Kjo shitet, nga Sergio Bleda

Esto Vende, nga Sergio Bleda.

Esto Vende, nga Sergio Bleda.

Redaktues grafit vazhdon me linjën e saj të botimeve, duke ndërthurur disa lansime midis atyre që ishin njoftuar tashmë. Isshtë rasti i Kjo shet, një përmbledhje me disa histori të shkurtra nga Sergio Bleda, i njohur kryesisht si rezultat i pjesëmarrjes së tij në Labirintin Line të Planeta DeAgostini, ku ai botoi Vallëzimi Vampir prapa në vitin 97. Kjo është pikërisht ajo që i referohet personi i ngarkuar për të shkruar prologun, Carlos Pacheco, duke aluduar në faktin se jo të gjithë ata që arritën të hyjnë në atë rreth botimesh mund ta përdorin atë si një platformë për të vazhduar në industrinë e komikëve, qoftë këtu apo jashtë saj. Pacheco gjithashtu i referohet shumëllojshmërisë së zhanreve që Bleda ka luajtur gjatë pothuajse 20 viteve të karrierës së tij profesionale, e cila është e përfaqësuar mirë në Kjo shet: terror, erotizëm, krime, histori, humor ... një pupurrí që përfaqëson shqetësimet për të provuar fusha të ndryshme të karikaturistit Albacete të vendosur në Valencia për vite me rradhë.

Sa për historitë, duke ndjekur të njëjtin rend në të cilin i gjejmë ato gjatë gjithë kohës Kjo shet, ne mund të shohim hapat e parë të Bleda në fanzines si Goditje zero o arkharadus, faqet e para të Vallëzimi Vampir, botuar në kohën e vet nga fanzine Panikomik, i cili do t'i jepte rrugë dërgimit të projektit të miniseries që më në fund do të botohej në Linjën e lartpërmendur Labyrinth, për të cilën u emërua në Panairin Komik të Barcelonës të vitit 98 brenda kategorisë së Autorit të Zbulesës, i cili përfundimisht do të fitonte María Hill . Brenda revistës Nepërkë, botoi disa histori të shkruara të Rakel, dhe në U, djali i Urich shiritat do të kishin vazhdimësi më Pablito, karikaturist spanjoll, alter egon e tij në letër, ku ai përshkroi kritikisht pendimet dhe problemet e mundshme brenda industrisë komike në atë kohë.

Ekziston edhe një histori që gjeti strehim brenda revistës Eros (Dolmen), plus një faqe që u botua brenda albumit Neni 20, emëruar për t'iu referuar nenit të Kushtetutës Spanjolle ku i referohet lirisë së shprehjes, pikërisht i njëjti që u denoncua se ishte shkelur kundër interesave të shokut David Ramírez. Ndër komikët me të cilët do të qëndroja janë ato të pjesës së fundit: Schtrumpf!, me një skenar nga shkrimtari Alberto López Aroca, në atë që është një nderim i errët për Los Pitufos; Ana e mirë, me një skenar nga Víctor Santos, brenda sagës Los Reyes Elfos dhe më konkretisht në Tregime Faerie II; dhe Guerilasit, e cila ishte pjesë e koleksionit të 12 të Të Dymbëdhjetëve. Mbyllja e tomit që gjejmë Ne nuk ju kemi harruar, disa faqe si një nderim për José Antonio de Huescar, plus një pjesë të shtesave me një përmbledhje të vëllimit dhe përmbajtjes së tij, nga pamja e një shpërndarësi të njohur të librit komik me të cilin Bleda ka një marrëdhënie të mirë dhe që me siguri do të kanë qeshur aq sa ta shohin.

Edicioni Graphite është, siç e kam përmendur tashmë në botimet e mëparshme, si Chorizos. Grabitje spanjolle, Shumë e plotë. Letër me kapak, letër dhe shtypje me cilësi të mirë, me dhuratat e zakonshme shtesë që ata janë përgjegjës për t'i përfshirë në dërgesat e tyre: në këtë rast një fletë me protagonistët e El Baile del Vampiro dhe një palosje që shërben si një poster sugjerues nga një dora, ndërsa nga ana tjetër sjell disa shirita komik nën titull Komike që shesin unë. Bërja e një haraçi në shkrimin e koleksionit mitik Profesionistët, puna e Carlos Giménez, ne gjejmë një lloj azhurnimi të asaj që kemi parë pjesërisht me shiritat e Pablito, karikaturist spanjoll. Para përfundimit, duhet të theksohet se Bleda do të nënshkruajë këtë lansim në javët e ardhshme në pika të ndryshme në gadishull, duke filluar nga kjo pasdite duke filluar nga gjashtë en Gjenerata X de Valencia (Carrer de la Vila de Muro, 5), ku do të shoqërohet nga Ricardo Engra; të shtunën vijuese dita 14 në të njëjtën kohë ai lëviz në Galeria Pepita Lumier (Calle Segorbe, 7), shoqëruar nga Francisco Ruizge; në Komik i Valencias do të nënshkruajë gjatë tre ditëve (nga 4 deri më 6 dhjetor) siç kemi komentuar me raste); në Ekspokomike Do të jetë nga 11 deri në 13 Dhjetor; dhe për ta mbyllur vitin ata do ta kenë atë në atdheun e tyre, Albacete, më konkretisht në Librari Nemo (Rruga Dr. Collado Piña, 10).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.