Intervistë me Pedro Feijoo, autori i Un fuego azul

Fotografitë. Twitter i Pedro Feijoo

A Peter Feijoo E takova për të tijën Fëmijët e detit, një histori e zezë e vendosur në Vigo (vendlindja e tij) që më pëlqente shumë. Por ka një hile sepse kam dobësi për Galicia dhe autorët e saj. Kohët e fundit po flisja me të Arantza Portabales dhe tani e bëj me Feijoo, i cili Unë vërtet e vlerësoj kohën, përkushtimin dhe mirësinë tuaj. Na thuaj sidomos pak, pasi ka një libër të ri, Një zjarr blu.

Intervistë me Pedro Feijoo

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Pedro Feijoo: Epo ... E vërteta është se jo, Madje nuk më kujtohet e para që kam lexuar (kam filluar të lexoj kur isha ende shumë i ri), as herën e parë që qëndrova para një Fletë bosh duke dashur të tregoj një histori ... Tani, çfarë mbaj mend ...

AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

PF:… është libri i parë që më bëri përshtypje, i pari që më shtyu te duash te shkruash: Polaroid, dem suso.

AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

PF: Buff, e vërteta është se Nuk më pëlqejnë shumë këto lloj pyetjesh, sepse gjithmonë përfundojnë duke më lënë në të njëjtën pozitë si kur më pyetën nëse i dua më shumë mamin apo babin. Kam shumë të preferuara, dhe memorie shumë të keqe, kështu që nëse filloj t’i rendis, jam i sigurt se do të lë shumë anash. Pra, ajo që unë do t'ju them është se çfarë ishte e fundit që më bëri shumë përshtypje, aq sa edhe të rimendoj shkrimet e mia nga ndonjë perspektivë e mundshme: Pierre Lemaitre.

AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

PF: Më kujtohet një koha e rinise time, që përkon me një rrethanë jetësore veçanërisht të dhimbshme, në të cilën do të kisha dashur të kisha afër Dorian Grey. Tani, prej andej të kesh dashur të krijosh ndonjë nga personazhet e admiruar ... Mënyra ime e të qenit nuk më lejon të mbaj dëshira të tilla. Unë jam plotësisht në gjendje të imagjinoj veten time duke krijuar atë që admiroj.

AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

FAQ: Në kohën e shkrimit, jo shumë, e vërteta ... Unë gjithmonë shkruaj me dorë, në fletore me përmasa mesatare, kështu që sapo historia të klikojë në kokën time, mund të shkruaj kudo, pa nevojë për shumë më tepër sesa letër dhe bojë. Dhe për atë të lexoj… Epo as, tani që e mendoj. Aq sa, me le rehat.

AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

PF: Siç ju thashë, çdokush ku mund të më lërë vetëm.

AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

PF: Siç e përmenda në një nga pyetjet e para, e para, shumë vite më parë, ishte Suso de Toro, dhe Pierre Lemaitre i fundit.

AL: Zhanret tuaja të preferuara?

PF: Kushdo që zbulon plotësisht veten time i tëri disa muaj më vonë.

AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

FAQ: këto romane tul, ata të telit të kioskës së një jete, nëse sot do të liroheshin përsëri. Dhe, shkruaj ... E vërteta është se Unë nuk jam duke shkruar asgjë. Për herë të parë që kur fillova botimin, nëntë vjet më parë, kjo është hera e parë që mund të l (y e nevojshme) ndalet për të pushuar. proces Creativo de Një zjarr blu ishte e tmerrshme. E gjatë, e vështirë, shumë kërkues dhe shkatërrues në më shumë mënyra sesa do ta imagjinonte çdokush, kështu që sinqerisht besoj se nuk do të jem në gjendje të shkruaj asgjë të re derisa shpirti im të mos thahet nga gjithçka që iu ekspozua gjatë bërjes së këtij libri.

AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

FAQ: Sinqerisht, unë as nuk mund ta them, as nuk mendoj se jam unë që e bëj atë. Unë jam një djalë që gjithmonë e kam pasur paç fat, mbase edhe pa e merituar atë, kështu që nuk besoj se çështja ime është aq e ekstrapoluar sa të më vërë këtu për të ligjëruar bazuar në përvojën time. Nëse do isha mjaft budalla për të gjykuar rrethinat Nga sa kam provuar, nuk do të isha i drejtë me mijëra e mijëra autorë që çdo ditë i lënë sytë në letër ose ekranin e kompjuterit dhe duart e tyre thirrje në dyert e a redaksional kështu i mbingarkuar për ofertën e marrë atë mezi mund t’i huazoni la vëmendje që padyshim e meritojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.