Ken Follet: libra

Ken Follett citon.

Ken Follett citon.

Kur një i ri kërkon kërkimin "Ken Follet libra", rezultatet tregojnë për romancierin më të shitur të Uellsit të regjistruar. Ai është autori i trilogjive Shekulli y Shtyllat e tokës, ndër tituj të tjerë më të shitur. Duhet të theksohet se gazetari gjithashtu i lindur në Cardiff në 1949, botoi shumicën e teksteve të tij të para nën një pseudonim (nga 1974 në 1978).

Pseudonimet e përdorura nga Follet ishin Simon Myles, Martin Martinsen, Bernard L. Ross dhe Zachary Stone. Tani, pas nisjes së Ishulli i stuhive (1978) nuk nënshkroi përsëri me një pseudonim. Për momentin Kenneth Martin Follet është i famshëm ndërkombëtarisht për rrëfimet e tij historike dhe pezull. Në fakt, ai grumbullon më shumë se 160 milion kopje të shitura në të gjithë botën.

The Spy Piers Roper (Serie)

Përmban dy libra - të pa botuar në Spanjisht - me protagonist spiunin e paqëndrueshëm industrial Piers Roper. Rëndësia e këtyre teksteve brenda trajektores letrare i Ken Follet është se ata ishin dy të parët të nënshkruar me emrin e tij e vërtetë Në to, shkrimtari i ri britanik është në gjendje të ndërtojë karaktere të thella së bashku me komplote me shumë fuqi fiksimi.

Shakeout (1975)

Piers Roper është një njeri shumë ambicioz, dinak, një manipulues ekspert dhe jashtëzakonisht efektiv. për të infiltruar në kompanitë rivale. Agjenti është përgjegjës vetëm para dikujt (anonim) identiteti kryesor i të cilit është "Palmer". Ndërkohë, asgjë dhe askush nuk duket se i ndalon planet e tij me implikime të mëdha politike ... Derisa Ana e bukur të hyjë në skenë dhe spiuni të dashurohet.

Bastisja e ariut (1976)

Roper e gjen veten të përfshirë në një sulm në Wall Street dhe, përfundimisht, në mes të një konfrontimi të një turme. Kur spiuni fillon të hetojë ngjarjet, ai vuan tradhëtinë e Louise mahnitëse dhe sulmohet në zyra nga Clayton, një ekzekutiv i ri me lidhje politike. Në fund, vetëm shpirti mbresëlënës fitues i Piers e lejon atë të mbizotërojë përballë një fatkeqësie të tillë.

Ishulli i stuhive (1978)

Ishulli i stuhisë —Në anglisht - u bë një botim i rëndësishëm për Ken Follet. kjo shitesi me i mire u përfshi në XNUMX romanet kryesore misterioze të të gjitha kohërave sipas Shkrimtarëve të Misterit të Amerikës. Përveç kësaj, film artistik Syri i gjilpërës (Syri i Gjilpërës, 1981), drejtuar nga Richard Marquand, ishte bazuar në këtë libër.

Argumenti i Ishulli i stuhive sillet rreth Operacionit Kalaja, një manovër kundërzbulimi ekzekutuar nga aleatët gjatë luftës së dytë botërore. Për shkak të këtij mashtrimi, inteligjenca ushtarake naziste mendoi se pushtimi i Evropës do të ndodhte përmes Calais sesa Normandisë (siç ndodhi në të vërtetë).

Çelësi është në Rebecca (1980)

Çelësi i Rebekës ishte një botim që riafirmoi reputacionin e Follet si një krijues më i shitur të romaneve historikë historikë. Personazhi kryesor, Alex Wolff, duket se është frymëzuar nga spiuni gjerman John Eppler (personazh i vërtetë), dërguar në Egjipt gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në fillim, agjenti nazist arrin të qëndrojë i fshehtë për shkak të ekspertizës dhe komandës së tij të gjuhës arabe.

Por, Wolff ekspozohet kur detyrohet të vrasë një oficer britanik në qytetin Asyut. Si pasojë, agjenti anglez Vandam fillon të ndjekë gjermanin, i cili arrin të dërgojë në ekstremin e informacionit të vlefshëm të koduar të mareshallit Erwin Rommel nga Kajro. Në këtë rast, romanin Rebeca nga Daphne du Maurier është çelësi për dekodimin e mesazhit.

Binjaku i tretë (1996)

En Binjaku i Tretë, lexuesi është zhytur në një histori kapëse detektive që adreson kufijtë etikë të eksperimentimit gjenetik. Për ta bërë këtë, Follet prezanton Dr. Jeannie Ferrari, një gjenetist i ri me qëllimin për të provuar nëse sjellja kriminale mund të transmetohet. Me këtë në mendje, shkencëtari harton një eksperiment me dy binjakë të ndarë që në lindje.

Paralelisht, financat e protagonistes janë thjesht, mezi të mjaftueshme për të mbuluar kujdesin e nënës së saj me Alzheimer. Me tutje, Lisa, një mik i mjekut duket i indinjuar; shenjat tregojnë për një përdhunues serial shumë të zgjuar. Në mes të hetimit, shfaqen dyshime rreth testeve të fshehta të klonimit të qenieve njerëzore të kryera në Shtetet e Bashkuara.

Trilogji Shtyllat e tokës

Shtyllat e tokës (1989)

Shekulli XII. Britania vuan një kohë të luftës civile të njohur si anarki angleze. Në mënyrë që të përshkruajnë ngjarjet kaotike, Follet lëviz pjesën më të madhe të veprimeve në Kingsbridge (qytet i trilluar). Edhe nëse, Romani rishikon raste të besueshme siç është incidenti i Anijes së Bardhë, vrasja e kardinalit Thomas Becket dhe një pelegrinazh në Santiago de Compostela.

Shtyllat e Tokës tregon një përshkrim mjeshtëror të zakoneve, gentilicio dhe jetës së përditshme të një populli britanik gjatë Mesjetës. Gjithashtu, teksti pasqyron arkitekturën dhe ndërtimin e katedraleve gotike në atë kohë. Sipas Follet, atyre u duheshin minimumi 30 vjet për t'u ndërtuar, sepse ndërtuesve shpesh u mbaronin paratë ose qytetet sulmoheshin.

Një botë e pafund (2007)

Kingsbridge, shekulli i XNUMX-të, feudalizmi është sistemi i qeverisjes. Shkëmbimi tregtar lulëzon midis territoreve të ndryshme, gjë që çon në zhvillimin e qyteteve dhe krijimin e panaireve të shumta në të gjithë kontinentin. Sidoqoftë, Prishja e Vdekjes së Zezë ndryshon rendin e vendosur midis sferave të pushtetit të aristokracisë, klerikët dhe institucionet e shtetit të përbashkët.

Murtaja më e tmerrshme në histori nxiti kalimin nga ritualet supersticioze të shërimit në mjekësinë e bazuar në vëzhgim. Gjithashtu, Ishte një shekull që pa ngritjen në fronin e Eduardit III me pushtimin e mëvonshëm të përgjakshëm të këtij në Francë.

Një kolonë zjarri (2017)

Viti 1558. Kingsbridge është një qytet i ndarë midis fanatikëve fetarë katolikë dhe rrymës protestante në zhvillim. Në atë moment, kurorëzimi i Elizabetës I si Mbretëresha e Anglisë është përfunduar dhe fuqitë e tjera të Evropës fillojnë komplotet për ta rrëzuar atë. Po kështu, Follet ka deklaruar se ky libër adreson tema përkatëse sot: toleranca dhe ekstremizmi ideologjik.

Errësira dhe agimi (2020)

Ky postim është parathënie e trilogjisë Shtyllat e tokës. Zhvillimi i ngjarjeve shkon prapa në dekadën e fundit të shekullit të XNUMX-të, në mes të epokave të errëta. Protagonistët janë një murg, një grua e re nordike e sapo martuar dhe një ndërtuese anijesh. Ata takohen në Kingsbridge dhe, për arsye të ndryshme, duhet të përballen me një prift të paskrupullt të uritur për pushtet.

Trilogji Shekulli (Shekulli)

Kjo trilogji e vlerësuar përfshin konfliktet gjeopolitike dhe ngjarjet më përcaktuese të njerëzimit gjatë shekullit të XNUMX-të. Të tre librat karakterizohen nga gjatësia e tyre së bashku me një precizitet të shkëlqyeshëm historik. Pavarësisht integrimit të personazheve të shpikur, Follet shfaq një njohuri të jashtëzakonshme të zakoneve, kostumeve, fjalorit dhe ambienteve të secilës epokë.

Këtu janë disa nga ngjarjet më të rëndësishme të mbuluara në secilën këste:

Rënia e gjigantëve (2010)

 • Vrasja e Arkidukës Francisco Fernando nga Austria dhe gruas së tij Sofía Chotek (qershor 1914) me fillimin e Luftës së Madhe në Evropë;
 • Kthimi i Vladimir Ilyich Ulyanov - Lenin - në Petrograd (Prill 1917);
 • Dekreti i Ligjit të Thatë në Shtetet e Bashkuara (janar 1920).

Dimri i botës (2012)

 • Konsolidimi i pushtetit të nazistëve në Gjermani dhe formimi i Rajhut të Tretë (1933 - 1938);
 • Shpallja e Marrëveshjes së Re në Shtetet e Bashkuara (1933 - 1937);
 • Lufta e Dytë Botërore (1939 - 1945);
 • Projekti Manhattan (1941-1945);
 • Nënshkrimi i Kartës së Kombeve të Bashkuara në San Francisko (1945);
 • Shpërthimet atomike mbi Hiroshima dhe Nagasaki (1945);
 • Plani Marshall (1947);
 • Provat e para bërthamore Sovjetike (1949).

Pragu i përjetësisë (2014)

 • Lufta e Ftohtë:
  • Ndërtimi i Murit të Berlinit (1961);
  • Kriza e raketave balistike në Kubë (1962);
  • Pushtimi i Çekosllovakisë nga BRSS (1968);
 • Vrasja e presidentit amerikan John F. Kennedy (1963);
 • Lëvizja për të Drejtat Civile në SHBA (1961-1968);
 • Lufta e Vietnamit (1965 - 1975);
 • Skandali Watergate (1972).

Romane të tjerë nga Ken Follet

 • Trefishohet (1979);
 • Njeriu nga Shën Petersburg (1982);
 • Krahët e shqiponjës (1983);
 • Lugina e luanëve (1986);
 • Nata mbi ujëra (1991);
 • Një pasuri e rrezikshme (1993);
 • Një vend i quajtur liri (1995);
 • Në gojën e dragoit (1998);
 • Lojë e dyfishtë (2000);
 • Në të Bardhën (2004).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.