Bettý, Sylvia dhe Laura. Tri gra fatale për tre epoka

Tri gra fatale

Sapo lexova Beti, romani më i fundit nga shkrimtari Islandez Arnaldur Indridason, një tjetër emër i shkëlqyeshëm i romanit kriminal Nordik. Zgjati tre ditë, por është thjesht e shkurtër dhe nuk zgjat më shumë. Shtë e dyta nga Indridason që kam lexuar sepse, megjithëse më pëlqente Gruaja me jeshile, Nuk arrita të jem e dashur për inspektorin e tij Erlendur Sveinsson. Por kjo më kishte tërhequr vëmendjen për shkak të kthesës në një histori më klasike që u botua për herë të parë në 2003.

Indeedshtë vërtet një i dalluar homazhe ndaj traditës më kanonike e noir në figurën e femme fatale. Përveç kësaj, ajo ka shumë të mirë prekja e manipulimit (dhe ekzaminimi i lexuesit mbi paragjykimet e tyre). Ju befason në mes dhe ju kthen në një dhuratë që, deri atëherë, mund ta kishit besuar që nga vitet 50-të. referencat. Ata laura y Sylvia, Vera caspary y Howard Fast.

Beti

me prekjet e Dashiel Hammett ose Raymond Chandler, ky roman nuk ka asnjë lidhje me ato që e kanë bërë Indridason të suksesshëm. Distilon të gjitha klasicizmi më shumë Noir Amerikan i veriut si në rrëfimin e saj ashtu edhe në strukturën dhe komplotin.

Vetëm katër personazhe kryesore. narrator i personit të parë, një pronar i pasur i një flote peshkimi, ndihmësi i tij dhe gruaja e tij joshëse, Bettý e parezistueshme. Rrëfyesi tregon historinë e tij nga burgu. Rënia e tij në ferr e shkaktuar nga pasioni, dëshira dhe fiksimi i pandalshëm për Bettý manipulues. Të gjitha për kryerjen e a Krimi perfekt. Kështu, ne ndjekim pyetjet që i bëhen dhe që ndërthuren me historinë se pse dhe si përfundoi në burg.

Gënjeshtra dhe gabime që përbëjnë një TRAMA që rrjedh shpejt dhe përfundon me konfirmimin e një mani që nuk është (dhe nuk ka qenë) e mundur të përfundojë. Aksionet e Bettý të kaluara misterioze e zakonshme me Fast's Sylvia dhe fuqi për të magjepsur me Laura de Caspary.

Sylvia

Postuar ne 1960, shkrimtari amerikan Howard Fast (autor i Spartacus) ishte ende në listën e zezë të famshme të Komitetit të Aktiviteteve Anti-Amerikane për lidhjen e tij me Partinë Komuniste. Kështu që ai duhej të përdorte pseudonimin e EV Cunningham për të nënshkruar një pjesë të mirë të punës së tij. Më vonë, ribotimet e ndryshme tashmë mbajnë emrin e tij të vërtetë.

En Sylvia u takuam me Alan meklin, një detektiv, lexues i vëmendshëm dhe më parë një mësues historie, i punësuar nga një milioner për të gjetur një grua misterioze Një që ju dini vetëm emrin e, Sylvia. Një libër me poezi është botuar për të dhe falë të cilit ajo do të zbulojë historinë e ashpër të së kaluarës së saj. Macklin do ta kërkojë atë në një udhëtim duke ndjekur disa gjurmë që vajza lë nëpër vend.

laura

Shkruar nga Vera caspary en 1942, ky autor i romaneve, pjesëve dhe skenarëve arriti famë me këtë titull. Dy vjet më vonë Unë gjithashtu kam përjetësinë në Përshtatja e filmit de Otto Preminger, me Gene Tierney dhe Dana Andrews si çifti kryesor. Konsiderohet si një klasik midis klasikëve të filmit noir.

Këtu kemi Gjueti LauraÇfarë është ajo sensuale, e guximshme dhe shumë ambicioze, por atë që gjetëm të vdekur në tapetin e dhomës së saj të ndenjes. Do të jetë Burra peme ata që përpiqen të sqarojnë vdekjen e tij misterioze. Waldo lydeker, një shkrimtar i çuditshëm që aspironte dashurinë e Laura; Shelby Carpenter, i fejuari i saj, Dhe Marc Macpherson, detektivi që heton çështjen dhe i cili, si ata të mëparshmit, do t’i nënshtrohet magjisë që Laura ushtron mbi ta.

Gjëja interesante, përveç historisë së saj, është përdorimi i zëra të ndryshëm narrativë. Këto alternohen në mënyrë të gjithanshme, duke hyrë në mendimet e personazheve të tjerë dhe në kohë kur ato nuk janë të pranishme. Waldo Lydecker, Mark McPherson ose vetë Laura po na tregojnë të dhëna për të zgjidhur enigmën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.