Joe Hill. Mbretërit janë akoma mbretërit e terrorit

Kodër Joe është një nga ata autorë që mund të shkruante vetëm romane tmerri. Së pari, sepse ju duhet vetëm të shihni fytyrën e tij në mënyrë që ai të na kujtojë dikë. Dhe e dyta sepse, me të vërtetë, se dikush është babai i tij, Stephen King. Por djali donte ta fshihte kur filloi, për shkak të krahasimeve gjithmonë të urrejtura. Derisa, pasi të ketë sukses vetë, ai nuk kujdeset më për atë që dihet.

Mbreti Joseph Hillstrom ka trashëguar terror helmoi gjak dhe ai gjithashtu ka gdhendur një karrierë të shkëlqyer si shkrimtar shitesi me i mire të një zhanri që gjithmonë tërheq. Kjo hija e babait të tij Tooshtë shumë e madhe? Epo, ka shije për të gjithë. Dhe ata që duan të kenë një kohë të vështirë, se ka dy gjeni nga e njëjta familje ose ata mund të lidhin të njëjtën gjë, më mirë, më mirë sesa më mirë. Atje shkon një përmbledhje e disa prej librave të tij.

Kodër Joe

Unë erdha në Joe Hill një verë. Ju shkoni me pushime dhe dëshironi leximi i evazionit. Unë tashmë kisha debutuar me Padia e të vdekurit, 2007, dhe, megjithëse tashmë e kam numëruar disa herë atë Unë nuk jam i zhanrit horror, Unë zakonisht lexoj diçka herë pas here. Kështu që unë mora botim xhepi në plazh. Dhe më pëlqen. Gjithashtu Kam kaluar një kohë të keqe, sigurisht, dhe ai nuk e dinte akoma se ai ishte djali i Stephen King, prej të cilëve nuk kam lexuar asgjë, por padyshim që kam parë disa nga mijë adaptime të tregimeve të tyre.

Hill shkon në të njëjtën mënyrë, si në bestseller, ashtu edhe në versione të librave të tij për kinemanë. E mbinatyrshmja më e frikshme është e kombinuar me linja të mira historie që kapin dhe ata lexojnë mirë, ndoshta pa hedhur raketa për sa i përket stilit ose cilësisë narrative, le të themi. Ai gjithashtu ka punuar në zhanrin e histori me Fantazmat dhe atë të komik, Me Locke & Key. Ka disa tituj tashmë, por unë i rishikoj këta të tre.

Disa libra

Padia e të vdekurit

Romani i tij nga debutim, tregon historinë e Jude Coyne, një yll rok në pension. Ai jeton në një pallat vetëm me menaxherin e tij dhe një të dashur shumë më të re se ai. Dhe eshte koleksionist të objekteve që kanë të bëjnë me e mbinatyrshme. Ky hobi do ta çojë atë drejt oferta për një fantazmë në një ankand në internet, dhe disa ditë më vonë, ai merr një kuti të çuditshme në formë zemre që përmban padinë e të vdekurit. Dhe sigurisht, ai fantazmë, Cradock, nuk do të vonojë shumë për tu shfaqur. Së pari, në një mënyrë shumë delikate, por së shpejti do të bëhet shumë kërcënuese. Kur menaxheri i tij bën vetëvrasje, Coyne dhe e dashura e tij vendosin të ikin për të shpëtuar jetën e tyre. Por nuk do të jetë aspak e lehtë.

Brirët

Ishte e tija i dytë roman dhe në të protagonist është a njeri se një ditë ai zgjohet shumë i varur pas një nate feste. Me tmerr, ai e zbulon atë në ballë kanë dalë brirë djallëzor dhe se, përveç kësaj, a pushtet e mbinatyrshme ju lejon lexo mendimet më e papërshkrueshme nga të tjerët.

Fuego

Hill ngre një fazë casi apokaliptike ku a murtajë me origjinë të panjohur është përhapur kudo. Mjekët e quajnë atë "Trichophyton draco incendia", dhe për pjesën tjetër të botës është Shkalla e dragoit, Një spore që shënon lëkurën e të infektuarve me njolla të zeza dhe ari para se t’i bëjë ato shpërtheu në flakë. Dhe nuk ka shërim ose antidot.

Protagonist është Harper Grayson dhe ajo është një infermiere. Ajo është e martuar, punon në një spital dhe trajton njerëz të sëmurë të cilët i sheh duke u djegur pothuajse vazhdimisht. Kur ajo është e infektuar, ajo mbetet shtatzënë dhe burri i saj merr një vendim drastik, Harper vendos që ai dëshiron të jetojë dhe ikën. Por ai gjithashtu e di John Rookwood, një zjarrfikës i supozuar që, pavarësisht se janë infektuar gjithashtu, nuk digjet dhe ka mësuar të ndezë dhe të përdorë zjarr si një mburojë për viktimat dhe një armë kundër atyre që duan të shfarosin të infektuarin. Të dy do të përkojnë në një lloj kampi të fshehur ku strehohen të sëmurët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.