Librat e Lope de Vega

Portret i Félix Lope de Vega.

Shkrimtari Félix Lope de Vega.

Felix Lope de Vega Carpio ishte një shkrimtar spanjoll i cili lindi më 25 nëntor 1562 në Madrid. Ai filloi të prodhonte materiale letrare që në moshë të re, kushtuar dashurive të tij të dështuara dhe përvojave të tjera. Librat e Lope de Vega përfaqësojnë një trashëgimi të jashtëzakonshme për letërsinë spanjolle. Shkrimi ishte gjithë jeta e tij dhe ai ndaloi së prodhuari letra vetëm në çastet para vdekjes, më 25 gusht 1635.

Lope de Vega ishte një pjesë e rëndësishme e Epokës së Artë, e cila konsiderohet si faza më e frytshme e letrave dhe arteve spanjolle. Gjatë ekzistencës së tij shkrimtari prodhoi qindra vepra, duke përfshirë poezi, komedi, epika, sonete dhe madje romane të vogla.

Një shkrimtar i ri

Lope u dallua që nga fillimi i procesit të tij të të mësuarit; në moshën pesë vjeç ai ishte në gjendje të lexonte në spanjisht dhe latinisht, përveç kësaj i vogli shkroi poezitë e tij të para gjatë viteve të tij të pafajësisë. Në adoleshencën e saj të hershme, Vega prodhoi komedi me katër akte; titullohej një nga veprat e tij të para të këtij lloji Dashnori i vërtetë.

Lope u dallua nga pjesa tjetër në mënyrë të konsiderueshme, deri në pikën që për aftësinë e tij të madhe artistike, shkolla Vicente Espinel i dha nderin të studionte në mjediset e saj. Kalorësi i Illescas Ishte një tjetër komedi e tij dhe ai vendosi t'ia kushtonte atë Espinel, pasi ai ishte dikush që e admironte.

Ai studioi shkollën e tij të mesme në fakultetin pedagogjik të Shoqërisë së Jezusit - i cili më vonë u bë kolegji perandorak -, atje ai u njoh me Jezuitët. Në 1577 ai vazhdoi trajnimin e tij në Universitetin e Alcalá, Colegio de los Manriques. Sidoqoftë, Lope nuk e përfundoi ciklin e arsimit të lartë, kështu që nuk mori asnjë diplomë.

Lopeja e dashuruar

Elena Osorio ishte gruaja e tij e parë, dhe kjo do të thoshte shumë për të. Kjo marrëdhënie mori fund sepse ajo filloi një marrëdhënie për interesa ekonomike me një fisnik. Lope de Vega ishte e shkatërruar dhe i kushtoi disa vargje kundër Elenës dhe të afërmve të saj. Përmbajtja e strofave të tij ishte e fortë dhe poshtëruese dhe në ato kohë që ishte një krim ndaj nderit, kështu që ai u dërgua në burg dhe u dëbua për një kohë.

Dorotea ishte një roman kushtuar Elenës, dhe për kuriozitet, vepra pa dritën e publikut në 1632, disa vjet para vdekjes së shkrimtarit. Sidoqoftë në kohën kur ai e shkroi këtë vepër, Lope kishte një grua të re me emrin Isabel de Alderete me të cilin u martua më 10 maj 1588.

Isabel ndërroi jetë në 1594, javë pas lindjes, dhe Lope u përkushtua Arcadia, një roman në të cilin ai prezantoi disa vargje poetike. Gruaja e tij e tretë u quajt Antonia Trillo dhe ata u akuzuan për konkubinacion, i cili në atë kohë ishte gjithashtu një krim. më 1598 u dashurua me Juana de Guardo, bijë e një burri me shumë para; por ai kishte shumë dashnorë, përfshirë edhe Micaela de Luján.

Për të gjithë fëmijët e paligjshëm dhe marrëdhëniet që Lope de Vega kishte, ai duhej të punonte shumë. Mijëra shkrime të shkruara nga Spanjisht dolën nga kjo fazë, shumë nga poezitë, komeditë dhe romanet nuk ishin përfunduar, ato kanë gabime dhe shpejtësia me të cilën Lope duhej t'i prodhonte ato është e dukshme.

Fraza Lope de Vega.

Citim nga Lope de Vega - Ofrases.com.

Ecuria e punës suaj letrare

Në fillim të shekullit XVII de Vega arriti të redaktojë shumicën e tregimeve të tij dhe ai kërkoi mënyrën se si veprat e tij ishin të mbrojtura nga e drejta e autorit. Shumë nga komeditë e tij u përdorën pa leje, gjë që shqetësoi Lope; megjithatë ai nuk i mori të drejtat, por u lejua të redaktojë prodhimet e tij. Për shkak të larmisë dhe frytshmërisë së punës së tij, ai u thirr «Feniksi i zgjuarsive ».

Në 1609, në Akademinë e Madridit, autori dha esenë e tij si një fjalim Art i ri për të bërë komedi në këtë kohë, një vepër e shkruar në vargje. Përmes kësaj vepre, që përmban më shumë se treqind vargje, autori bëri të njohur momentet e tij të ndryshme të gëzimit dhe trishtimit.

Lope de Vega, prifti

Në 1611 kishte një atentat kundër tij, dhe shoku i tij dhe gruaja e tij u zhdukën në vitet pasuese. Kjo seri ngjarjesh shënoi shumë poetin, i cili kërkoi strehim në fe përmes priftërisë, një aspiratë që iu dha më në fund në 1614.

Shkrimtari vendosi të kapë të gjitha këto ndjenja dhe emocione në një vepër të quajtur Rima të shenjta. Në këto vargje Lope aplikoi disa nga njohuritë e tij të marra në Shoqërinë e Jezusit përmes librit Ushtrime Shpirtërore, tekst që kërkonte të forconte besimet katolike përmes meditimit dhe veprimeve të tjera mendore.

Në kohën e tij si një prift, Lope de Vega u interesua për Marta de Nevares, por sepse ai ishte shuguruar në besimin e tij të ri, ai nuk mund të shprehte dashurinë e saj për të dhe vendosi t'i kushtonte asaj disa prodhime poetike me këto karakteristika.

Fragmente të disa librave nga Lope de Vega

Këtu janë fragmente të disa punimeve nga Lope de Vega:

Shatërvani Ovejuna

«Mjeshtri: - Do të më shihni sot mbi kalë, duke vënë shtizën gati.

Laurencia: - Më shumë se unë u ktheva ndonjëherë këtu!

Pascuala: —Epo, mendova se kur të të tregoja, do të të vinte më shumë keqardhje.

Laurencia: —tshtë në parajsë që nuk e shoh kurrë në Fuente Ovejuna! ”.

Këndo Amaryllis

"Amarilis këndon, dhe zëri i saj ngrihet

shpirti im nga rruzulli i hënës

për inteligjencën, se asnjë

e saj imiton aq ëmbël.

Nga numri juaj atëherë unë transplantova

tek uniteti, i cili në vetvete është një ”.

Temat e librave të Lope de Vega

shkrimet dhe dramat e tij kishin të bënin me histori dashurie, pasioni dhe dashurie, komploti i këtyre tregimeve është ajo që e mbajti gjallë autorin. Disa punime që kanë këtë temë janë: Dashuri pa e ditur kush, Kalorës mrekulli, Çeliku i Madridit y Dashnori diskret.

Brenda qindra teksteve që autori ka shkruar ka shumë tema të ndryshme, filozofia dhe komedia ishin çelësi i veprës letrare të autorit. Në atë kohë kishte abuzime nga njerëzit e klasës së lartë ndaj më të varfërve ose klasës punëtore, për këtë Lope protestoi në vepra të tilla si: Shatërvani Ovejuna, Kryetari i bashkisë më të mirë y Kalorësi i Olmedos.

Punime të ndryshme nga Lope de Vega.

Disa libra nga Lope de Vega.

De Vega, protagonisti i veprave të tij

Autori nuk i referohej qartë vetvetes në tregimet e tij; Sidoqoftë Lope de Vega krijoi një karakter që e përfaqësonte atë dhe mbante emrin e Belardo. Shkrimtari tregoi historinë e dashurisë së këtij burri, mallin për dashurinë e tij dhe vuajtjet e tij për të mos e pasur atë.

trashëgim

Megjithëse ai ishte një burrë grua në vitet e tij të reja, pasi ishte pjekur u vendos si një nga shkrimtarët më të talentuar në Spanjë. Nëse diçka e karakterizonte, kjo do të ishte ajo Lope iu përkushtua shkrimeve për njerëzit. Autori pohonte se ai kishte aftësinë për të prodhuar një komedi në njëzet e katër orë, thuhet se ai shkruante edhe në kohën e vaktit. Fraza "është nga Lope" u bë e njohur dhe vazhdoi të përdoret për t'iu referuar materialit letrar të autorësisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.