Drakula e pavdekshme. 7 fytyrat e vampirit nga Bram Stoker

Nga e majta në të djathtë: Gary Oldman, Max Schreck, Bela Lugosi, Christopher Lee, Frank Langella, Luke Evans dhe Claes Bang.

Dracula, Earl vampir i pavdekshëm dhe më i famshëm i Irlandezëve Bram Stokersigurisht që ai është akoma shumë i gjallë. Dhe është se ata vazhdojnë të ofrojnë fytyrë shumë të tjerë aktorë të panumërt të të gjitha kombësive për film dhe televizion. I fundit, një danez, Claes Bang, në serialin BBC të lëshuar nuk bën asgjë nga Netflix.

Shko përpara Unë jam asgjë të zhanrit Tmerr, as në letërsi dhe as në kinema, dhe shumë shumë pak vampirë (Dhe edhe më pak prej derivateve ose shiritave të kokës për adoleshentët). Por Drakula është Drakula. Kështu që ata shkojnë 7 nga fytyrat më të njohura, të kohëve të fundit ose që kanë lënë më shumë gjurmë të imazhit të numërimit transilvanik.

Drakula dhe unë

M'u desh shumë kohë për të lexuar Drakulën e Bram Stoker, romani i tij i vitit 1897, me një prekje epistolare, nga telegramet, gazetat ose artikujt e gazetave, që revolucionarizoi zhanrin. Mbase sepse e bëra shumë vonë, në Anglisht, ose sepse ata ishin tashmë mirë rrënjosur shumë versione të kinemasë. Dhe në fund, siç thonë ata, një imazh, dhe një aq i fuqishëm sa ai në historinë e vampirit më të famshëm të të gjitha kohërave, Vlen më shumë se një mijë fjalë. Deri në origjinale.

Unë gjithashtu duhet të përsëris se, pavarësisht se nuk e pëlqen aspak zhanrin e tmerrit, po kam lexuar diçka nga koha në kohë. Për konsolidimin e vetes në shijen time të vogël ose për frymën time për t'i dhënë mundësi diçkaje që mund të tërheqë vëmendjen time. Por është e vështirë të humbasësh fluksin të asaj fuqie që Drakula ka buruar gjithmonë. Cfare ka me shume, kinemaja ka qenë përgjegjëse për ruajtjen e magjepsjes. Dhe unë kam qenë në gjendje të shkruaj disa histori duke nderuar figurën e vampirit.

Nga të gjitha fytyrat që i kanë dhënë hua numërimit Unë i mbaj këto për disa arsye: më e tmerrshmja (ajo e gjermanit frika en Nosferatu), më shqetësuese dhe ajo që e mishëronte atë më së shumti herë (e pamasë Lee), dhe më sensuale dhe romantike (ato të Frank Langella dhe Geri i paharrueshëm Njeri i vjeter).

Drakula dhe fytyrat e tyre

Max Schreck - Nosferatu (F. Murnau, 1922)

me legjendë përfshirë se ishte një vampir i vërtetë, interpretimi i këtij aktori gjerman si Kont Orlock, Alter egoja e Drakulës në këtë xhevahir i filmave të heshtur, është një nga më të mirat tmerrues. Preciselyshtë pikërisht ajo mungesë e tingullit dhe e tij karakterizimi i tmerrshëm. Isshtë një titull kaq themelor sa që në 2000 ajo u shfaq premierë Hija e vampirit, ne lidhje me ate xhirimet, me një Willem Dafoe fantastike si gjithmonë duke i dhënë jetë Schrek.

Bela Lugosi - Dracula (Todd Browning, 1931)

Nëse nuk e keni parë Bela Lugosi si Drakula, po humbni kohën tuaj duke lexuar këtë artikull. Pasoja, suksesi dhe identifikimi me personazhin ishte aq i madh sa Lugosi arriti ta besonte deri në fund të ditëve të tij dhe pas një jete kushtuar filmave horror dhe plot teprime.

Christopher Lee - Dracula (Terence Fisher, 1958)

Sir Christopher Lee, ju lutem. DRAKULA, si kjo, me shkronja të mëdha. Dhe nuk kam asgjë më shumë për të deklaruar, nderimet tuaja. Shihni atë ose ndonjë nga shumë në të cilat ai i dha jetë numërimit me elegancën sublime dhe praninë kumbuese.

Frank Langella - Dracula, (John Badham, 1979)

Ky aktor amerikan ishte mbase i parë në mishërimin e një Drakula le të themi më të humanizuar dhe jo aq stereotip si ato të mëparshmet. Dhe ai vendosi një prekje romantike dhe sensuale që ato të mëposhtmet, siç është ajo e Coppola, do të trashëgonin tashmë.

Gary Oldman - Drakula nga Bram Stoker (Francis Ford Coppola, 1992)

Titulli emblematik i viteve 90. Për këtë romantizmi i shqyer y sensualitet rrëmbyes që shtypi një Gary Oldman në një gjendje hiri. Por edhe për shkak të montazh spektakolar narrativ dhe vizual nga një regjisor si Coppola, i cili dinte të kthente një mit për ta bërë atë edhe më të përjetshëm në këtë version të paharrueshëm.

Luke Evans - Drakula - Legjenda e pathënë (Gary Shore, 2014)

El Shekulli XNUMX solli efektet speciale më komplekse dhe mbresëlënëse dhe një tendencë le të themi e diskutueshme për të treguar origjinën e ndonjë karakteri përkatës letrar ose komik. Në këtë ata donin të na tregonin për Drakulën që do të shkonte baza e njohur historike (të cilën Coppola e kishte luajtur tashmë) për princin rumun Vlad Tepes. Dhe Evans është në përputhje me atë që i lënë, por historia është gjithashtu e holluar në ato efekte.

Claes Bang - Dracula (krijuar nga Mark Gatiss dhe Steven Moffat, 2020)

Ne jemi në epoka e artë e serisë televizion, kështu që si nuk mund ta sillnin Earl? Dhe tashmë në dekadën e dytë të mijëvjeçarit ajo duhet të përshtatet me mjedisin. Po, është Viktoriani më kanonik i BBC London, por rrit dhe rrit sensualiteti i paqartë dhe terrori i ndaluar. Të gjithë me një tjetër nga ata aktorë, këtë herë Nordik, që rrjedh prania dhe karnaliteti në pjesë të barabarta (dhe kafshimet).

Kështu Kush ngurron të vendosë qafën poshtë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.