Librat e Lucinda Riley

Lucinda riley

Lucinda riley

Lucinda Riley ishte një shkrimtare e rëndësishme britanike që spikati në fushën letrare për romanet e saj të suksesshme. Që nga botimi i Sekreti i orkidës, autori pushtoi lexues të panumërt në të gjithë botën. Gjatë pothuajse 30 viteve të historisë, veprat e Riley janë botuar në dhjetëra vende dhe më shumë se 30 milion kopje janë shitur.

Një nga sukseset e tij më të mëdha erdhi në 2014, me fillimin e serialit multimilioner: Shtatë motrat. Secili prej romaneve në këtë seri ka shijuar një pritje të shkëlqyeshme nga ndjekësit e tij. Kjo 2021 autori premierë: Motra e humbur, këstin e shtatë të koleksionit. Ky botim i fundit ka zënë vendet e para të shitjeve në të gjithë botën për javë të tëra.

Librat më të mirë nga autori

Sekreti i orkidës (2010)

Julia Forrester - Një pianist i famshëm - kalojnë nëpër një ngjarje tragjike që i ka hequr thelbin e jetës së tij. E thyer nga zemra, ajo vazhdon kërkon rehati pranë motrës së saj Major, Alice. Kalojnë disa muaj, dhe ata të dy shkojnë në një udhëtim në rezidencën Wharton Park (ku ata kaluan një pjesë të fëmijërisë dhe adoleshencës së tyre), pasi mësuan se ajo është për shitje.

Kujtimet e fëmijërisë së tij vijnë në mendje, kur ai ndahej i lumtur në serrë me gjyshin e tij të ndjerë Bill - kopshtari i asaj pallate aristokratike. Pas mbërritjes, ai takon një mik nga rinia e tij, Kit Crawford, trashëgimtari i fundit i asaj familje. Ai ka vendosur të shesë pronën e rrënuar që nuk ka marrë mirëmbajtje prej vitesh.

Për të arritur qëllimin e tij, i riu zhvillon një ankand në rezidencë; Julia merr pjesë në ngjarje. Atje, ajo gjen një kanavacë me një orkide të çuditshme, vendase në Tajlandë, ashtu si lulet ekzotike që gjyshi i saj rriti. UniformëPërveç kësaj, i dhuron atij një ditar, i cili mendon se mund t'i përkiste të ndjerit Bill. E intriguar, Julia drejtohet për në shtëpinë e gjyshes së saj Elsie, pa dijeni se kjo vizitë do të zbulojë sekrete të thella nga e kaluara.

Rrënjët e engjëllit (2014)

Greta nuk e ka vizituar shtëpinë e saj të vjetër, Marchmont Hall, në fshatin Monmouthshire për më shumë se tre dekada. Miku i saj besnik, David, të cilin ajo e quan me dashuri Taffy, e ka ftuar atë të kthehet atje për të kaluar Krishtlindjet së bashku, një ofertë që ajo e pranon pa hezitim. Greta nuk mban mend asgjë, as të atij vendi, as të kohës në të cilën ai jetoi atje, për shkak të një aksidenti të rëndë në të cilin ai humbi kujtesën.

Sapo rrethohet nga ai mjedis - i cili, megjithëse është i ftohtë, është komod -, ajo bën një turne dhe zbuloj - Midis një tufë degësh - një varr. Gur varri tregon se një fëmijë është varrosur atje. Nga ai moment e tutje, në mendjen e Gretës fillojnë të mbërrijnë kujtime që kanë humbur pas incidentit që ai pësoi; Taffy e ndihmon atë t'i kuptojë ato.

Dhe kështu zhvillohet argumenti, midis dy epokave: vitet XNUMX (e kaluara) dhe vitet XNUMX (narracioni i tanishëm). Nga kujtesa në kujtesë Greta po rimodelohet perceptimi që ai kishte për të Bota e tij, përfshirë këtu e vajza e tij Cheska, një personazh i errët dhe vendimtar në komplot, dhe veprimet e të cilit janë të përshtatshme për një mendje të çmendur ...

Të Shtatë Motrat: Historia e Maia-s (2016)

Maia D'Aplièse kthehet me motrat e saj më të vogla në vendin ku u rritën. Arsyeja: la për keqardhje vdekja e Pa Kripës, i cili, kohë më parë, i adoptoi dhe iu përkushtua kujdesit të tyre. Duke parashikuar vdekjen e tij, personazhi enigmatik la për secilën nga vajzat e tij një dokument me të dhëna që do t'i lejonte ata të dinë se nga vijnë.

Maia - Pasi të keni analizuar informacionin që keni marrë në letrën tuaj - ai shkon në Rio de Janeiro. Me të arritur në vendin e treguar, protagonisti gjen një shtëpi të vjetër të shkatërruar plotësisht. Kërkimet e tij e çojnë atë për të zbuluar një histori që shkon prapa në vitet 20, kur po ndërtohej Krishti Shëlbues.

Në atë kohë fillon një fije e re narrative që përfshin Izabela Bonifacio, një grua e re pasionante. Ajo i kërkon babait të saj ta lejojë të shkojë në Paris para se të martohet. Pasi në Qytetin e Dritës, gruaja përplaset me Laurent Brouilly... dhe kjo rezulton të jetë një takim vendimtar kjo do t'i përgjigjet shumë prej të panjohurave të Maia-s.

Dhoma e fluturave (2019)

Në shtëpinë Admiral, një pallat i madh në fshatin anglez Suffolk, një jetë të tërë Posy Montague. Tashmë po i afrohet ditëlindjes së saj të shtatëdhjetë, gruaja mbani mend momentet e këndshme të fëmijërisë suaj në të cilën ajo dhe babai i saj ata kapën fluturat thjesht për të admiruar bukurinë e tyre dhe pastaj për t'i liruar ata. Gruaja tashmë e moshuar gjithashtu kujton momente të errëta që e shënuan gjatë gjithë ekzistencës së saj.

Një pozë ai duhej të ishte i ve i hershëm, kështu asaj iu desh të rriste vetëm dy fëmijët e saj: Nick y Sam Situata e saj aktuale e ka shtyrë atë të marrë vendimin për të vendos shtëpinë e familjes në shitje —Kjo pavarësisht dashurisë së tij për pronën, dhe posaçërisht për kopshtin madhështor të cilit ai i ka kushtuar më shumë se 25 vjet. Arsyeja: Shtëpia Admiral përkeqësohet shpejt, dhe Montague, gati shtatë dekada i vjetër, nuk mund të përballojë riparimet.

Përveç sa më sipër të përshkruar, matriarku do të duhet të merret me të vështirësi të tjera që e rrethojnë atë. Një fëmijë me probleme alkooli, një dashuri e vjetër që rishfaqet për të zbuluar një sekret, dhe një të kaluar që ai nuk e njeh, e cila është e fshehur në muret e rezidencës.

Rrëfimi vjen dhe shkon midis 1943 dhe 2006, në të tregohet një histori e kaluar e mbushur me vendime të gabuara që kanë një ndikim të madh në të tashmen dhe që vetëm dashuria e vërtetë mund të falë.

Biografia e Lucinda Riley

Lucinda Edmonds lindi të Premten më 16 Shkurt 1968 në Lisburn, Irlandë. Ai jetoi deri në gjashtë vjet në fshatin Drumbeg. Pastaj u transferua me familjen e tij në Angli, ku ai ndërthuri studimet e tij të para me klasat e baletit. Si fëmijë, autori kishte një imagjinatë të madhe, në kohën e tij të lirë i pëlqente të lexonte dhe shkruante tregime të cilat më pas i vuri në skenë duke përdorur fustanet e nënës së saj.

studim

Që në moshë të re, dashuria e Lucindës për artet skenike mbizotëroi. Në moshën 14 vjeç ai udhëtoi për në Londër, ku u regjistrua në një akademi vallëzimi dhe drame. Pas tre vitesh përgatitje, ai mori rolin kryesor të serialit Historia e kërkuesve të thesarit, në rrjetin televiziv BBC. Më pas, ai punoi për shtatë vjet rresht në një nivel profesional në teatër, televizioni dhe kinemaja.

Vepra të hershme letrare

Me 23 vjet dhe pas periudhave të lodhjes dhe etheve, Riley u diagnostikua me virusin Epstein-Barr. Kjo sëmundje e mbajti atë në shtrat për një kohë të gjatë. Gjatë kësaj periudhe, shkroi librin e tij të parë, Të dashuruar dhe lojtarë (1992). Megjithëse nuk pati një ndikim të madh, puna shërbeu si një nxitje. Nga ai moment e tutje, Irlandezja harmonizoi jetën e saj familjare me atë letrare dhe vazhdoi të prodhonte tetë romane të tjerë.

Për shkak të problemeve të tij me LMT (dëmtime të përsëritura të lëvizjes) dhe hiperaktivitetit, vendosi të merrte një diktafon në mënyrë që të mos kalonte aq shumë kohë ulur para kompjuterit. Kjo lehtësoi shumë performancën e tyre.

Romanet e suksesshme

Për 18 vitet e ardhshme, shkrimtari u përqendrua në krijimin e një lloji romani që nuk ishte komercialPor diçka që ajo do të donte ta lexonte vetë. Rrëfimit të tij ai gjithashtu shtoi detaje historike që lejuan komplotet të depërtojnë më shumë tek lexuesit.

E lartpërmendura është plotësisht kongruente duke e ditur këtë deklaroi i njejti autor: "Përgjithmonë Më ka tërhequr instinktivisht e kaluara dhe gjithmonë kam lexuar romane historike.  Periudha ime e preferuar është vitet 1920/30 dhe autorët e mrekullueshëm si F. Scott Fitzgerald dhe Evelyn Waugh ”.

Ishte kështu Në vitin 2010 ajo publikoi se cila do të ishte puna që do ta katapultonte në famën ndërkombëtare: Sekreti i orkidës. Ky rrëfim mbajti vendet e para të shitjes për një kohë të gjatë. Formula ishte aq e njohur saqë katër veprat e tjera të Riley u bënë gjithashtu Bestsellers.

En Dhjetor i 2012, vendosi të fillojë me një sagë familjare që vërtitej rreth disa grave të reja dhe babait të tyre enigmatik, të cilin ai e titulloi: Shtatë motrat. Që nga fillimi, botimi rezultoi në një sukses total. Prandaj, në vitin 2014 filloi të botonte një libër në këtë seri vit pas viti, nga të cilat kanë qenë shtatë këste deri më tani.

Pritej en el 2022 do të botohet Atlas: Historia e Pa Kripës, si një plotësim i sagës. Sidoqoftë, vdekja e papritur të autorit mori një kthesë tragjike te planet. Megjithatë, djali i tij, Harry Whittaker, Ai deklaroi se do të pajtohet me dëshirat e nënës së tij dhe do të jetë përgjegjës për marrjen e këstit të tetë en pranvera e 2023.

Në këtë drejtim, Whittaker tha: “Mami më ka treguar sekretet e serialit dhe unë do ta mbaj premtimin tim për t’i ndarë me lexuesit e saj të përkushtuar.” I riu do të jetë bashkëautor i veprës.

vdekje

Lucinda riley vdiq më 11 qershor 2021, në 53 vjeç. Familjarët e tij njoftuan vdekjen e tij përmes një deklarate, pasi luftoi për katër vjet kundër një kanceri të tmerrshëm.

Librat e Lucinda Riley

 • Sekreti i orkidës (2010)
 • Vajza në shkëmb (2011)
 • Drita pas dritares (2012)
 • Mesnata u ngrit (2013)
 • Rrënjët e engjëllit (2014)
 • Sekreti i Helenës (2016)
 • Letra e harruar (2018)
 • Dhoma e fluturave (2019)
 • Sagë Shtatë motrat
 • Të Shtatë Motrat: Historia e Maia-s (2014)
 • Motra Storm: Historia e Ally (2015)
 • Motra e Hijes: Historia e Yllit (2016)
 • Motra Perla: Historia e CeCe (2017)
 • Motra Hënë: Historia e Tiggy (2018)
 • Motra Diell: Historia e Elektrës (2019)
 • Motra e Humbur: Historia e Meropës (2021)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.