Konti Lucanor

Konti Lucanor.

Konti Lucanor.

Konti Lucanor është një nga veprat më narrative të letërsisë mesjetare, krijuar nga Don Juan Manuel midis 1331 dhe 1335. Teksti i plotë përbëhet nga pesë pjesë, edhe pse më e famshmja dhe e përhapura është e fundit (e përbërë nga 51 ekzempla). Përmbajtja e kësaj pasqyron me besnikëri qëllimin më të rëndësishëm letrar gjatë kësaj kohe: thelbin moralizues.

gjithashtu, Konti Lucanor Shtë një nga pjesët e para të shkëlqyera në Spanjisht - me një rekord të shkruar të besueshëm - që i përkasin periudhës që shënoi "fillimin e fundit" të latinishtes si gjuhë me përdorim të gjerë. Sipas historianëve, autori e përfundoi këtë histori në një nga fortesat e shumta nën kontrollin e tij: Castillo de Molina Seca (Murcia).

Autori i Konti Lucanor

Foshnja Don Juan Manuel ishte një nga personazhet më të fuqishëm të Mbretërisë së Castile gjatë gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të.. Në fakt, ai solli së bashku një numër të madh të titujve fisnikë gjatë gjithë jetës së tij. Si pasojë, ishte një vepër me të vërtetë "e ndritshme" (duke pasur parasysh pozicionin aristokratik të autorit) për kohën e saj.

Nuk mund të ishte ndryshe për shkak të paraardhësve të tyre, mirë Mbreti Alfonso X, "njeriu i mençur", ishte xhaxhai i tij. Si dhe Fernando III, "shenjtori", gjyshi i tij, (të dy nga familja e tij atërore). Shkrimtari ishte jetim në moshën tetë vjeç, për këtë arsye mbreti Sancho IV i Castile u bë kujdestari i tij ligjor.

Lista e titujve fisnikë

Don Juan Manuel përveç që ishte foshnjë, bëri edhe dallime të panumërta mbretërore. Disa prej tyre trashëguan falë prejardhjes së tij, të tjerët iu dhanë atij si falënderime për punën e kryer ose si pjesë e negociatave politike. Lista e titujve drejtohet nga Príncipe dhe Duque de Villena (personi i parë që e merr atë) dhe Señor de Escalona, Peñafiel dhe Elche, ndër qytete të tjera.

Në kulmin e jetës së tij, ai u bë një nga njerëzit më të fuqishëm në të gjithë Gadishullin Iberik. Ai erdhi të kishte një ushtri deri në një mijë kalorës!, Të cilët iu përgjigjën ekskluzivisht urdhrave të tij. Ai madje vuri monedhën e tij në qarkullim për disa vjet (një zakon i rezervuar për monarkët; ai ishte një përjashtim).

Një njeri i rrezikshëm

Figura e Don Juan Manuel ushtroi aq shumë ndikim sa mbretërit Ferdinand IV dhe Alfonso XI ata konsideruan urdhërojë vrasjen e tij (secili në kohë të ndryshme). Sidoqoftë, ata hoqën dorë nga planet e tyre duke parashikuar paqëndrueshmërinë shumë të mundshme të shkaktuar pas vdekjes së këtij personazhi.

Një fisnik i padenjë?

Si anëtar i më të lartit të fisnikërisë, shumë u zhgënjyen për faktin e përkushtimit të tij për të shkruar. Sepse kjo zyrë u kualifikua si "e padenjë" për një fisnik, më tepër i rezervuar për njerëzit nga shtresat e ulëta. Në çdo rast, Don Juan Manuel i shpërfilli ato mendime nënçmuese.

Edhe foshnja e kuptoi se akti i të shkruarit i sillte kënaqësi dhe gëzim. Në një masë të tillë që - pasi të tërhiqej nga politika dhe lojërat e pushtetit - vitet e tij të fundit ishin kushtuar ekskluzivisht kultivimit të artit të tij. Të them të vërtetën, lirikat ishin një burim i vërtetë krenarie për të.

Autor i stilit grek

Don Juan Manuel.

Don Juan Manuel.

Të gjitha sa më sipër ishin jashtëzakonisht atipike. Për më tepër, "vetëdija e autorit" praktikisht nuk ekzistonte në periudha mesjetare. Atëherë, ata që shkruanin ishin të kufizuar në të qenit transkriptues të thjeshtë, licencat e të cilëve ishin të "zbukuronin" historitë e marra nga tradita gojore.

Megjithatë, Don Juan Manuel u sigurua që t'i mbante shkrimet e tij larg nga duart e këtyre "transkriptuesve". Shumë nga veprat e tij (ndër to, Konti Lucanor) mbeti i fshehur për shekuj në manastirin e San Pablo de Peñafiel.

Konti Lucanor, një vepër me stilin e vet

Librin mund ta blini këtu: Konti Lucanor

Don Juan Manuel njihej gjithashtu si "luftëtari fisnik", sepse në disa raste ai e udhëhoqi ushtrinë e tij në fushën e betejës, gjithmonë duke fituar. Në shenjtërim, përvojat ushtarake e ndihmuan atë të forconte një stil letrar mjaft unik.

Pavarësisht nga natyra e detyrueshme e karakterit moralizues si boshti i të gjitha veprave të tij, qëllimi kryesor i Konti Lucanor ishte pak ndryshe. Në të vërtetë, qëllimi i tij ishte të adresonte shtresat më të larta të shoqërisë ... për fisnikërinë dhe njerëzit e ndriçuar.

Nga abstrakti në konkret

Ky kërkim i veçantë e lejoi atë të zhvillonte një rrëfim të aftë për të shpërndarë elemente abstrakte për t'u përqëndruar në fakte konkrete. Në mënyrë të barabartë, qëllimi i tyre kryesor ishte të përçonin numrin më të madh të koncepteve, duke përdorur sasinë më të vogël të fjalëve. Për këtë arsye, disa historianë e përcaktojnë atë si një "konceptist" shumë përpara kohës së tij.

Konti Lucanor, një shembull i qartë i Letërsisë së Urtësisë

Me siguri, pika "e shfrytëzuar" plotësisht dhe me njohuritë e autorit për faktet është koncepti i Letërsisë së Urtësisë. Në esencë, Shtë një seri librash të shkurtër me fjali të detyrueshme, gjithmonë të natyrës moralizuese. Për më tepër, origjina e argumenteve të tyre kthehet te të urtët e Greqisë Antike.

Artikulli i lidhur:
Tregimtarët më të mirë në histori

Konti Lucanor Ajo tregon në të njëjtin drejtim, edhe pse gjeneza e tregimeve është me origjinë të ndryshueshme. Në këtë kuptim, Don Juan Manuel i mori përvojat e tij personale në nivelin politik dhe në fushat e betejës. Në mënyrë të ngjashme, ajo bazohej në biseda të llojeve të ndryshme. Nga ai me anëtarët e tjerë të fisnikërisë dhe takimet me mbretërit, deri tek anekdotat e shërbëtorëve të tij.

Shpirti Macho

Fryma mbizotëruese e kësaj epoke pasqyrohet qartë në secilin prej moralit të pranishëm në shembujt e vegjël. Këto janë fjali të tilla si "në realitete të caktuara mund t'i besoni vetes, më shumë sesa fantazitë që duhet të largoheni". "Ju do ta doni thesarin e vërtetë mbi të gjitha, do të përbuzni, së fundmi, të mirën që prishet". "Një që armiku juaj nuk ishte në asgjë dhe ju kurrë nuk duhet të besoni."

Kur rishikoni me "sy millennials"E tërë puna, mbiemri" macho "del jashtë. Një nga këto fabula përmblidhet me aksiomën e mëposhtme: "Që nga fillimi, një burrë duhet ta mësojë gruan e tij se si të sillet". Në çdo rast (për të qenë i drejtë me një autor) është e nevojshme të analizohet mendimi i autorit brenda kontekstit të tij, natyrisht, pa fshehur disa fakte.

Një personazh "film"

Citim nga Don Juan Manuel.

Citim nga Don Juan Manuel.

Mesjeta është një nga periudhat më të diskutueshme në historinë njerëzore. Në veçanti, lojërat politike që u zhvilluan në territoret e pushtuara tani nga Spanja dhe Portugalia ishin komplote të vërteta makiaveliane. Per kete arsye, Don Juan Manuel është një personazh i denjë për një trillim në kulmin e trashëgimisë së tij.

Çfarë pasojash do të kishte për një "kalorës fisnik" të mbyllej në një fortesë dhe të mërgohej nga bota për t'iu përkushtuar shkrimit? Sigurisht, puna e tij vlerësohet shumë sot, subjekt i analizave dhe studimeve të panumërta. Si do t'i kenë marrë bashkëkohësit e tij (Mbretërit, Kontet dhe Lordët) "predikimet" e Konti Lucanor?… Vetëm atyre u drejtoheshin mësimet e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.