Përmbledhje e La Celestina

Ferdinand de Rojas.

Ferdinand de Rojas.

Celestine Konsiderohet si një nga veprat më të rëndësishme të letërsisë spanjolle për shkak të rëndësisë së saj historike. Përmbajtja e tij pasqyron detaje të rëndësishme në lidhje me tranzicionin artistik dhe kulturor të fundit të shekujve XNUMX dhe fillimit të shekujve XNUMX. Ishte gjithashtu një kohë revolucionare për letërsinë për shkak të risive në përdorimin e gjuhës dhe ndryshimeve në stil.

Për më tepër, Celestine është vendosur nga shumica e studiuesve të letërsisë brenda zhanrit të tragjikomedisë. Sidoqoftë, Shtë e vështirë të klasifikosh këtë vepër brenda një zhanri specifik, pasi vdekja dhe tragjedia janë elemente thelbësore në zhvillim. Në mënyrë të ngjashme, autorësia e kësaj pjese paraqet disa pyetje që nuk janë zgjidhur plotësisht me shekuj.

Autoriteti i Celestine

Fernando de Rojas është njohur si autori i Celestine. Sidoqoftë, shumë burime sugjerojnë që ky shkrimtar spanjoll plotësoi vetëm një tekst të përgatitur nga një shkrimtar i panjohur. Lidhur me identitetin e shkrimtarit anonim - Akti i parë i të cilit mbeti në strukturën përfundimtare të pjesës - historianët tregojnë Menéndez dhe Pelayo.

Sinteza biografike e Fernando de Rojas

Ai lindi në La Puebla de Montalban, Toledo, Spanjë, në 1470, në një familje hebreje të konvertuar të ngacmuar nga inkuizicioni. Ai mori një diplomë Bachelor në Drejtësi nga Universiteti i Salamanca. Aty, studentëve iu kërkua të studionin për tre vjet në Fakultetin e Arteve. Ku, me gjasë, ai mori njohuri për filozofinë greke dhe klasiken latine.

Në Talavera, Rojas praktikoi si avokat dhe për disa vjet si kryetar bashkie para se të vdiste në 1541. Megjithëse vetëm një libër i njihet atij -Celestine- është një vepër themelore për shkronjat spanjolle. Vetë autori e pranoi në një letër që e kishte shkruar aktin e parë dhe, pasi i pëlqente shumë, vendosi ta përfundonte.

Versione të Celestine

Celestine.

Celestine.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Versioni i parë i njohur, Komedi Calisto dhe Melibea (botuar në mënyrë anonime në Burgos), daton nga 1499 dhe përbëhet nga 16 akte. Në 1502 u botua me emrin e Tragjikomedi nga Calisto dhe Melibea. Pavarësisht nga natyra dramatike e shfaqjes, gjatësia e saj - versioni i fundit përbëhet nga 21 akte - e bën të pamundur ngjitjen e saj në skenë.

sigurisht, Celestine ishte shkruar për t’u lexuar nga elita intelektuale e ditës ose me zë të lartë për dëgjuesit e shkolluar. Prandaj, dorëshkrimi kaloi nëpër shumë duar para se të mbërrinte te shtypshkronjat, të cilët shtuan përmbledhjet e mësipërme për secilin akt. Në fakt, nga paraqitja e versionit të parë deri në fund të shekullit të 109-të, njihen XNUMX botime të veprës.

Përmbledhje

Akti i parë

Calisto dashurohet me Melibea sapo e sheh atë për herë të parë në kopshtin e tij (ai hyri në atë vend duke ndjekur një fajkon). Ai përgjërohet, vajza e refuzon. Në shtëpi, Callisto u tregon ngjarjet shërbëtorëve të tij, mes tyre, Sempronio ofron të kërkojë ndihmën e një magjistareje të famshme (Celestina). Por, ky i fundit dhe shërbëtori komplotojnë për të mashtruar protagonistin.

Truket

Magjistarja merr disa monedha ari në shtëpinë e Callisto për magjinë e supozuar. Pármeno, një tjetër punonjës i Calisto, paralajmëron kot për mashtrimet ndaj zotërisë së tij, i cili është i dëshpëruar. Prandaj, Sempronio rrit pritjet e tij për të marrë fitimin maksimal të mundshëm nga mashtrimi dhe ia komunikon atë Celestina. Tjetra, magjistarja shkon në shtëpinë e Melibea.

Pas mbërritjes, ai takon Lucrecia (shërbëtoren) dhe Alisa (nëna e Melibea). Ky i fundit mendon se Celestina vjen për qëllime komerciale. Kur Melibea di qëllimet e vërteta të plakës, ajo tërbohet. Por Celestina arrin të bindë gruan e re dhe largohet nga vendi me një kabllo të kësaj, të cilat, ai do t'i përdorë për të përfunduar një magji.

Mashtrimet dhe aleancat

En shtëpia e Calistos, Celestina "dëshmon" vlerën e saj duke treguar shiritin e kokës së Melibea. Sapo mjeshtri i ri të qetësohet, plaka del në pension në shtëpi me Pármeno. Shërbëtori i kujton Celestinës një premtim të bërë nga ajo: t'i dorëzojë Areúsën (një nga dishepujt e tij). Në shtëpinë e Celestina, marrëveshja është përmbushur.

Pasi kaloi natën me Areúsa, Pármeno përballet me Sempronio sapo të kthehet në sferën e Celestino. Pas shkëmbimit të mendimeve, të dy shërbëtorët vendosin të bëhen aleatë për të arritur planet e tyre të veçanta. Më vonë, Shërbëtorët e Calistos vijnë në shtëpinë e Celestina për të ndarë një vakt me Elicia (një tjetër nga nxënësit e plakës) dhe Areúsa.

Më shumë gënjeshtra

Celestina thirret në shtëpinë e Melibea përmes Lucrecia. Pastaj, vajza i rrëfen plakës dashurinë e saj për Calliston dhe i kërkon asaj të caktojë një takim të fshehtë me të riun. Sidoqoftë, Alisa nuk ndihet rehat për marrëdhëniet midis vajzës së saj dhe Celestina për shkak të reputacionit të keq të plakës. Por e reja vendos të gënjejë dhe të mbrojë magjistaren.

Fraza nga Fernando de Rojas.

Fraza nga Fernando de Rojas.

Kur Celestina i tregon asaj për takimin e saj të rregulluar me Melibea në mesnatë, Calisto i jep asaj një zinxhir të artë në shenjë mirënjohjeje. Kur arrin koha e dakorduar, djemtë takohen, bisedojnë për një kohë dhe bien dakord për një takim të dytë në të ardhmen. Me t'u kthyer në shtëpi, Melibea habitet nga babai i saj, megjithëse arrin të sajojë një justifikim për të.

Lakmia

Sempronio dhe Pármeno mbërrijnë në shtëpinë e Celestina për të kërkuar pjesën e tyre të të ardhurave. Por plaka refuzon, për pasojë, ata e vrasin atë. Në aktin tjetër, Callisto zbulon nga Sosia dhe Tristán (dy shërbëtorët e tjerë të tij) për vdekjen e Sempronio dhe Pármeno. Ata u ekzekutuan në një shesh publik si hakmarrje për krimin që ata kryen.

Hakmarrja dhe intrigat

Calisto arrin vonë (i shoqëruar nga Sosia dhe Tristán) në takimin e dytë me Melibea, prandaj, të rinjtë kanë pak kohë së bashku. Nderkohe, Areúsa dhe Elicia thërrasin Centurio për t'i ndihmuar ata të marrin hak për vdekjen e tutorit dhe të dashuruarve të tyre. Nga ana tjetër, Pleberio dhe Alisa (prindërit e Melibea) flasin për martesën e saj për një lehtësi.

Fundi tragjik

Areúsa merr informacion shtesë për të ekzekutuar planin e saj falë një Sosia që nuk dyshon. Hakmarrja do të përmbushej gjatë takimit të radhës midis Calisto dhe Melibea. Në momentin e së vërtetës, shërbëtorët e Callistos arrijnë të shpëtojnë nga Traso (vrasësi i punësuar nga Centurio). Fatkeqësisht, kur Callisto del për të parë se çfarë ndodh, ai rrëshqet, bie poshtë një shkalle dhe vdes.

Një Melibea e zhgënjyer ngjitet në majë të një kulle për të turpëruar veten, për të kërkuar falje dhe për t'i rrëfyer babait të saj për takimet e saj me Callisto. Përballë situatës së dëshpëruar, Pleberio mund të shohë vetëm nga larg se si vajza e tij kryen vetëvrasje pasi u hodh në boshllëk. Më në fund, babai i gruas së re i tregon ngjarjet gruas së tij dhe përfundon duke qarë pa ngushëllim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.