Mesjeta shtator III. Baladat klasike Spanjolle

Nëse është e mundur që ekziston dikush që nuk e ka lexuar atë Romanca e të burgosurit, mirë ... sot do të jeni në gjendje ta bëni në këtë artikulli i tretë kushtuar Letërsi mesjetare spanjolle. Këtë herë do të shkojmë në Balada, atë përpilim të teksteve, të origjinës që rrjedh nga tradita gojore, gjë që me siguri të gjithë e kujtojmë nga leximet e kolegjit tonë. Por është gjithmonë një kohë e mirë për t'i hedhur një vështrim atyre. Këto janë tre nga më të famshmit.

Një klasifikim

Wasshtë propozuar nga Menéndez Pidal, por ka disa romanca që i përkasin më shumë se një kategorie.

 • L historike Ata trajtojnë tema historike ose legjendare që i përkasin historisë mesjetare spanjolle, etj.
 • L romantike ato bashkojnë numrin më të madh të romancave dhe tema e tyre është shumë e larmishme.
 • L epike dhe legjendare që tregojnë shfrytëzimet e heronjve historikë dhe bazohen në këngët epike franceze.
 • L tradicionale, vulgare ose e verbër Ata tregojnë ngjarje të bujshme, të tilla si krime, shfrytëzime banditësh, mrekulli, etj.
 • L vijat kufitare Ata rrëfejnë ngjarjet që ndodhën në kufirin e Spanjës gjatë luftës kundër maurëve në kohën e ripushtimit.

Romancat më të famshme

Romanca e të burgosurit

Një nga kryeveprat të Spanjisht Romancero, përkthyer në të gjitha gjuhët, dhe ndoshta me i famshmi nga të gjitha

Që nga maji ishte, deri në maj,
kur eshte nxehte,
kur shkëlqen gruri
dhe fushat janë në lulëzim,
kur kalendari këndon
dhe përgjigjet e bilbilit,
kur të dashuruarit
ata do t'i shërbejnë dashurisë,

por mua, i trishtuar, i kujdesshem,
që unë jetoj në këtë burg,
As nuk e di se kur është dita
as kur janë netët,
por për një zog të vogël
që më këndoi në të gdhirë.
Një person me hark e vret atë,
Zoti i jep atij një shpërblim të keq.

Romanca e Kontit Arnaldos

Kush do ta kishte një fat të tillë
në ujërat e detit
pasi aty ishte kontin Arnaldos
mëngjesin e San Juan!
Me një skifter në dorë
gjueti ishte për të gjuajtur.
Pa një galerë që po vinte
që dëshiron të shkojë në tokë.
Qirinjtë sollën mëndafshin,
manipulimi i një cendal;
marinar që e komandon atë
duke thënë vjen një këndoj
se deti ishte i qetë,
erërat le të shkojnë,

peshqit që shkojnë thellë
arribalos i bën ata të ecin,
zogjtë që fluturojnë
ata do të pozojnë në direk.
Aty foli Kontu Arnaldos,
mirë do të dëgjoni se çfarë do të thotë:
- Për Zotin unë lutem, marinar,
me thuaj tani ate kenge.
Detari u përgjigj,
një përgjigje e tillë duhej të jepte:
-Unë nuk e them këngën time
por kush shkon me mua.

Romancë e Amenábar dhe Mbretit Don Juan

Kjo është gjithashtu një tjetër nga më të njohurit. Isshtë një romancë maure me baza historike që në 1431 mbreti Juan II i Castile arriti në Granada me Moor Abenámar, i cili u njoh si mbreti i qytetit.

"Abenámar, Abenámar, Moor i Morería,
ditën kur keni lindur ka pasur shenja të mëdha!
Deti ishte i qetë, hëna ishte e lartë,
Moori që ka lindur në një shenjë të tillë nuk duhet të thotë gënjeshtër.

Atje Moori u përgjigj, mirë do të dëgjoni se çfarë do të thoshte:
"Unë do t'ju them, zotëri, edhe nëse më kushton jetën time,
sepse unë jam djali i një Moori dhe një i krishterë rob;
duke qenë fëmijë dhe djalë, nëna ime më tha kështu
Çfarë gënjeshtre ai nuk tha, se ishte një zuzar i madh:
prandaj, pyet mbret, çfarë do të të tregojë e vërteta.
"Unë ju falënderoj, Abenámar, për mirësjelljen tuaj."
Cilat kështjella janë ato? Ata janë të gjatë dhe të ndritshëm!

"Alhambra ishte, zotëri, dhe tjetra ishte xhamia,
të tjerët Alixares, të gdhendur bukur.
Moori që u punoi atyre njëqind dyshe fitonte në ditë,
dhe ditën që ai nuk i punoi, shumë të tjerë humbën.
Tjetri është Generalife, një kopsht perimesh që ai as nuk e kishte;
tjetri Torres Bermejas, një kështjellë me vlera të mëdha.
Atje mbreti Don Juan foli, ju do të dëgjoni mirë atë që tha:
"Po të doje, Granada, do të martohesha me ty;
ju jap me seriozitet dhe prikë në Cordoba dhe Sevilje.
—Unë jam i martuar, mbreti Don Juan, jam i martuar, jo e ve;
Maurin që më ka dashur shumë më donte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.