Robert The Bruce, Mbreti Skocez dhe historia e tij e shkëlqyeshme për të lexuar.

Fotografitë e aktorit skocez Angus Macfadyen në filma Braveheart (1995) y Robert Bruce (2019)

Ndërmjet 23 dhe 24 qershor 1314 u zhvillua beteja e Bannokburn, në të cilën trupat skoceze të udhëhequra nga mbreti Robert I Bruce -Bruce for History- mundi anglezët në komandën e Eduardi II. Ishte nje fitorja vendimtare gjë që çoi në Pavarësia skoceze 13 vjet më vonë.

Dhe Robert Bruce është një nga mbretërit e mi të preferuar të të gjitha kohërave. Këto janë 3 libra për ta njohur dhe të dimë për historinë e saj sa emocionuese aq edhe të lidhur ngushtë me ne, sepse e saj është zemra dhe shoku i tij më i mirë Ata erdhën këtu për të luftuar maurët.

Robert Bruce dhe unë

Më pak i ditur në histori dhe më dembel në lexim me siguri mund të identifikojë dhe kujtojë Robert Bruce en Braveheart (nëntëmbëdhjetë e nëntëdhjetë e pesë). Në realitet, protagonist, William Wallace, vdiq në 1305 dhe nuk përkoi me Robertin, i cili hyri në fron në 1306. Wallace përkoi me prindërit e Robertit dhe James Douglas, zezaku, shoku i tij më i mirë dhe dora e djathtë, i cili nuk u shfaq në film sepse ai e ka një të tillë vetëm nëse dikush guxon ta bëjë atë.

Babai i Robertit në film është karakteri intrigues me fytyrën e deformuar. Ai është ai që këshillon djalin e tij, portretizuar me qëllime të paqarta ndaj Wallace dhe më pas u tregua thellësisht i mbrujtur me shpirtin e tij çlirimtar, veçanërisht në skenën përfundimtare të akuzës në betejën e Bannockburn. Por ai që me të vërtetë e punoi atë liri ishte Roberti.

Shumë faj i interesit tim për figurën e saj Ai kishte interpretimin që e bëri atë një aktor skocez pak të njohur, por të frikshëm Angus MacFadyen, e cila jo vetëm që e mbajti djalin epik Gibson, por vodhi më shumë se një e shtënë. Nga atje unë gllabërova historinë e tyre.

Disa nga episodet më domethënëse të tij madje më frymëzoi shumë kohë më parë një histori, si e tija zemër i balsamosur sjellë nga James Douglas në Spanjë, ku ata ranë duke luftuar përkrah mbretit Alfonso XI nga Castile në betejën e Teba. Kjo ishte origjina e vërtetë e nofkës "Trim Zemër". Dhe këtë muaj do të dalë një film i ri me titull si ky, Robert Bruce, ku MacFadyen merr karakterin që ai mishëronte gati 25 vjet më parë.

Por për të ditur më shumë dhe në detaje këtu janë tre lexime:

Vepra e Robert Bruce - John Barbour

Klasikja e kësaj Kryediakoni i Aberdeenitcfare ne 1376 rrëfeu bëmat e Robertit. Ky botim ishte një përkthim nga Fernando Toda Iglesia, nga Universiteti i Salamanca. Rrëfen të gjitha mbretërojnë të Bruce deri në vdekjen e tij, në 1329, dhe atë të mikut dhe shokut të tij, James Douglas.

Zemër e errët - Leon Arsenal

Me nëntitullin e Kryqëzata skoceze në kufirin e Granadës, rrëfen ai episod i rënies së Douglas në gusht të vitit 1330. Arsenali është autori i më shumë se një duzinë romanesh dhe ese informuese. Në romane, ai ka shkruar vepra të zhanër historik dhe fantazi, dhe ka marrë çmime të tilla si Qyteti i Zaragozës për Romanet Historike ose Minotaurin.

Guri i fatit - Jesús Maeso de la Torre

Maeso de la Torre është një i madh i romanit historik atdheut. Ai studioi mësimdhënie në Úbeda, vendlindja e tij, dhe më vonë ai u diplomua për Filozofi dhe Histori në Cádiz, ku jeton. Ai është gjithashtu autor i përmbledhjes me poezi Gjurmët e ëndrrave (1976), por fama e tij është kryesisht për shkak të romanit historik me tituj të tillë si Al-Gazal, udhëtar nga të dy orientimet (2000), Kutia kineze (2015) ose më e fundit, Lotët e Jul Cezarit.

Titulli aludon në mitik Guri Scone, ku u kurorëzuan mbretërit Skocezë. Robert Bruce kishte premtuar të merrte pjesë në një kryqëzatë për të fituar mbështetjen e Papati Avignon për pavarësinë e vendit tuaj. muerte E kishte kaluar atë më parë, por ai kishte kohë t'i besonte James Douglas-it misionin e marrjes së zemrës së tij të balsamosur në Tokën e Shenjtë për të përmbushur premtimin e tij. Ata arritën vetëm në al-Andalus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.