Gervasio Posadas. "I dua personazhet plot kontrast"

Fotografi: Uebfaqja e (c) Gervasio Posadas

Gervasio Posadas ka një roman të ri. Autori uruguajan ka botuar këtë muaj Tregtari i vdekjes, një histori e vendosur në Monte Carlo midis luftërave dhe bazuar në ngjarje të vërteta, e dyta me protagonist gazetarin José Ortega. Sot na e dhuro këtë intervistë ku na tregon pak për gjithçka. Shumë falemnderit për kohën dhe mirësinë tuaj.

Gervasio Posadas

Lindur në 1962 në Uruguay dhe, para se t'i përkushtohej letërsisë, ai punoi në disa nga kompanitë kryesore të reklamat. Ai është një skenarist dhe bashkëpunon në media të ndryshme, si dhe është një bloger në Huffington Post. Ai gjithashtu udhëheq punëtorinë online të shkrimit krijues Dua te shkruaj.com me motren e tij Imazhi i mbajtësit të vendit Carmen Posadas.

Ndërtimi

Debutoi me romanin Sekreti i gazpachos, dhe vazhdoi me Sot havjar, nesër sardele. Pastaj ata erdhën Hakmarrja është e ëmbël dhe gjithashtu nuk ju shëndosh y Mentalisti i Hitlerit, aventura e parë e gazetarit José Ortega.

Intervistë me Gervasio Posadas

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

GERVASIO POSADAS: Libri i parë që lexova ishin Aventurat e Guillermos. Historia e parë ishte pesë apo gjashtë vjeç, a komik rreth një balene dhe një sardele.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

GP: Unë mendoj se ishte Ata jetojnnga Piers Paul Reed. Djemtë që u plagosën në aeroplan ishin nga ekipi i regbi i shkollës sime.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

GP: Mendoj se janë shkrimtarët që më pëlqen më shumë Diskutime dhe Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza. Më pëlqen të shoh se si ata ndërtojnë një histori pa pasur nevojë për fjalë të mëdha. Gjithashtu, sigurisht, Gabriel García Márquez nga imagjinata juaj dhe Borges, për aftësinë e tij për të qenë dijetar pa u lodhur.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

GP: Cyrano de Bergerac. I dua personazhet plot kontraste.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

GP: Kam lexuar në çdo vend dhe rrethanë. Në mënyrë që shkruaj e nevojshme qetësi dhe muzikë e mirë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

GP: Më pëlqen shumë shkruaj në hotele apo hostele. Ato janë faqe shumë letrare, plot histori. Unë kam shkruar në bujtina manastirësh dhe sallë të shumë hoteleve. Exceptionshtë i vetmi përjashtim që bëj nga rregulli i qetësisë që i imponoj vetes.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

GP: Përveç Delibes dhe Mendoza, të cilat i kam përmendur më parë, mua më pëlqen shumë Humor anglez nga autorë si Kingsley Amis, David Lodge ose Nick Hornby.

 • AL: Zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

GP: Më pëlqen veçanërisht romani letrar dhe historia, sidomos shek. Më ka pëlqyer shumë kohët e fundit Evropianët, nga Orlando Figes.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

GP: Sapo mbarova Zemra e qenit nga Mikhail Bulgakov. unë jam shumë adhurues i letërsisë ruse të të gjitha kohërave, sidomos nga Dostojevski.

Sa i përket shkrimit, unë nuk filloj ndonjë gjë të re derisa të dalë romani im i vjetër. Tregtari i vdekjes tani ka dalë në shtator dhe tashmë Po kthej disa ide.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

GP: ashtë një treg gjithnjë e më konkurrues dhe duke u përqendruar në një numër progresivisht më të vogël të titujve.

Per fat te mire platforma për botim në desktop ato u japin mundësi shumë shkrimtarëve të rinj dhe u lejojnë lexuesve të zbulojnë zëra të rinj.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

GP: Unë mendoj se është pak herët për të vlerësuar ndikimi i kësaj krize. Interesante, shumica e shkrimtarëve që njoh ndihen disi të bllokuar në këtë rrethanë. E vetmja gjë pozitive që shoh për momentin është ajo po na mëson të jetojmë nga dita në ditë pa bërë plane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.