Intervistë me Arantza Portabales, autoren e Bukuroshes së Kuqe

Arantza Portabales lindi ne San Sebastián, por eshte bijë e Galicianëve, ajo ndihet si një dhe jeton në Galicia. Ai gjithashtu shkruan në Galician dhe Spanjisht, dhe nga sndaluar letërsinë në 2013 ka qenë duke zinxhir sukseset (dhe çmimet) pasi ka filluar me zhanrin e histori e shkurtër. E fundit është Bukuria e kuqe, titulli i parë ku ajo debutoi me zhanrin noir, i cili doli në pranverën e kaluar dhe i cili i ka dhënë asaj titullin e "zonjës së re" të romanit spanjoll të krimit. Sot na e dhuro këtë intervistë ku ajo na tregon pak për gjithçka: librat dhe autorët e saj të preferuar, hobet e saj si shkrimtare ose si e sheh skenën aktuale të botimit, ndër të tjera. Unë vërtet e vlerësoj vëmendjen, mirësinë dhe kohën tuaj kushtuar

Vendi i ndërtimit

Ndër tituj të tjerë të veprës së Arantza Portabales janë libri i tij i parë me tregime, Bleva Celeste në një grabujë, botuar në 2015. Ose romani i tij i parë në Galician, Të mbijetuarit, e cila fitoi XV Çmimi Roman për Dorëzimet de Zëri i Galicës. Ai gjithashtu fitoi Çmimi i Shkurtër i UNED-it dhe Çmimi për tregim i shkurtër i bibliotekës. Romani i tij i dytë, Lini mesazhin tuaj pas bipAi gjithashtu pati një ndikim të madh.

Intervistë

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Arantza Portabales: Nuk jam në gjendje të kujtoj librin e parë që kam lexuar. Gjithmonë mbaj mend të lexoj. Unë kam një kujtim të veçantë të një libri shkollor që lexoja kur isha gjashtë vjeç dhe flisja për një vajzë që vinte nga hapësira. E lexoja gjithë kohën në shtëpi.

Lidhur me tregimet Kam filluar të shkruaj shumë vonë. Me gati dyzet vjet bëra një kursi i shkrimit dhe historia ime e parë për atë kurs u thirr Rutinat. Edhe pse mbaj mend një histori që u thirr Jusi cfare kam shkruar ne shkolle që më pëlqente shumë.

  1. AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

AP: Një shumë e. Mendoj se nuk është e drejtë të thuash një. Varet nga secila epokë të jetës. Të fëmijëri, Momo y Historia e pafund. dhe Agatha Christie, sigurisht. Në rini Emri i trëndafilit, nga Umberto Eco. Dhe tashmë në jetën time të rritur, të gjitha Rrëfimi i Carver (Unë nuk jam në gjendje të mbaj ndonjë libër të veçantë).

2. AL: ¿Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

AP: Do të marr Gdhendës. Dhe gjithashtu me García Márquez.

3. AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

AP: Më magjeps Florentino Ariza, ai antihero i Dashuria në kohën e kolerës.

4. AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

AP: E kam të vështirë të përqendrohem vetëm në një gjë në të njëjtën kohë, kështu me duhet zhurme, TV i ndezur ose muzikë për të dy.

5. AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

AP: Unë e dua atë lexo ne diell, ose në plazh ose në kopsht. Ku është më mirë të shkruaj ne studimin tim, por unë përfundoj duke e bërë atë ku mundem.

6. AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

AP: Më shumë se një shkrimtar apo libër, unë do të thoja që ekziston një zhanër që ka ndikuar shumë tek unë, dhe se zhanri është histori e shkurtër. Fillova të shkruaj tregime të shkurtra dhe zëri im letrar pi shumë nga sinteza dhe shkurtësia specifike për zhanrin.

7. AL: Zhanret tuaja të preferuara?

AP: Unë kam një pikë të butë për të. histori e shkurtër, cilado qoftë tema.

8. AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

AP: Po lexoj Për kujtesën da choiva, Peter Feijoo, dhe duke shkruar një rast të ri të Abad dhe Barroso.

9. AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

AP: Unë kam qenë një autor jashtëzakonisht me fat. Unë kurrë nuk kam pasur një problem për t'u botuar. Unë mendoj se botohet gjithashtu në një kohë kur për fat të keq çdo herë blihen më pak libra. Dhe gjithashtu besoj se vetë-botimi mund të jetë një rrugëdalje, por që nuk funksionon për mua personalisht. Une e nevojshme Dikush më bën mua parafiltër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.