Klasikë dhe libra të tjerë mbi pandemitë

Në këto javë të kriza globale nga koronavirus shitjet, hetimet dhe rishikimet janë ngritur në qiell libra klasike dhe jo aq klasike në lidhje pandemitë dhe katastrofa të tjera që kanë pllakosur botën. Fatkeqësitë ciklike që kanë shkatërruar njerëzimin gjatë gjithë historisë së saj dhe që, si tani, kanë qenë një burim i inspiración për të mëdhenjtë e tjerë tregime letrare. Kjo eshte nje Rishikim i shpejtë disa prej tyre.

Dekameroni - Giovanni Boccaccio

Klasik midis klasikëve, kjo vepër e Boccaccio tregon historinë e dhjetë të rinj nga Firence, shtatë gra dhe tre burra të cilët, duke ikur nga murtaja bubonik i 1348, strehohuni në një vilë në vend. Ata do të jenë atje për katërmbëdhjetë ditë dhe për të kaluar kohën që vendosin të numërojnë tregime të bazuara në kthesë çdo ditë. Dhe ato histori janë të të gjitha llojeve, nga erotik dhe plot me zgjuarsi y shpresoj por edhe tragjike.

Ditari i vitit të murtajës - Daniel Defoe

Suksesi i juaji Robinson Crusoe Ai la në hije një pjesë të mirë të më shumë veprave të këtij shkrimtari anglez i cili jetoi midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Por këtë titull, me kalimin e kohës, u bë Referues të autorëve të tjerë si Camus. Bëhet fjalë për një histori e trilluar në lidhje me përvojat e një burri në 1665, kur Londër pësoi thirrjen Murtaja e madhe, e keqja e fundit e kësaj epidemie të murtaja e cila zgjati një vit. Rrëfehet në mënyrë kronologjike dhe ka përvojën e vetë Defo si një fëmijë që jeton në atë kohë.

Maska e Vdekjes së Kuqe - Edgar Allan Poe

Ju nuk mund ta humbisni këtë histori, një nga më të njohurat, e maestro del tmerr më gotik i cili ishte shkrimtari i madh i Bostonit. Ajo u botua vetëm tani në maj, por nga 1842. Historia zhvillohet në një rajon imagjinar, banorët e të cilit vuanin a pandemi e tmerrshme ashtuquajtur, vdekja e kuqe, e cila përveç që ishte ngjitëse shumë shpejt, prodhonte edhe shumë humbje gjaku viktimat e tyre.

I begatë, princ e kësaj mbretërie, dhe pa u kujdesur shumë për atë që ndodh, vendos strehohem me miqtë dhe oborrtarët e tij në një abaci. Atje, i izoluar dhe i shkujdesur, ata i kalojnë ditët e tyre me të gjitha llojet e lukset, dëfrime dhe provizione me bollëk. Dhe është në një nga ato devijime që ata organizojnë, a maskaradë, kur a mysafir i paparashikuar.

murtajë - Albert Camus

Theshtë shfaqje më i njohur nga autori francez dhe është bërë një nga libra më të shitur të momentit. Ai fillon duke cituar saktësisht një frazë nga Ditari i vitit të murtajësnga Defoe dhe vendoset vonë të dyzetat Shekulli XNUMX në Oran. Qyteti është i mbyllur për një të papritur shpërthimi i murtajës bubonic dhe komploti i saj rikrijon një infeksion fillestar përsëri derisa të kalojë epidemia.

Çelësi është në thellësi që Camus shtyp mbi të tijat qasje individuale dhe kolektive të shoqërisë kur përballen me situatën, dhe gjithashtu në njerëzim të personazheve të tij.

Ese mbi Verbërinë - Jose Saramago

Titull tjetër thelbësore në temën që Saramago rikrijoi në këtë epidemi e verbërisë së papritur që përhapet në një mënyrë fulminante. Të mbyllur në karantinë dhe të humbur në qytet, të sëmurët duhet të bëjnë mësoni të mbijetoni me çdo kusht pa humbur mendje e shëndoshë, tërheqës për solidaritet dhe kundër përgjigjes egoiste të të tjerëve.

Në kohë ngjitjeje - Paolo Giordano

Wasshtë botuar më 20 Mars dhe është shkruar në kohë reale për këtë autor dhe fizikant teorik Italisht, si epidemia e koronavirusit në Itali. Në formë si diario, Giordano (Vetmia e numrave të thjeshtë) po ndan të tijat reflektimet dhe emocionet në lidhje me këtë situatë, e cila, mbi të gjitha, nuk është e re, por kërkon, edhe një herë, voluntad e të gjithë të na shohin si një bashkësia globale.

apokalips - Stephen King

Një tjetër e domosdoshme këtu është King, i cili në këtë titull adreson përhapja e një virusi gripil, e krijuar artificialisht si një armë e mundshme bakteriologjike, nga Shtetet e Bashkuara dhe bota, duke shkaktuar vdekjen e shumicës së popullsisë. Djali juaj, Joe Hill, propozoj një tjetër premisë e ngjashme në Fuego, ku protagonistët e saj vuajnë murtajën botërore të një spore që shkakton djegje spontane se kush është i sëmurë.

Planeti jo mikpritës - David Wallace-Wells

Ngritur nga grupi i dukuritë shkaktuar nga ndryshimi i klimës, përfshirë këtu përhapja e dëmtuesve, autori analizon Señales ckemi mbrapa dhe çfarë do të vijë, mbase edhe më keq. Bëhet fjalë për një thirrje urgjente për zgjim për ta kthyer atë ndryshim sa më shpejt të jetë e mundur.

Lufta boterore Z - Max Brooks

Lëshuar në vitin 2006, ishte një shitesi me i mire menjëherë në Shtetet e Bashkuara duke marrë listat e trillimeve më të mira të trillimeve shkencore dhe apokaliptike, gjë që ka çuar në shumë libra të ngjashëm ku zombie ata janë protagonistë. Por mbase e tija version filmi me Brad Pitt drejtimin e kastit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ramón Aragon Mladosich dijo

  Unë rekomandoj "Dita e trifidios" nga John Wyndham ... Përshëndetje!

 2.   Gustavo Woltman dijo

  Me të vërtetë është një listë shumë interesante. Disa muaj më parë pata kënaqësinë të lexoja "La plague" nga A. Camus dhe është një libër, në rreshta të thjeshtë, i thellë dhe depërtues për sa i përket evolucionit të personazheve në lidhje me sëmundjen, është jashtëzakonisht tërheqës.
  -Gustavo Woltmann.