poezinë e mirë të sjellë nga ana tjetër e pellgut, qëndroni dhe lexoni këtë artikull. Ne ju premtojmë se do të kënaqeni.

César Vallejo

kjo peruan me poezi avangarde e lindur në 1982 dhe vdiq në 1938 shquhej për veprën e tij poetike shumë të rëndësishme. Puna e tij "Heraldët e Zi" Botuar në 1919, ajo ruan jehonat e Modernizmit, por shumë nga poezitë e tij, të cilat janë përqendruar në vuajtje dhe ankth, fillojnë me paraqitjen e një metri të parregullt dhe janë shkruar me një ton më informal se sa është parë deri më tani.

Ndërsa shkruan, ne shohim se si mërgimi, vdekja e nënës së tij, lufta civile tragjike dhe e ashpër spanjolle dhe padrejtësia në përgjithësi, marrin një pjesë të madhe të veprës së tij të ardhshme. Në këtë fragment të shkurtër kushtuar tij duam t'ju ofrojmë pak "Heraldët e Zi", në të cilën dhimbja njerëzore është motivi qendror i veprës:

Ka goditje në jetë, kaq të forta ... Nuk e di!
Fryn si urrejtja ndaj Zotit; sikur para tyre,
hangover i gjithçkaje të pësuar
do te bashkohet ne shpirt ... nuk e di!

Ata janë të paktë; por ato janë ... ata hapin hendeqe të errëta
në fytyrën më të ashpër dhe shpinën më të fortë.
Ndoshta do të jenë petëzat e barbarëve Attila;
ose lajmëtaret e zeza që na dërgon Vdekja.

Ato janë rëniet e thella të të krishterëve të shpirtit
të një besimi të adhurueshëm që Fati blasfemon.
Ato goditje të përgjakshme janë kërcitjet
e ca bukës që digjet në derën e furrës.

Dhe njeriu… I varfër… i varfër! Rrotulloni sytë si
kur një duartrokitje na thërret mbi supe;
kthen sytë e çmendur, dhe gjithçka jetoi
grumbullohet, si një pishinë faji, në shikim.

Ka goditje në jetë, kaq të forta ... Nuk e di!

Vicente Huidobro

kjo Shkrimtar kilian, gjithashtu nga epoka avangardë e poezisë së Amerikës Latine, si César Vallejo, ai gjithashtu kultivoi romane dhe teatër përveç poezisë.

Ishte një nga themeluesit e "krijimtari", trashëgimtar i ultraizmit dhe botuar në 1914 me moton 'Non serviam', i cili mohon që arti duhet të imitojë natyrën dhe pohon se duhet të krijojë realitete të reja përmes fjalës.

Huidobro përmbledh në këtë poezi që do të shohim më poshtë vizionin e tij për procesin krijues, duke e konsideruar atë si një manifest të teorisë së tij krijuese:

Art poetik

Le të jetë ajeti si një çelës
Kjo hap një mijë dyer.
Një gjethe bie; diçka fluturon;
Sa duken sytë e krijuar,
Dhe shpirti i dëgjuesit mbetet duke u dridhur.

Shpikni botë të reja dhe kujdesuni për fjalën tuaj;
Kur mbiemri nuk jep jetë, ajo vret.

Jemi në ciklin e nervave.
Muskuli varet,
Siç mbaj mend, në muze;
Por kjo nuk është arsyeja pse ne kemi më pak forcë:
Energji e vërtetë
Ajo qëndron në kokë.

Pse e këndon trëndafilin, o Poetë!
Bëni të lulëzojë në poezi;

Vetëm për ne
Të gjitha gjërat jetojnë nën Diell.

Poeti është një Zot i vogël.

Octavio Paz

Poezi bashkëkohore hispano-amerikane

Oktavio Paz, teoricien i madh i pavarësisë së fjalës në lidhje me realitetin: "Jashtë botës së shenjave, e cila është bota e fjalëve, nuk ka botë". Në këtë poezi nga "Salamander" botuar në vitin 1962, poeti meksikano ngre ato kufijtë midis reales dhe joreales:

Nëse drita e bardhë është e vërtetë
e kësaj llambe, e vërtetë
dora që shkruan, a janë ato reale
sytë që shikojnë çfarë shkruhet?

Nga njëra fjalë në tjetrën
ajo që them zbehet.
E di që jam gjallë
midis dy kllapave.

Dhe deri më tani ky artikull i dyfishtë i poezisë bashkëkohore të Amerikës Latine. Nëse ju pëlqeu dhe doni që ne të kthehemi prapa herë pas here dhe të rimarrim tekste dhe emra të poetëve dhe shkrimtarëve të tjerë që na ofruan aq shumë në atë kohë (dhe vazhdoni të na ofroni), ju thjesht duhet të na tregoni në komente ose nga rrjetet sociale. Gezuar naten e se enjtes!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Melvin Escalona (@ melvinviejo1) dijo

    Në të njëjtën mënyrë, unë pres botimet e mëposhtme. Shpresoj të zgjohem mes shokëve të mi të klasës nga qyteti im vertikal, në Ciudad Palmita në Famullinë Santa Teresa të qytetit të Karakas Venezuelës; nga ku do të dalin disa ditë shkrimtarë, poetë dhe kronistë me shpirt eko-kulturor me shqisat e jetës