Errësira dhe agimi

Errësira dhe agimi

Errësira dhe agimi

Errësira dhe agimi (2020) është parathënie e trilogjisë së mirënjohur të romaneve historike Shtyllat e tokës, krijuar nga Ken Follet. Shtë një sagë që filloi në 1989 nga autori Uellsian me fillimin e Shtyllat e Tokës (Titulli anglisht). Më vonë, botimi i Bota e pafund (2007) y Një kolonë zjarri (2017).

Dy librat e parë në seri më shumë Errësira dhe agimi zhvillohen në Kingsbridge, një qytet i trilluar në Angli. Pjesa e parë është vendosur në shekullin e 997-të, e dyta në shekullin VIV dhe parathënia në XNUMX. Nga ana tjetër, Një kolonë zjarri përqendrohet në grindjet fetare që tronditën Evropën gjatë shekullit të XNUMX-të.

Komplot dhe personazhet e Errësira dhe agimi

Veprimi de Mbrëmja dhe Mëngjesi vrapon në tre ditë të vitit 997, në mënyrë të plotë Moshat e errëta në Britani. Në atë kohë, ai territor ishte vazhdimisht i rrethuar nga pushtimet detare të Vikingëve dhe sulmet tokësore të Uellsit.

Komploti përmban tre personazhe kryesore: një murg, një vajzë normane e sapoardhur në Angli me burrin e saj dhe një ndërtues anijesh. Ata takohen në Kingsbridge, ku duhet të përballen me një peshkop lakmitar, qëllimi i vetëm i të cilit është të rrisë fuqinë e tij.

Personazhet e Errësira dhe agimi, sipas Ken Follet

ragna

Autori ka thënë në intervista të ndryshme se Ragna është personazhi i tij i preferuar. Ajo Ajo është një princeshë e bukur dhe inteligjente normane me një temperament të fortë, martuar me një burrë pa gjak fisnik. Duke mos pasur pëlqimin e prindërve të saj, e reja vendos të shkojë me burrin e saj në Angli. Por, kur të arrijnë atje, ai zbulon se gjërat nuk janë ashtu siç i kishte imagjinuar.

Edgar

Ai është një prodhues i talentuar anglez i anijeve, i dashuruar me Ragna. Por meqenëse ajo është një grua e martuar, sigurisht që është një tërheqje irracionale. Pavarësisht dashurisë së tij të papërgjegjshme, Edgar nuk kërkon ngushëllim nga një grua tjetër dhe vazhdon të presë rastin e tij me princeshën.

Aldred

Ai është një murg me një mision mjaft ambicioz: ta shndërrojë abacinë e tij në një qendër mësimi të admiruar në të gjithë Evropën. Per kete arsye, projekti i tij i jetës sillet rreth ndërtimit të selisë së shkollës së tij të ëndrrave me bibliotekën dhe shtypshkronjën përkatëse.

Peshkopi Wystan

Follet e përshkruan atë si "një nga horrat më të prishur që kam krijuar ndonjëherë ... Ju do ta urreni atë aq shumë sa që do t'i uroni fundin më të keq të mundshëm ". Ne përputhje, ai është një njeri i pabesë, i pabesë, lakmitar, egoist dhe pa asnjë shenjë mëshire. Kështu, qëllimi i vetëm i Wystan është të rrisë fuqinë e tij dhe të familjes së tij pa marrë parasysh kë merr para vetes, me çdo kusht.

Opinione për punën

Si në pothuajse të gjitha romanet historike të Follet, kritikët dhe audiencat duartrokasin - pothuajse unanimisht - fuqia lidhëse e librit. Për më tepër, dokumentacioni mbresëlënës i marrë nga autori është i qartë për shkak të përshkrimeve të hollësishme të strukturës politike dhe zakoneve të kohës.

Pak zëra kundërshtarë ankohen për një rrëfim misogjinist, të ngarkuar (gjoja) me segmente të torturës që nuk janë thelbësore për rezultatin. Në të kundërt, rishikime të tjera shpjegojnë se pikërisht ato pasazhe të papërpunuara dhe të përgjakshme janë më përfaqësuesit e momentit në të cilin është vendosur teksti. Ishte një kohë shumë e vështirë.

Për autorin, Ken Follet

Kenneth Martin Follett lindi në Cardiff, Uells, Mbretëria e Bashkuar; më 5 qershor 1949. Gjatë fëmijërisë së tij ai zhvilloi një dashuri të madhe për të lexuar, sepse prindërit e tij, duke praktikuar të krishterë, e ndaluan atë të shikonte televizion dhe të shkonte në kinema. Ai dhe familja e tij u transferuan në Londër Kur isha dhjetë vjeç. Atje u regjistrua në Kolegjin Universitar të Londrës në 1967 për të studiuar filozofi.

Citim nga Ken Follett.

Citim nga Ken Follett.

Pas diplomimit në 1970, bëri një kurs gazetarie dhe filloi të punojë për Jehona e Uellsit Jugor nga vendlindja e tij. Në fillim të vitit 1974 ai shkoi në standard Evening në Londër, megjithatë, ai përfundimisht u bë i pakënaqur me zanatin e reporterit. Për këtë arsye, Follet hyri në botën e botimeve në Librat Everest dhe filloi të shkruajë tregimet e tij të para në fund të viteve 70.

Martesat dhe aktiviteti politik

Në vitin 1968, Follet u martua me Marinë, një shoqe klase në Londër me të cilën jetoi për më pak se një dekadë. Më vonë, në 1984 ai u martua me Barbara Hubbard (mbiemri i vajzërisë), një anëtare e Partisë së Punës, një organizatë me të cilën Follet është shoqëruar që nga viti 1970.

Fillimet e karrierës së tij letrare

Gjatë viteve 1970, Follet botoi nëntë libra me pseudonimet Simon Myles, Martin Martinsen, Bernard L Ross dhe Zachary Stone. Në 1978, Ishulli i stuhive - Nënshkruar me emrin e tij të vërtetë - ishte pika e fillimit të karrierës së tij ndërkombëtare. Njëmbëdhjetë vjet më vonë, libri u botua që e bëri atë një bestseller global: Shtyllat e tokës.

Një yll i tregut botues

Përveç romaneve historike, Follet është shquar për rrëfimet e tij pezull. Brenda këtij nëngjini të fundit, Çelësi është në Rebecca (1982), Krahët e shqiponjës (1983), Lugina e Luanëve (1986) y Binjaku i tretë (1997), janë disa nga librat e tij më famëkeq. Në fakt, të gjithë kanë adaptime filmike dhe televizive, si dhe Rreziku i lartë (2001) y Në të Bardhën (2004).

Stili i romaneve historike të Ken Follet

Romane historike të shkrimtarit britanik kanë karakteristika të meta-trillimit ose trillimit historik, pasi ato përfshijnë protagonistë të marrë nga imagjinata e tyre. Sidoqoftë, shumica e kritikëve letrarë e kanë vlerësuar besnikërinë e Follet ndaj ngjarjeve të vërteta (të rrëfyera nga personazhet e trilluar). Po kështu, ata zakonisht kanë përshkrime shumë të hollësishme dhe të jetë mjaft i gjerë.

Pavarësisht nga numri i madh i faqeve (gjithashtu i pranishëm në Errësira dhe agimi) Rrëfimet e Follet gjenerojnë shumë angazhim te lexuesit. Këto tipare të stilit mund të shihen në dy trilogjitë më të njohura të shkrimtarit Cardifian: Shtyllat e tokës y Shekulli.

Trilogji e Shekulli

Kjo trilogji me figura më të shitura sillet rreth ngjarjeve më të rëndësishme të shekullit të XNUMX-të. Seria fillon me ngjarjet në lidhje me Luftën e Madhe dhe dekretin e Ndalimit në Shtetet e Bashkuara (Rënia e gjigantëve, 2010). Pastaj Dimri i botës (2012), përqendrohet në Luftën e Dytë Botërore ndërsa Pragu i përjetësisë (2014) mbulon pothuajse të gjithë Luftën e Ftohtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.