Intervistë me Berna González Harbour, autore e serisë së romaneve të krimit, me rolin e kuratorit María Ruiz.

Berna González Harbour: Autor i serialit të zi ku luan kuratorja María Ruiz.

Berna González Harbour: Autor i serialit të zi ku luan kuratorja María Ruiz.

Ne kemi privilegjin dhe kënaqësinë të kemi sot në blogun tonë me Porti i Berna González (Santander, 1965): shkrimtar, gazetar dhe analist i shoqërisë së sotme në të gjitha aspektet e saj. Karriera e tij si gazetar është e lidhur Vendi ku ajo ka mbajtur pozicione të shquara si redaktore e Babelia, zëvendësdrejtor i gazetës ose i dërguar special në vendet në konflikt ndër të tjera.  

González Harbour ka hyrë nga dera e madhe në romanin e krimit me të tijin Seriali policor me protagonist Komisionerin María Ruiz.

Letërsia e Letërsisë: Ju arrini në roman në 2010, me një karrierë të suksesshme dhe konsoliduese si gazetar dhe menaxher në një nga të mëdhenjtë e shtypit spanjoll: El País. Si ju thirri ai për letërsinë, për romanin e krimit?

Porti Berna González:

Letërsia më thirri shumë përpara gazetarisë, që kur isha fëmijë. Por unë nuk ndërmora një roman deri në vitin 2010, kur u ndjeva gati. Romani i krimit është një mjet i përsosur për të gërmuar në vrimat e realitetit.

AL: Ju filloni aventurën letrare në duart e protagonistit tuaj, komisionerit të policisë María Ruiz. Pas dy kësteve, kur lexuesit tashmë kërkonin më shumë kurator Ruiz, ata vunë bast për të nisur një vepër të re pa të, dhe në këtë këst të fundit, Lotët e Claire Jones, ne mund t'i shijojmë përsëri çështjet tuaja. Rroftë Komisioneri Ruiz?

BGH: Shpresoj që po, pa dyshim, për sa kohë që lexuesit më bashkohen. Isshtë më e komplikuar sesa veprat e pavarura, sepse mbajtja e fijeve të jetës së protagonistëve duhet të mbajë jo vetëm një koherencë të brendshme në libër, por një koherencë jetësore afatgjatë që është më komplekse, por kam frikë se tashmë jam i dënuar. Unë nuk do të jem në gjendje ta vras ​​Ruizin.

AL: Protagonisti juaj është i pavarur, inteligjent, i suksesshëm, i zhgënjyer, i vetmuar, i kulturuar, sportist, pa fëmijë, beqar, feminist, punëtor me kohë të plotë, introvert dhe besnik. Çfarë i jep Bernës Marisë dhe Maria Bernës?

BGH: Sa herë që i japim njëri-tjetrit më shumë, megjithëse duke numëruar 13 karakteristikat që përmendët, mendoj se ndajmë vetëm tetë dhe ndryshojmë në 5. Të dy, Ruiz dhe unë, si kaq shumë gra aktuale, kemi hequr dorë nga shumë për të përmbushur pa pushim.

AL: Përvoja juaj e realitetit është shumë e larmishme dhe intensive pas një karriere marramendëse si gazetar në terren që merr pjesë në momente të mëdha në historinë e shekujve XNUMX dhe XNUMX. Sa realitet ka në romanet tuaja? Sa është trillimi letrar dhe sa është gazetaria trilluese që rikrijon imazhet e realitetit shoqëror të momentit?

BGH: Gjithçka është trillim, por gjithnjë bazuar në rastet që më prekin, që më lënë të hutuar në realitet. Nga skandalet e pedofilisë te vetëvrasjet zinxhir në France Telecom ose përdhunimet kolektive dhe të përbashkëta në kotësi, gjithçka ka një hap në atë që unë nuk e kuptoj nga realiteti. Shkrimi është gjithashtu një mënyrë për të provuar të kuptuarit.

AL: Momentet e ndryshimit për gratë, më në fund feminizmi është çështje e shumicës dhe jo vetëm e disa grupeve të vogla të grave të stigmatizuara për të. Ju, nga pozicioni juaj, flisni me altoparlant në dorë duke mbrojtur barazinë, cili është mesazhi juaj për shoqërinë për rolin e grave dhe rolin që ne luajmë në këtë kohë?

BGH: Unë thjesht dëshiroj që, në çdo vendim që ata marrin, burrat dhe gratë e çfarëdo shkalle të pushtetit të pyesin veten nëse janë duke përfaqësuar shoqërinë. Fotoja e fuqisë nuk korrespondon me foton e realitetit.

Lotët e Claire Jones: Pjesa e fundit e kuratorit María Ruiz.

Lotët e Claire Jones: Pjesa e fundit e kuratorit María Ruiz.

AL: Romani juaj i fundit, Lotët e Claire Jones, u botua vitin e kaluar, në 2017, a ka tashmë një projekt tjetër? A jeni nga ata që fillojnë romanin tjetër sapo mbaron ai i mëparshmi, apo ju duhet një kohë për rigjenerimin krijues?

BGH: Çdo rast është i ndryshëm. Lotët… më kushtuan më shumë sepse në mes kisha shkruar një tjetër dhe isha larguar shumë larg. Por në këtë rast fillova menjëherë, tashmë kisha përsëri në kokën time María Ruiz dhe të gjithë personazhet dhe situatat, kështu që trupi më kërkoi. Unë mendoj se do të jetë shumë e fuqishme.

AL: Pirateria letrare: Një platformë për shkrimtarët e rinj për ta bërë veten të njohur ose dëm të pariparueshëm të prodhimit letrar?

BGH: Nuk është një dëmtim i prodhimit, i cili do të vazhdojë përmes trashë dhe hollë, por për xhepat tanë. Shtë një vjedhje butë. Unë nuk do të kisha thërrime për një çështje të romanit të krimit!

AL: Pavarësisht nga imazhi tradicional i shkrimtarit introvert, i mbyllur dhe pa ekspozim shoqëror, ekziston një brez i ri shkrimtarësh që cicëron çdo ditë, për të cilët rrjetet sociale janë dritarja e tyre e komunikimit në botë. Si është marrëdhënia juaj me rrjetet sociale? Çfarë rëndon më shumë në Berna González Harbour, aspekti i saj si gazetare e hapur për botën apo ajo e një shkrimtari që xhelozon për privatësinë e saj?

BGH: Isshtë një marrëdhënie që e kam shumë keq, që gjithmonë më bën të mos ndihem mirë. Moreshtë më e vështirë për mua të pajtoj dy gorillat e mia atje sesa në jetën reale. Por mendoj se një komunikues i shekullit XNUMX - nga shkrimtari ose gazetari - nuk mund të mungojë.

AL: Format letre apo dixhital?

BGH: Kam lexuar në të gjitha formatet.

AL: Si është Berna në rolin e lexuesit? Cilët janë librat në bibliotekën tuaj që i rilexoni çdo disa vjet dhe gjithmonë ktheheni për t’i shijuar si herën e parë? Ndonjë autor për të cilin jeni të apasionuar, llojin që bleni të vetmit që botohen?

BGH: Zoti im, leximi i letërsisë së mirë është një varësi pothuajse e krahasueshme me përpjekjen për ta shkruar atë. Më pëlqen të zbuloj autorë të rinj, veçanërisht nga Amerika Latine, duke shijuar ritme, kadenca, stile, argumente, zëra të rinj. Ata po e lëkundin plotësisht mënyrën e numërimit. Tani per tani Uruguajani nga Mairal, Sezoni i uraganeve nga Fernanda Melchor, Seti bosh nga Verónica Gerber kur kemi informacionin. Në pritje të kam Dimensioni i panjohur shënoi Nona Fernández. Lidhur me autorët kryesorë, ai do të jetonte gjithmonë në krahët e Melville, Borges, Proust dhe Nooteboom.

AL: Më në fund, ju kërkoj t'u jepni lexuesve pak më shumë nga vetja juaj: Cilat janë momentet e veçanta të karrierës suaj profesionale? Ato që do u tregoni nipërve dhe mbesave tuaja.

BGH: Këto janë për mua, më falni. Mundohem të flas me fëmijët e mi për kurset e tyre, miqtë e tyre, gjërat e tyre dhe gjërat e vogla, si të gjithë të tjerët, e cila në të vërtetë është gjëja më e madhe që ekziston. Mësimet tona janë shumë për ta. Nëse një ditë kam nipër e mbesa do të përpiqem të di se çfarë kanë brenda.

Faleminderit, Berna González Harbour, uroj që të vazhdosh të mbledhësh suksese në secilën sfidë që ndërmerr dhe që të vazhdosh të na japësh shumë romane dhe artikuj të shkëlqyeshëm për të reflektuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.