Leon Arsenal. Intervistë me autorin e Flamurit të Zi

Fotografi: @Sara Ballesteros. Në faqen e internetit të León Arsenal.

Arrita ne Leon Arsenal falë romanit të tij historik Zemër e errët, në komplotin e të cilit, dhe në sfond, janë dy nga figurat e mia të preferuara historike: mbreti Skocez Robert I Bruce dhe dora e tij e djathtë James Douglas. Kohët e fundit kam mundur ta kontaktoj për ta falënderuar për kohën e mirë. Nga rruga, ai kishte mirëdashësi të më përgjigjeshin kjo intervistë e cila natyrisht gjithashtu Unë ju falënderoj. Brenda saj na flet rreth tyre libra, autorë ose zakone, të analizojë peisazhin botues dhe ai na tregon se si i jeton këto momente krize.

INTERVIST ME LEÓN ARSENAL

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

LUANI ARSENAL: Nuk e mbaj mend librin e parë që kam lexuar. Me të vërtetë Jam rritur me letërsi. Kujtimet më të largëta janë ato të të qenit shumë i vogël dhe leximit Tregime për fëmijë të cilat, të paktën atëherë, u dërguan në shkollë. Shkronja të pakta dhe shumë të mëdha, vizatime shumëngjyrëshe, etj. Dhe nga atje kaloni te librat me më shumë tekst dhe kështu në progresion.

Sa për Historinë e parë që kam shkruar, e kam filluar shumë të vogël. Si jo pak, fillova të shkruaj aventura që do të doja t'i lexoja dhe nuk mund t'i gjeja. Por, nga gjithë ajo zhurmë, historia e parë që kam shkruar me qëllimin për të bërë një histori të mbyllur ishte me Vjet 16, në COU. Nuk e kam, por gjithsesi mbaj mend që quhej Pellgu i Saturnit, u pre fantastike-tmerruese dhe kishte një shije Lovecraft, për të cilën në atë kohë lexoja shumë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

LA: Të dihet. Unë lexoj libra një Koleksioni Bruguera cilat ishin ato Versione shkurtuar nga romane të shkëlqyera (me versionin e tij komik të ndërthurur çdo dy faqe). Kështu që aty përzihen sandokan, 20.000 liga të udhëtimeve nënujore, Shigjeta e zezë… Nuk është e çuditshme që e dua romanin aventuresk.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

LA: Nuk kam shkrimtarë të preferuar, por Librat e preferuar. Për të cituar dy autorë të veprave të mia të preferuara, do të thosha Gustave Floberi y JG Ballard.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Ka shumë personazhe letrare qe Unë kam qenë i hipnotizuarPor e vërteta është se kur largohem nga faqet e romanit ose historisë ata janë akoma personazhe. Më mungon gjithashtu magjepsja që disa lexues ndiejnë për personazhet e romanit, deri në pikën që t'i kthejnë ato në qenie me mish e gjak dhe të spekulojnë se si do të ishte jeta e tyre para dhe pas shfaqjes. As nuk do të doja të krijoja personazhe të të tjerëve, por sigurisht, po atë që do të doja të krijoja personazhe të ngjashëm me atë që bënë autorët e tjerë. Dhe e di që do të habisë por Unë do të doja të krijoja sekondare aq fort sa ata që shpesh parakalojnë nëpër faqet e Episodet kombëtarenga Benito Pérez Galdos.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

LA: Nëse me mani e keni fjalën rituali tipik, jo, e vërteta. Megjithëse, si të gjithë, edhe unë kam sistemet e miaato po ndryshojnë. Ka epoka në të cilën unë shkruaj me muzikë vendosjen dhe tjetër në vend të kësaj unë preferoj ta bëj i rrethuar nga Silencio. Sa i përket leximit, e vërteta është se Kam lexuar kudo.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

LA: Unë tashmë jam përgjigjur pjesërisht, të paktën në lidhje me leximin. Për të lexuar, pothuajse çdo kohë është e mirë. Sa për shkruaj, ndryshe nga shumë, unë jam një nga ata që zgjohem herët për të avancuar romanet e tij dhe kështu të mbërrijë në mes të mëngjesit me ndjesinë e kapjes së ditës.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

: Salambo, Ballard, Verne, Salgari, Jack London, Joseph Conrad, Mbreti duhet të vdesë, Falsifikimi i një rebeli… Dhe mijëra të tjerë. Shumë kanë lënë gjurmët e tyre, të mëdha apo të vogla, tek unë.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

LA: Në të vërtetë, zhanri historik nuk është më i preferuari im se të tjerët nëse shkalla është numri i librave të asaj zhanri që lexoj. Më pëlqen, po, njësoj si ai fantastik, i zie aventurat dhe gjithashtu ese informuese.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

LA: Po përfitoj rilexoni Jeta dhe fatinga Vasili Grosman, dhe unë jam angazhuar në një provë i quajtur Kulturë, antropologji dhe marrëzira të tjera, Angel Diaz de Rada.

Sa për shkruaj, Kam mbaruar një roman një muaj më parë dhe tani jam në fazën e ndërtimit të forcës për tjetrën.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

: Shumë e vështirë, të paktën për ata që përpiqen të fillojnë. Në të vërtetë, gjithnjë e më shumë njerëz mund të hyjnë në tregun botues me punën e tyre dhe kjo e bën editoriale shikoni fjalë për fjalë varrosur ne oferta të dorëshkrimeve. dhe as eshte keshtu i lehtë qasja në fillestarët agjentë letrarë le të lëvizë puna e tyre. Edhe mjaft Autorët që kishin botuar rregullisht janë parë në dok i thatë. Sepse një problem tjetër është përqendrimi i botuesve, të paktën nga ato që quhen të mesme dhe të mëdha. Kjo do të thotë një bashkim ose zhdukje e linjave editoriale ... Gjithsesi, ne po flasim për botime profesionale.

Vetë-publikoj, natyrisht, është e lehtë dhe me një cilësi shumë të pranueshme. Fatkeqësisht kjo është një treg i diskredituar nga të gjithë ata që i janë kushtuar varjes ose vetë-redaktoni librat tuaj pa i kaluar madje as përmes një korrektori. Njerëzve u është mjaftuar të blejnë mbeturina të vetë-botuara dhe kjo u ka mbyllur rrugën njerëzve që bënin gjëra të mira dhe për të cilët botimi në desktop mund të ishte hapi i parë. Ashtë për të ardhur keq.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të merrni diçka pozitive prej tij për romanet e ardhshme?

: Sigurisht se është duke qenë e vështirë për mua, siç është pothuajse për të gjithë. Kjo ka qenë meteorit, para y klasa e mesme e shkrimtarëve —Cila jeton nga një tufë e përbërë nga librat e saj, plus konferenca, punëtori, kurse, etj - pezullim të gjithçkaje akti publik ka qene nje katastrofë. Sigurisht gjërat pozitive do të dalin sepse do të hapen të reja dritaret e mundësive, por nuk ndalet së menduari për të gjithë ata që mund të qëndrojnë gjatë rrugës, si shumë librari të vegjël, nëse nuk arbitrojnë matjet për t’i ndihmuar ata.

Sa për romanet e ardhshme, mos u shqetësoni, çfarë do të kemi ngopje de trillime rreth koronavirus dhe atyre nuk u duhet ndonjë nga imi për të rritur grumbullin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.