Moby Dick

Mobi Dik.

Mobi Dik.

Moby DickHerman Melville, është historia e një njeriu të fiksuar pas gjahut të një balene të bardhë të rrezikshme dhe misterioze. Njeriu në fjalë, Kapiteni Ahab, dëshiron hakmarrje për cetacean sepse i çau këmbën gjatë një ndjekjeje vite më parë. Ai është komandant i anijes së balenave Pequod dhe detarinë e saj.

Libri tregohet nga Ismael, një marinar i ri. Anëtarët e tjerë të ekuipazhit janë Starbuck, Stubb dhe Flash (përkatësisht oficeri i parë, i dytë dhe i tretë komandues); fuzhnjët, Queequeg, Tashtego dhe Dagoo. Të gjithë bien dakord të fillojnë një aventurë të supozuar biznesi. Por kur ngjarjet ndërlikohen, Ashabi e bën të qartë qëllimin e misionit: hakmarrjen e tij.

Autori Bio, Herman Melville

Lindja, familja dhe fëmijëria

Herman Melville lindi në New York, USA, më 1 Gusht 1819, në një familje të ardhur nga aristokracia Skoceze. Ai ishte fëmija i dytë midis Allan dhe Maria Ganservoort Melvill ("e" -ja e dytë në mbiemër u shtua pas vdekjes së babait në 1832). Herman u rrit në hijen e vëllait të tij më të madh, në fakt, në moshën shtatë vjeç nëna e tij e konsideroi atë "shumë të ngathët për të folur dhe të ngadaltë për t'u kuptuar".

Melvills dëshironin një arsim të klasit botëror për fëmijët e tyre për shkak të spikatjes së familjes. Babai i Maria u konsiderua njeriu më i pasur në Albany, New York, si dhe një hero i Luftës Revolucionare. Nga ana tjetër, Allan Melvill ishte anëtar i Partisë së Çajit në Boston, gjithmonë përpiqej të ruante pamjen dhe statusin e familjes.

Rinia dhe trajnimi

Bizneset familjare u bënë aq të komplikuara sa Allan Melvill vdiq në janar 1832 i mbytur nga shqetësimet dhe borxhet e mëdha. Maria ishte e ve me katër djem dhe katër vajza. Si pasojë, dy djemtë më të vjetër u desh të punonin. Adoleshenti Herman punoi si një recepsionist bankar deri në vitin 1935 dhe më pas në dyqanin e familjes ndërsa ndoqi shkollën klasike të Albany.

Përvojat e tij të para në det

Në 1837 ai bëri kalimin e tij të parë transoqeanik në Liverpool. Pas një viti, ai u kthye në Shtetet e Bashkuara për të punuar si mësues. Në vitin 1941 ai nisi për një vit e gjysmë një balen në të gjithë detet e Jugut. Aventura kulmoi me një muaj mes kanibalëve në Ishujt Marquesas. Ai ishte në gjendje të shpëtonte në bordin e një anije tregtare Australiane, por iu desh të qëndronte në burg për disa javë pasi zbriti në Tahiti.

Në vitin 1943, Herman Melville u regjistrua në Honolulu (Hawaii) si pjesë e ekuipazhit të një fregate të Marinës Amerikane. Një pasuri e tillë përvojash si marinar dhe ushtar e frymëzoi atë të shkruante dhe botonte romanet e tij të para. Në këtë mënyrë, ata po shfaqeshin Tipi (1846), omoo (1847), Mardi (1849), Djegia e kuqe (1849) y Lufta e bardhë (1850).

Paradoksi editorial i Moby Dick

Në fillim të viteve 1850 ai u vendos në një shtëpi në fermë në Massachusetts. Atje ai krijoi një miqësi të ngushtë me autorin Nathaniel Hawthorne, të cilit ai i kushtoi kryeveprën e tij: Moby Dick (1851) Sidoqoftë, libri i balenave të bardha nuk fitoi shumë shitje. Në të vërtetë, vlerësimi i punës së Melville erdhi pas vdekjes së tij. Për më tepër, postimi i tij i radhës, Pierre (1852), ishte një dështim i fortë.

Disa vjet më vonë, Herman Melville lëshoi ​​një libër përmbledhjesh me historitë e tij më të mira në Përralla nga Piazza (1856), i cili përfshin përmbledhje të shkurtra rreth Ishujve Galapagos. Fatkeqësisht, shitjet e librave të tij nuk përfaqësonin të ardhura që i lejuan atij të mbijetonte vetëm nga shkrimet. Prandaj, ai punoi si inspektor doganash në New York midis 1866 dhe 1885.

Postimet e tij të fundit

Pavarësisht nga profesionet e tij në port, Herman Melville ishte në gjendje të postonte Aspektet e luftës (1866) y Klarel (1876). Romani i tij i fundit, Billy Budd, marinar (1924), e përfundoi atë muaj para vdekjes së tij, e cila ndodhi në New York më 28 shtator 1891. Sot, Melville njihet gjerësisht si një nga romancierët më të mëdhenj amerikanë të të gjitha kohërave.

Analiza e Moby Dick

Mentaliteti i kohës

Portali PSHschool.com (korrik 2015) vëren: "Në kohën e Melville, kapiteni i një anije kishte autoritet të pakufizuar". Të gjithë në bord e dinin këtë dhe në rast mosmarrëveshjeje shmangnin çdo konfrontim të drejtpërdrejtë me kapitenin. Përndryshe, mosrespektimi i urdhrave të tyre rezultoi në poshtërim arbitrar dhe / ose dënime shumë të rënda.

Herman Melville.

Herman Melville.

Nën këto linja të hekurta komande ndërveprimet e personazheve të Moby Dick. Në këtë kuptim, Veronica Faller shprehet në esenë e saj (2013) për seminarin "Balena" vlerat e "burrërisë dhe miqësisë" të prekshme në punë. Po kështu, Faller percepton se «mungesa e grave në Moby Dick”Rrjedh nga dy arsye specifike:“ nevoja për pranim dhe nevoja për dominim ”.

symbology

Mjekët, Meenakshi Sharma Yadav (Universiteti King Khalid) dhe Manoj Kumar Yadav (i pavarur), përshkruajnë me shumë vend simbolet në vepër. Në postimin e tij për Revista Ndërkombëtare e Gjuhësisë, Letërsisë dhe Përkthimit (2019), studiuesit shpjegojnë se ngjyra e bardhë reflekton pastërtinë dhe mirësinë engjëllore.

Por e bardha gjithashtu mund të bëhet personifikimi i racizmit, paragjykimit, ashpërsisë dhe çdo përfaqësimi të drejtë të ligjeve të natyrës. Në fund të fundit, balena e bardhë e spermës nuk mbizotëron sepse është një mishërim i zemërimit të Zotit. Jo, Moby Dick fiton për shkak të avantazhit të tij adaptues ndaj krijesave të tjera tokësore (burra) që pretendojnë ta sfidojnë atë në det.

Sinteza e Moby Dick

fillim

Ngjarjet rrëfehen nga marinari Ismael në vetën e parë, i cili po përshkruan qëndrimin e tij në ishullin Nantucked, në bregun lindor të Shteteve të Bashkuara. Në fillim shpreh tërheqjen e saj i pandreqshëm drejt detit ndërsa prezantoi dy nga protagonistët e librit: fuzhnjët Queequeg dhe Mapple. Me të parën ai krijon një miqësi shumë të ngushtë dhe fillon të Pekod, një balenë e vogël me një kapiten të pakapshëm dhe të rezervuar.

Pasi lundruan, Ismael dhe Queequeg takojnë pjesën tjetër të ekuipazhit: Zyrtari i Vogël Starbuck, Sailor i Dytë Stubb dhe Oficeri i Tretë Flash. Për më tepër, Pekod Ka dy fuzhnjë: Tashtego (nga grupi etnik i Amerikës së Veriut Aquinnah Wampanoag) dhe Dagoo "Afrikani". Kapiteni Ashabi në dukje kërcënues dhe i shqetësuar shihet vetëm pas disa ditësh në det.

Citim i Herman Melville.

Citim i Herman Melville.

Qëllimi madhështor

Ashabi ndjek synimin e tij misterioz me aq pasion - ose më mirë, një mani - sa që ai përfundon duke infektuar të gjithë ekuipazhin. Bëhet fjalë për Moby Dick-un e famshëm, dikur i parë nga Queequeg dhe nga fajtorët e tjerë. Në këtë pikë, Ashabi u rrëfen njerëzve të tij misionin ekskluziv dhe të vërtetë të ekspeditës: të vrasin balenën e bardhë të spermës.

Vetëm Starbuck mbetet i kujdesshëm sepse ai e di motivin e sfondit të kapitenit (duke u hakmarrë për këmbën e majtë të humbur) dhe frikën për integritetin e shokëve të tij të skuadrës. Për të maskuar motivet e tij, Ashabi urdhëron ekuipazhin të raportojë çdo shikim të balenës së spermës. Gjëja më intriguese në lidhje me situatën është zbulimi i një ekuipazhi të fshehur që kishte bërë kalimin me të tjerët të udhëhequr nga Persian Fedallah.

Obsesion dhe shenjë e keqe

Ashabi befason të gjithë ekuipazhin e Pekod kur ai vetë hip në njërën nga anijet e fuzhnjës në nxehtësinë e etheve të therjes së balenave. Më vonë, ekspedita arrihet me një anije tjetër, Albatrosin, por informacioni i dhënë prej tyre rreth balenës së bardhë është i pakuptueshëm. Sidoqoftë, Ashabi dhe marinarët e tij gjejnë një ide të fortë ... por rezulton të jetë një oktapod gjigand.

Prania e molusqit të madh interpretohet si një tregues pozitiv nga Queequeg, i cili shoqëron cefalopodët me grabitqarët e tyre: balenat e spermës. Në vend të kësaj, për Starbuck simbolizon një parandjenjë të tmerrshme. Në mes të zbavitjes së vrasjeve që ka verbuar pothuajse të gjithë ekuipazhin e Pekod, ata gjuajnë një balenë të zezë shumë të madhe të spermës. Mishi i odontocetit bartet anash anijes.

Besëtytni demonike?

El Pekod Ai për momentin ndryshon objektivin e tij për të ndjekur një balenë boreale për shkak të një ogure të mirë të supozuar të marrë nga Fedallah. Ai konsiston në lidhjen e mbetjeve të një balene spermatike dhe një balene boreale në anët e anijes. Për këtë arsye, Ashabi injoron qëllimisht këshillat e kapitenit të Jerobeam, i cili e qortoi atë të mos ngatërrohej me Moby Dick.

Tani, Stubb dhe Flash dyshojnë se Persiani misterioz është vërtet djalli (i cili ka blerë shpirtin e Ashabit). Në ditët në vijim, shenjat e këqija nuk pushojnë së përsërituri: një balenë tjetër e shkatërruar në mes të gjuetisë, kolegë të plagosur dhe marinarë të frikësuar. Ndërkohë, ndryshimet midis Starbuck dhe kapitenit të saj po bëhen më të dukshme, pasi Ashabi nuk duket se kërkon të mirën e marinarëve të tij.

Tri ditë kokëfortësi vdekjeprurëse

Ashabi, në vend që të dëgjojë paralajmërimin e prerë nga kapiteni i një balenaje britanike (nga Kënaqësi) i deshifruar nga Moby Dick, e merr përrallën e tij si të dhënën përfundimtare. Në të vërtetë, menjëherë pas Pekod arrij me Moby Dick. Menjëherë, anijet hyjnë në ujë për të filluar masakrën, por balena e spermës shkatërron anijen e Ashabit, i cili mezi arrin të shpëtojë veten falë Stubb. Dita zgjatet edhe për dy ditë të tjera.

Edhe kur Moby Dick i thyen këmbën artificiale Ahab, kapiteni nuk mund ta shohë arsyen. Ditën e tretë, Ashabi arrin të fshikullojë balenën e spermës, atëherë cetaciani i lënduar shkatërron shaminë e Pekod, e cila fillon të fundoset. Më në fund, Ashabi ngul një shtizë vdekjeprurëse në Moby Dick, por ajo ngatërrohet në telin e fuzhnjës dhe mbytet. Vetëm një i mbijetuar mbetet për të rrëfyer ngjarjet: Ismael, i ngritur përsëri falë arkivolit që Queequeg kishte bërë për vete dhe u shpëtua nga një balen tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.