Klara Tahoces. Intervistë

Klara Tahoces na jep këtë intervistë

Clara Tahoces | Fotografia: profili në Facebook

 

Klara Tahoces është një emër dhe një fytyrë e njohur për publikun më mediatik dhe adhuruesit e ttema të pazakonta dhe misterioze. Eshte gjithashtu autor i disa librave lidhur me to, por edhe shkruan romane. Kështu titulli i tij i fundit i botuar është Kopshti i shtrigave. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe për çështje të tjera. Faleminderit shumë për mirësinë tuaj dhe që gjetët një hapësirë ​​për të më shërbyer.

Klara Tahoces

Ai ka lindur në Madrid dhe ka një karrierë të gjatë me më shumë se njëzet e pesë vjet kushtuar kërkimit të të gjitha llojeve të temave që lidhen me misterin dhe paranormalen. Aktualisht është redaktor dhe reporter e programit mijëvjeçari i katërt. Ishte gjithashtu kryeredaktor të revistës Përtej shkencës dhe i përkiste ekipit të programit mijëvjeçari 3 në zinxhirin SER.

Ai u diplomua në grafopsikologji dhe Specialitete Grafologjike, dhe ka shkruar ese si p.sh  GrafologjiaËndrrat: fjalor i interpretimitUdhëzues për në Madridin magjik. Dhe ajo është gjithashtu autore e romaneve si Gotika i cili fitoi çmimin Minotauro në 2007,  Tjetri o Vajza që nuk mund të kujtohej

Intervistë

 • LAJME LITERATURE: Romani juaj i fundit titullohet Kopshti i shtrigaveMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

KLARA TAHOCES: Ky roman lindi shumë vite më parë, kur fillova të hetoja brenda familjes sime. Unë vij nga një nga degët e Dukeshës IX të Osuna dhe kishte dëgjuar një numër të legjendat e familjes rreth saj dhe pikturat e shtrigave i cili porositi mjeshtrin FFrancisco de Goya për të dekoruar kabinetin e tij privat, kështu që fillova t'i kontrolloja dhe gjeta një enigmë magjepsëse rreth figurës së saj. Një enigmë që vazhdon sot dhe që e ngre në romanin tim.

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

CT: Një nga librat e parë që lexova ishte Aventurat e Tom Sojerit dhe të tjera Dracula. Të dyja më bënë përshtypje. Por shkrimi im i parë, të cilin e mbaj, është një histori me të cilën kam shkruar kater vite dhe që kishte si protagonist mitikun Kraken, sot shumë më e normalizuar me regjistrimet e fundit të arthiteuthis dux, kallamarin gjigant që herë pas here shfaqet në detet tona.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

CT: Xavier Sierra. Përveçse jam mik i mirë, më pëlqejnë shumë veprat e tij. Një tjetër është Tortuato Luca de Tena. Vijat e shtrembërta të Zotit Më bëri shumë përshtypje dhe është një nga librat e mi të preferuar. Më pëlqen gjithashtu se si shkruan David Zurdo. Sinjali Është një nga veprat e mia të preferuara.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

CT: Vetë Drakula është një personazh magjepsës që do të kisha dashur di (të drakula historike, sigurisht), edhe pse varianti i tij letrar vazhdon të më zgjojë dëshirën për të lexuar dhe krijuar.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

CT: Jo veçanërisht. Provuar shkruaj vetëm dhe kur nuk ka zhurmë, por nuk është gjithmonë e mundur. Unë vij nga një sfond gazetaresk në të cilin zhurma është mjedisi mbizotërues dhe, nëse e kam avancuar tashmë historinë, mund të shkruaj me zhurmë në sfond. Nëse unë jam duke filluar të krijojë një histori, unë preferoj atë Silencio Sepse e kam të vështirë të përqendrohem.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

CT: Gjëja e parë në mëngjes, kur telefoni nuk ka rënë ende, ose natën, kur telefoni ka pushuar së zili. Unë shkruaj në një laptop, në mënyrë që të më mundësojë lirinë për të zgjedhur vendin sipas nevojave të mia dhe si ndihem në çdo kohë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

CT: The roman i zi Më pëlqen shumë, megjithëse lexoj shumë lloje zhanresh në varësi të disponimit tim.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

CT: Unë jam duke lexuar për ëndërrim i qartë dhe inkubacion e Ëndrrave. Une jam duke shkruar për të, por edhe po e praktikoj.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit?

CT: Shumëçka ka ndryshuar që kur shkrova librin tim të parë. Udhëzues për në Madridin magjik. Më parë, librat dhe autorët ishin më të kujdesshëm, por supozoj se këto janë kohët që prekin dhe duhet të përshtateni.

 • AL: Është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të arrini të ruani diçka pozitive si në sferën kulturore ashtu edhe në atë sociale?

CT: Mendova se pas pandemisë gjithçka do të ishte ndryshe. iluzion për mua Asgjë nuk ka ndryshuar dhe, nëse më nxitoni, jemi keqësuar nga pikëpamja shpirtërore. Pastaj, më mungon njerëzit që lexojnë më shumë, por nuk mund të detyrosh atë që nuk del nga shpirti.

Burimi: claratahoces.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.