Poezi bashkëkohore e Amerikës Latine (I)

Poezi bashkëkohore hispanike amerikane

Kur flasim për poezinë Spanjollo-Amerikane, emri i parë që del ose një nga të parët, është padyshim ai i Ruben Dario, me të cilin Modernizmi, por ka poezi Spanjollo-Amerikane përtej kësaj ose nga José Hernández, një tjetër poet i madh.

Ndër të tjera, shquhen zërat e mëposhtëm: Gabriela Mistral, Jose Marti, Pablo Neruda, Octavio Paz, Cesar Vallejo y Vicente Huidobro. Në këtë artikull do të flasim për tre të parat, dhe në atë që do të botohet nesër do të flasim për tre të fundit. Nëse ju pëlqen poezia, ose më mirë, poezia e mirë, mos ndaloni së lexuari atë që po vjen.

Gabriela Mistral

Gabriela Mistral, ose çfarë është e njëjta gjë, Lucia Godoy Ajo ishte një nga poetet e kohës e cila me poezinë e saj u përpoq të zbulonte realizmin, realitetin e përditshëm, duke u strehuar edhe në intimitet.

Shkroi Gabriela, i cili ishte Çmimi Nobel për Letërsi në 1945 "Sonnets of death", një nga veprat e tij më të mira dhe më të rëndësishme. Isshtë frymëzuar nga vetëvrasja e Romelio Uretës, dashuria e tij e vjetër. Dhe sonet i parë shkon kështu:

Nga kamare e ngrirë që ju vendosën burrat,
Unë do të të zbres në tokën e përulur dhe me diell.
Se unë kam për të fjetur në të burrat nuk e dinin,
dhe se duhet të ëndërrojmë në të njëjtën jastëk.

Unë do të vë në tokë me diell me një
ëmbëlsia e një nëne për djalin që fle,
dhe toka duhet të bëhet butësi e djepit
me të marrë trupin tuaj si një fëmijë i lënduar.

Atëherë do të spërkas papastërti dhe pluhur trëndafili,
dhe në pluhurin e kaltërosh dhe të lehtë të hënës,
rropulli i lehtë do të burgoset.

Unë do të largohem duke kënduar hakmarrjet e mia të bukura,
Sepse për atë nder të fshehur dora e nr
do të zbresë për të diskutuar grushtin tënd të kockave!

Jose Marti

José Marti, Kuban, kishte poezinë si një mënyrë të sinqertë komunikimi, të manifestuar në një mënyrë zyrtare përmes së thjeshtëës dhe të përditshmes. Poeti identifikohet në "Vargje të thjeshta" me poezinë e tij, sepse në të ai paraqiti dhe formoi shpirtin e tij siç ishte. Kur shkruan këto vargje, ai zbulon veten: një njësi e përbërë nga elementë të ndryshëm dhe të kundërt, siç ndodh kur ai emëron "Dobësia e drerit" në frontin e "Forca e çelikut". Ajo gjithashtu pasqyron ndjenja të tilla si solidariteti dhe heqja e pakënaqësisë:

Kultivoni një trëndafil të bardhë
në qershor si janari
Për mikun e ndershëm
që më jep dorën e tij të çiltër.

Dhe për mizorin që më shqyen
zemra me te cilen jetoj,
Kultivimi i gjembave ose hithrave;
Unë rrit trëndafilin e bardhë.

Pablo Neruda

Nuk e di sa herë kam shkruar për këtë autor, por nuk lodhem. Neruda ishte dhe do të jetë gjithmonë një nga emrat e mëdhenj në poezinë botërore, jo vetëm në Amerikën Latine. Thjesht duke përmendur punën tuaj "Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar", botuar në 1924, ne po themi gjithçka ... Dhe do të më mungonin linjat për të botuar gjithçka që meriton të lexohet nga ky autor. Por do të jem i shkurtër, ose të paktën, do të përpiqem të jem:

Që të më dëgjoni
fjalët e mia
hollohen ndonjëherë
si gjurmët e pulëbardhave në plazhe.

Gjerdan, gjarpër i dehur
për duart tuaja të buta si rrushi.

Dhe unë i shikoj fjalët e mia nga larg.
Më shumë se të miat janë të tuat.
Ata ngjiten në dhimbjen time të vjetër si dredhkë.

Ata ngjiten në muret e lagura kështu.
Ju jeni fajtori për këtë lojë të përgjakshme.

Ata po ikin nga strofka ime e errët.
Ju mbushni gjithçka, plotësoni gjithçka.

Para jush ata populluan vetminë që ju zë,
dhe ata janë mësuar më shumë me trishtimin tim se ty.
Tani dua që ata të thonë atë që dua të të them
në mënyrë që t’i dëgjoni ashtu siç dua të më dëgjoni.

Era e Anguishit akoma i tërheq.
Uraganët e ëndrrave i rrëzojnë ndonjëherë ndonjëherë.
Ju dëgjoni zëra të tjerë në zërin tim të dhimbshëm.
Lotët e gojës së vjetër, gjakun e lutjeve të vjetra.
Më duaj, partner. Mos më lër. Me ndiq mua
Më ndiq, partner, në atë valë ankthi.

Por fjalët e mia po njollosen me dashurinë tënde.
Ju pushtoni gjithçka, pushtoni gjithçka.

Unë jam duke bërë një gjerdan pafundësi nga të gjithë ata
për duart e tua të bardha, të buta si rrushi.

Nëse ju pëlqeu dhe ju ka pëlqyer të lexoni këtë artikull po aq sa unë duke e shkruar, mos harroni pjesën e dytë që do të botohet nesër, e Enjte. Në të do të flasim shkurtimisht për Octavio Paz, César Vallejo dhe Vicente Huidobro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jorge dijo

    Unë jam nga Tucumán dhe jetoj me muralet e veprimit poetik duke i lexuar çdo ditë. Më pëlqente ta shihja atë foto të kopertinës në artikull. Faleminderit!