Konkurset letrare ndërkombëtare të muajit gusht

Konkurset letrare ndërkombëtare të muajit gusht

Nëse pak më parë ju kemi sjellë konkurset letrare kombëtare, ne bëjmë të njëjtën gjë, por me ndërkombëtarët për muajin gusht. Mos harroni se fakti që ata janë kombëtarë ose ndërkombëtarë nuk do të thotë që mund të paraqiten vetëm njerëz të një nacionaliteti ose tjetri. Nëse doni të dini nëse mund ta paraqisni veprën tuaj letrare në një konkurs ose në një tjetër, sigurohuni para se të lexoni bazat dhe kërkesat që kërkohen.

Çmimi VIII i Universitetit Kombëtar për Poezi Desiderio Macías Silva (Meksikë)

 • Zhanri: Poezi
 • Çmimi: 10.000 dollarë
 • I hapur për: studentë nga çdo universitet në vend
 • Subjekti organizues: Universiteti Autonom i Aguascalientes
 • Vendi i entitetit thirrës: Meksika
 • Data e mbylljes: 05

Bazë

 • Ata do të jenë në gjendje të marrin pjesë studentë nga çdo universitet në vend, Me një vepër e vetme, formuar nga a grup prej dhjetë ose më shumë poezive, shtrirja totale e së cilës nuk i kalon 20 faqe, me temë falas, shkruar në español.
 • Puna do të jetë e pabotuar, edhe në mediat elektronike, nuk është dhënë më parë dhe as nuk do të marrë pjesë njëkohësisht në konkurse të tjera në pritje të zgjidhjes.
 • Puna duhet të dërgohet të shtypura, në tre kopje, tek tjetri adresë:
  Çmimi VIII për Poezi "Desiderio Macías Silva"
  Departamenti i Letrave. Ndërtesa 21
  Ciudad Universitaria
  Universiteti Autonom i Aguascalientes
  Av. Universidad # 940
  Aguascalientes, Ags., CP 20131
 • Puna do të dërgohet në një paketë të mbyllur, të identifikuar me një pseudonim; Brenda paketës, duhet të shtohet një zarf i mbyllur, në pjesën e jashtme të të cilit shënohet pseudonimi, titulli i veprës dhe legjenda "Çmimi Desiderio Macías Silva"; Zarfi do të përfshijë një fletë me informacionin e autorit: emri, adresa, numrat e telefonit, emaili, institucioni ku ai / ajo studion, ID ose regjistrimi i shkollës, data e lindjes.
 • El afati i marrjes të punimeve përfundon të Premten, 5 Gusht 2016 a las 15: horas 00. Punimet e dërguara me ndërlidhës që mbërrijnë pas kohës dhe datës së treguar do të pranohen, për sa kohë që data e regjistrimit të dërgesës nuk është më vonë se kufiri i treguar.
 • Juria do të përbëhet nga personalitete të shquara nga bota letrare dhe do të ketë fuqinë për të dhënë vlerësime të nderuara nëse e konsideron atë përkatëse.
 • La rezolucioni i çmimit do të lirohet nga 29 gusht 2016, përmes faqes në internet të UAA: www.uaa.mx/centros/cac; Përveç kësaj, fituesi do të njoftohet personalisht.
 • Universiteti Autonom i Aguascalientes do t'i dorëzojë fituesit, a çmim i vetëm dhe i pandashëm prej $ 10,000.00 (DHJET MO mijë PESOS, MN).

Konkursi XI Ndërkombëtar i Historisë së Shkurtër Ciudad de Pupiales (Kolumbi)

 • Zhanri: Tregim i shkurtër
 • Çmimi: gjashtë milion pesos dhe diplomë
 • I hapur për: shkrimtarë kolumbianë ose të huaj mbi 15 vjeç
 • Subjekti organizues: Fondacioni “Gabriel García Márquez”
 • Vendi i entitetit thirrës: Kolumbia
 • Data e mbylljes: 14

Bazë

 • Mund të marrë pjesë Shkrimtarë kolumbianë ose të huaj mbi 15 vjeç, me përjashtim të fituesve dhe finalistëve të edicionit të kaluar, me një histori e vetme me temë të lirë shkruar në Gjuha spanjolle, maksimumi 3 páginas, madhësia e shkronjës, hapësira 1,5 rreshta, font 12 pikë.
 • Ajo krijon një çmim de gjashtë milion pesos dhe Diploma e Nderit "Gabriel Garcia Marquez", për vendin e parë. Diplomë nderi "Guillermo Edmundo Chaves" për shkrimtarin më të mirë të tregimeve të shkurtra nga një autor i lindur në Departamentin e Nariño. Nëntë vepra të tjera do të zgjidhen si finalistë.
 • Punimet duhet të përcillet nga skedari word y nënshkruar me një pseudonim në adresën e mëposhtme të postës elektronike: fundaciongabrielgarciamarquez@gmail.com, para datës 15 gusht 2016. Në të njëjtën email do të shtohet një skedar i dytë, gjithashtu në Word, me të dhëna personale: Emri, pseudonimi, data e lindjes, numri i dokumentit të identitetit, adresa, telefoni, emaili dhe aspektet e tjera që autori i konsideron i përshtatshëm Kërkohet të mos shtohet asnjë imazh në histori ose në të dhënat personale. Për ta bërë dërgesën të shkruajë në temë: P FORR KONKURS NDATIONRKOMBTAR PORR TREGIME.
 • El juria kualifikuese Ai përbëhet nga shkrimtarët Marco Tulio Aguilera Garramuño, Daniel Ferreira dhe Carlos Bastidas Padilla. Juria mbështetet nga institucione dhe personalitete të letrave për të lehtësuar punën e leximit dhe përzgjedhjes së teksteve finaliste.
 • Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të zhvillohet në Pupiales, Nariño, më 14 tetor 2016. Rezultati i thënë do t'i komunikohet personalisht shkrimtarëve fitues të çmimeve dhe do të shpërndahet nga media të ndryshme.
 • El verdiktin Do të dihet përmes një video të publikuar në kanalet televizive rajonale, në llogarinë e Fondacionit "Gabriel García Márquez" në YouTube, në uebfaqen www.albeiroarciniegas.co dhe http://fundaciongabo.wix.com//fundaciongabo dhe në të ndryshme rrjeteve sociale, në mënyrë që të ketë një përhapje të gjerë në Kolumbi dhe jashtë saj.

Konkursi i 7-të Kombëtar i Rrëfimit të Rinj Gustavo Díaz Solís (Venezuelë)

 • Gjinia: Fëmijë dhe të rinj
 • Çmimi: pesëmbëdhjetë mijë bolivare (Bs. 15.000,00) dhe edicioni ebook
 • I hapur për: studentë të rinj deri në 21 vjeç
 • Subjekti organizues: Ministria e Fuqisë Popullore për Kulturën, përmes Fundación Casa Nacional de las Letras Andrés Bello
 • Vendi i entitetit thirrës: Venezuela
 • Data e mbylljes: 19/08/2016

Bazë

 • Të gjitha studentë të rinj deri në 21 vjeç.
 • Aplikantët duhet të paraqesin një skedari në formatin .PDF me një ose më shumë histori të krijim i lirë për të dërguar me email konkursosfundacioncasabello@gmail.com me një gjatësia minimale prej pesë faqesh y maksimumi pesëmbëdhjetë, me shkronjën Times New Roman, madhësia 12, me hapësirë ​​të dyfishtë.
 • Dosja e punës duhet të identifikohet me një pseudonim dhe në një skedar tjetër .PDF emrat dhe mbiemrat e autorit, adresa e dhomës dhe identifikimi i institutit në të cilin ai studion (përfshirë numrat e telefonit), numrat e telefonit personal (minimumi dy kontakte), emaili, prova e studimeve dhe karta e identitetit do të jenë vendosen të skanuara, si dhe të dhënat e përfaqësuesit në rast të të miturit. Këto kërkesa janë të detyrueshme.
 • Për më shumë informacion, kontaktoni Koordinimin e Promovimit dhe Ngjarjeve të Fundación Casa Nacional de las Letras Andrés Bello, i vendosur midis cepave të Mercedes a Luneta në famullinë Altagracia. Caracas 1010, Venezuelë. Telefonat: (0212) 562 55 84/562 73 00.
 • Konkursi është i pajisur me një çmim de pesembedhjete mije bolivare (Bs. 15.000,00) për I parë, Dhjete mije (Bs. 10.000,00) për Së dyti y pesë mijë (Bs. 5.000,00) për e treta, Dhe botimi i veprës në format dixhital.
 • Afati i fundit për marrjen e punimeve do të jetë deri më 19 gusht 2016. Çmimet do të mbahen gjatë kremtimit të Ditëlindjes së Andrés Bello në nëntor 2016.
 • Juria do të përbëhet nga tre shkrimtarë të njohur.

Çmimi Dramaturgji Hispanike në Çikago (SHBA)

 • Zhanri: Dramaturgji
 • Çmimi: dramatizuar leximin publik të shfaqjes së tij nga aktorët e Teatrit Aguijón dhe 1,000.00 dollarë amerikanë
 • E hapur për: pa kufizime nga kombësia ose vendbanimi
 • Subjekti organizues: Teatri Aguijón dhe Instituto Cervantes
 • Vendi i entitetit thirrës: SHBA
 • Data e mbylljes: 22/08/2016

Bazë

 • Të gjitha Dramaturgë me origjinë hispanike, banorë ose jo në Shtetet e Bashkuara.
 • Ajo do të konkurrojë me një lojë falas e zhanrit, shkruar në spanjisht, shtrirje jo më pak se 60 faqe dhe as më shumë se 80. Veçanërisht do të vlerësohet që punimet kanë të bëjnë me ndonjë problem aktual shoqëror që përzierje humori dhe drame, ashtu siç bëri shkëlqyeshëm Cervantes.
 • Punimet e paraqitura nuk duhet të jenë botuar ose përfaqësuar ose bërë të ditura nga ndonjë nga mjetet teknike të njohura aktualisht, as nuk duhet të kenë fituar çmime në konkurse para datës në të cilën vendimi i jurisë është bërë publik.
 • Origjinalet do të dërgohen me email në adresë dramaturgy@aguijontheater.org, ne nje Dokumenti PDF i thirrur "Vendi i ndërtimit", me gjethe të rregullta, ku shfaqet në faqen e parë, pranë titullit, a pseudonim në vend të emrit të autorit. Në dokument të veçantë .PDF thirret "Plica"Në të njëjtën email, ky pseudonim do të përfshihet, si dhe të dhënat personale dhe të vendndodhjes, një skedar të shkurtër biografik të autorit dhe një kopje të dokumentit të tij të identitetit.
 • El afati i pranimit e origjinaleve hapet nga data e publikimit të kësaj thirrje dhe skadon më 22 gusht 2016, që përkon me datën në të cilën Aguijón do të festojë 27 vitet e saj të punës teatrore të pandërprerë.
 • Un juria i emëruar nga menaxhmenti i Aguijón Theatre dhe Instituto Cervantes, ai do të vlerësojë punimet e paraqitura dhe do ta bëjë verdiktin publik gjatë muajit dhjetor 2016.
 • El Award do të përbëhet nga një leximi i dramatizuar në publik të punës së tij nga kasta e Teatrit Aguijón, në auditorin e Instituto Cervantes gjatë sezonit 2016-2017 dhe 1,000.00 $ US.
 • Çmimi mund të deklarohet i ndarë por jo i pavlefshëm. Asnjë anëtar i institucioneve organizuese nuk mund të konkurrojë.

Fuente: shkrimtarët.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.