"Nemesis" dhe "Dahlia e Zezë". Ribotimet e Nesbø dhe Ellroy

Jo Nesbo dhe James Ellroy në Barcelonë. San Jordi, 2015

Jo Nesbø dhe James Ellroy në Barcelonë. San Jordi, 2015

Nëntori i errët me këtë palë titujsh që lëshojnë ribotime. Dahlia e Zezë, Klasikja e James Ellroy, Qeni i Çmendur i letërsisë amerikane të zezë, Ribotohet me një përkthim të ri në spanjisht dhe parathënien e autorit.. Pikërisht vitin e ardhshëm do të shënojë 30 vjetorin e botimit të tij të parë.

Dhe nga Jo Nesbø, ndoshta shkrimtari më i njohur i zhanrit të zi të tokave të ftohta nordike, ribotohet Nemesis. Novelshtë romani i katërt në seri nga inspektori juaj simpatik Harry Hole. Për ata që po e marrin atë në këtë koleksion të ri Kuq e Zi, atje e keni. Të dy tani janë redaktuar nga grupi botues Random House.

Dahlia e Zezë - James Ellroy

Titull thelbësor në veprën e gjerë dhe intensive të shkrimtarit në Los Angeles James Ellroy (1948)Novelshtë romani i parë i të ashtuquajturit Quartet Los Angeles, në lidhje me tre shkrimet e tjera më poshtë, të vendosura në vitet 40 dhe 50. Një kuartet që është gjithashtu një nga klasikët më të mëdhenj të zhanrit të krimit të krimit të shekullit të kaluar.

Ai përfshin temat kryesore dhe të përsëritura të këtij autori të diskutueshëm, dhe që gjithmonë kanë një bazë të thellë historike: korrupsioni në të gjitha nivelet, veçanërisht policia dhe politika, krimi, tradhtitë ... Natyra më e keqe njerëzore në universin e një qyteti që tashmë e ka kapërcyer realitetin e tij siç është Los Angeles. Asnjëherë kaq joshës dhe aq i zi sa në ato 40 dhe 50 me Hollywood-in e saj më të artë.

Pak kanë përshkruar dhe treguar për ato vite me kaq vendosmëri dhe duke gërmuar në zorrët e tyre më të këqija. Dhe me një gjuhë sa brutale aq edhe komplekse. Po, mund të ketë trillime, por ndjenja e realizmit mbizotëron. Në fakt, vrasja e tmerrshme e Elizabeth Short në janar 1947 ishte shumë e vërtetë.. Ellroy u mbështet në të, dhe në atë të nënës së tij, për të kompozuar një nga komplotet e tij më të mira me portret i një çifti policësh që janë një nga ata që nuk harrojnë. Dhe nuk do të jetë se portrete të policëve të LAPD-së mungojnë në të gjithë punën e Ellroy.

Unë rekomandoj ta lexoni me qetësi sepse Dahlia e Zezë nuk është një roman i lehtë. Epo, asgjë për Ellroy nuk është e lehtë. Por për ata prej nesh që janë shumë të dashur për atë epokë dhe, mbi të gjitha, stili i ashpër dhe i ashpër i Ellroy, kjo është një nga veprat e tij më të mira.. Sigurisht, le të hedhim poshtë versionin e filmit që Brian De Palma nënshkroi në 2006. Çfarë marrëzie krahasuar me kryeveprën që bëri Curtis Hanson (DEP) LA Confidential (1997). Do të flasim një ditë tjetër për adaptimet filmike që i janë bërë këtij shkrimtari.

Nemesis - Jo Nesba

La kësti i katërt në seri e katastrofës, por magjepsëse dhe aq veçanërisht e dashur (padyshim për fansat e tij) inspektori vrima e harrit. Polici i madh, vetëshkatërrues, i shkëlqyeshëm Ai kthehet në një tjetër rast të tij të ndërlikuar dhe me kthesa të markave të shtëpive. Ashtu si fillimi i tij i jashtëzakonshëm, një nga më të mirët nga të gjithë.

Nga atje, edhe një herë ju duhet t'i kushtoni të gjithë vëmendjen tuaj për të ndjekur hetimet dhe problemet në të cilat futet ose krijon ai i pandreqshëm Harry Hole. Në këtë rast, Hole merr përsipër hetimin e një grabitje banke ku ata kanë vrarë edhe një nga punonjësit e tyre. Të dhënat çojnë në një grabitës shumë të famshëm i cili nuk mund të jetë fajtor sepse është në burg.

Për ta ndihmuar atë ai do të ketë Beate Lønn, një hetues shumë i veçantë i forcës policore, i cili ka aftësinë të identifikojë tiparet e fytyrës pothuajse automatikisht, por me probleme në ruajtjen e marrëdhënieve shoqërore. Beate Lønn është gjithashtu një nga personazhet më të dashura në të gjithë serinë, siç do ta dinë ata që e kanë lexuar tashmë.

Gjithashtu, ndërsa ndodhin më shumë grabitje, Harry bie në telashe. Ai do të jetë i dyshuari kryesor për vdekjen e një të dashure të vjetër me të cilën mbetet një natë. Por ai zgjohet në mëngjes në shtëpi me një hangover të tmerrshëm dhe pa kujtuar asgjë. Kështu që do të duhet të bësh gjithçka që mundesh për të zbuluar se çfarë ka ndodhur.

Pse t'i lexoni ato

Sepse ato janë thelbësore të zhanrit, veçanërisht Dahlia e Zezë. Nëse asgjë nuk dihet për punën e Ellroy, është një titull i mirë për ta filluar atë. Ofshtë me një strukturë më klasike dhe ende nuk ka shkallën e kompleksitetit që po fitojnë më poshtë.

Dhe nga Nemesis ka pak më shumë për të thënë nëse jeni Holeadicto, ju jeni duke mbledhur seritë e tij në këtë koleksion të Kuq e Zi ose tashmë e keni lexuar ose rilexuar. Se e lexoni përsëri pa probleme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nurilau dijo

  Ugh, dy pesha të rënda Mariola, shumë vite më parë e lashë veten të fiksuar, me kënaqësi, në universin Ellroy, kam lexuar dy herë kuartetin e Los Anxhelosit dhe jam akoma i bllokuar në atë Ellroy që përshkruani. Edhe pse të jem i sinqertë duhet të them se punët e tij të rradhës më kushtojnë shumë. Saga tjetër nuk munda me të dhe ende mbaj mend shqetësimin e lexuesit me cepat e Mi të errët dhe historinë e vrasësit të saj.
  Dhe për Nesbo, çfarë të them, sepse unë jam një Nesboadicta dhe shumë e lumtur që jam një sepse çdo ditë më pëlqen më shumë Harry Hole dhe e gjithë bota e tij.
  Ky artikull më preku Mariola, faleminderit shumë !!!

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Çfarë mund t'ju them se ju nuk dini tashmë për këta të dy ...? Faleminderit per komentin

 2.   Mark Heron dijo

  Unë gjej atë që unë mendoj se është një defekt në Nemesis dhe do të doja ta komentoja në rast se dikush sheh ndonjë kuptim.

  Në fund të pjesës së parë ka një kapitull me titull "Iluzioni" ku autori i pretenduar i grabitjes flet në vetën e parë. Ai thotë se ndihet si Zoti gjatë dy minutave që u jep punonjësve për të mbledhur para, flet se si vishet gjatë grabitjes, etj.

  Në paragrafin e parafundit ai thotë se e pa Princin dhe se i dha armën izraelite dhe këtu është problemi: në fund zbulohet se kush është grabitësi dhe ai nuk ka asnjë lidhje me Princin. Për më tepër, në një moment thuhet se Princi i jep pistoletën izraelite Alf Gunnerud, e cila nuk ka asnjë lidhje me grabitjet.

  Dhe për ta bërë atë më të komplikuar, në paragrafin e fundit ai nënkupton që folësi ka të bëjë me çështjen e Anës dhe tregon se ai qesh kur policia e konsideron atë një vetëvrasje. As grabitësi dhe as Alf Gunnerud nuk kanë asnjë lidhje me vetëvrasjen e Anës.

bool (e vërtetë)