Pashkëve Historike që gjithmonë i shohim. Pse nuk i lexojmë librat?

Klasikët e Pashkëve

Mos dështoni. Për sa kohë që mund të kujtojmë ata janë programuar në televizion gjatë Pashkëve. I kemi parë shumë herë, por ne do të vazhdojmë t'i shohim ata. Në të gjitha versionet e saj. Klasikët, më bashkëkohorja… Tradita është traditë, pa marrë parasysh sa zgjuar janë më të zgjuarit në klasë.

Judë Ben-Hur dhe Messala, tribuna Marco Vinicio dhe perandori Neron, dhe skllavi i pavdekshëm Spartacus duke sfiduar patricin dhe të pamëshirshëm Marco Licinius Crassus. Ne do t'i shohim përsëri, sigurisht, por ...ne kemi lexuar romanet Çfarë bazoi imazhet që kemi për to? ¿Ne i njohim autorët e saj? Epo le të hedhim një vështrim dhe të kujtojmë.

Ben-Hur, një histori e Krishtit - Lewis Wallace

Ushtria Lew Wallace (1827-1905) ishte një gjeneral nën Ulysses Grant në Luftën Civile Amerikane, por gjithashtu një shkrimtar dhe diplomat. Publike ky roman për herë të parë në 1880. Ai merr botime të panumërta dhe është përkthyer në shumë gjuhë, dhe mbetet një klasik i romanit historik më të suksesshëm dhe më të popullarizuar.

Kjo sidomos falë filmave. Shkoni tashmë katër filma (plus një të shkurtër të heshtur dhe një të shkurtër të animuar): e para e Fred niblo në vitin 1925, kryevepra e William wyler në vitin 1959 (njëmbëdhjetë Oscar dhe një nga shfaqjet më të mira të Charlton Heston), miniseria televizive e Steve Shill në vitin 2010 dhe i fundit (dhe jo shumë i suksesshëm) i Timur Bekmambetov vitin e kaluar.

El argument është i njohur mirë dhe zhvillohet përreth jeta e Judës Ben-Hur, një hebre i pasur, bashkëkohës i Jezusit nga Nazareti. Pavarësisht miqësisë së tij të fëmijërisë me tribunën romake Mesala, situata delikate politike e kohës dhe një aksident fatkeq i shkaktojnë atij bie nga hiri dhe atë të familjes së tij.

Është bërë galeri por, pas një beteje kundër piratëve dhe shpëtimit të fisnikut romak Ariusi i pestë, Ben-Hur bëhet djali i tij i birësuar. Ai do të kthehet në Jude dhe me ndihmën e plakut Simonides dhe Shejh Arab Ilderim, do të përballet me Messala dhe do të hakmerret në një garë karroce.

Quo vadis? - Henrik Sienkiewicz

Shumë kanë dashur të shohin në këtë roman a metafora politikePolonia në të cilën jetoi autori i saj, Henrik Sienkiewicz (1846-1916) Nën zgjedhën e imperializmi rus, polakët e asaj kohe, të cilët ishin ngritur kundër tyre, u barazuan me të krishterët e hershëm të përndjekur rreth Romës. Romani fillon në vit 63 pas Krishtit, dhe ne marrim pjese kthimi i tribunës Marco Vinicio në një Romë nën hijen psikotike të perandorit të famshëm Nero.

La version filmi më e famshme e nënshkroi atë Mervyn Leroy në 1952. Kishte një kast spektakolar të kryesuar nga Robert Taylor, Peter Ustinov, Leo Genn dhe Deborah Kerr. Ai zjarr i Romës shkëlqente dhe këndohej nga Neroni delir i Peter Ustinov të madh mbetet i paprekur në retinat tona.

Spartacus - Howard Fast

Hme melvin shpejt (1914-2003) ishte një autor shumë i suksesshëm dhe të punëve të policisë, trillime shkencore dhe thelbësisht historike, në të cilën ai futet në çështje shoqërore dhe politike. Lidhja juaj me Partia Komuniste e çoi drejt burgu dhe e përfshiu atë në listën e zezë të artistëve gjatë "Gjueti shtrigash" Senatori McCarthy, kështu që iu desh të shkruante me pseudonime të ndryshme.

Figura e Spartacus ndihmoi Fast për të hartuar një punë emblematike në zhanrin e romanit historik. Ai e botoi atë nga xhepi i tij në 1951, pas refuzimit të deri në shtatë editorialeve. Shtë shumë mirë refleksiónmarrëdhëniet e pushtetit dhe legjitimitetin e dhunës. Alsoshtë gjithashtu një riprodhim i përsosur dhe portret psikologjik të një epoke.

La film legjendar i vitit 1960 kush drejtoi Stanley Kubrick dhe ata luanin me yje Kirk Douglas, Jean Simmons, Laurence Olivier, Tony Curtis, Charles Laughton dhe Peter Ustinov i dha edhe më shumë rëndësi romanit të Fast. Dhe ne të gjithë jemi ngritur ndonjëherë nga turma për të qenë Spartacus.

Pra ...

Po, do t'i shohim përsëri. Në Pashkë ose kurdoherë. Por Po tani edhe ne i lexojmë ato?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.