Afrika Vazquez Beltran. Intervistë me autorin e Heshtjes së Berlinit

Fotografia: Uebsajti i Afrikës Vázquez Beltrán.

Afrika Vazquez Beltran është nga Zaragoza dhe është diplomuar në histori. Romanin e parë e botoi kur ishte shumë i vogël, në moshën shtatëmbëdhjetëvjeçare. Tashmë ka njëzet e një që janë letërsi për të rinj dhe për të rritur të zhanreve të ndryshme si fantastike, historike, romantike apo fantashkencë. Njihet gjithashtu nga Afrika Ruth, emër me të cilin ka firmosur tituj si p.sh Rinia e malit o Pas musonit. Gjithashtu i është kushtuar leximi në terren si në shkolla dhe qendra të tjera arsimore ose në projekte të tilla si Ficción Express. Dhe ai gjithashtu jep punëtori shkrimi për të rinj dhe të rritur. Romani i tij i fundit i paraqitur është i zhanrit historik dhe titullohet Heshtja e Berlinit, e cila fitoi çmimin CREAR 2019. Shume faleminderit kohën dhe mirësinë tuaj për esta intervistë ku na tregon për të dhe disa gjëra të tjera.

Afrika Vázquez Beltrán- Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet heshtja e berlinitMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

AFRIKA VAZQUEZ BELTRÁN: Unë tregoj historinë e sajuar të një mësues arie i cili në kulmin e nazizmit refuzon të jetë pjesë e regjimit. Ideja më lindi teksa studioja Histori, po pyesja veten si duhet të jenë ndjerë gjermanët jo-nazistë në kohën e Hitlerit. Romani kishte për qëllim të ishte një përgjigje, por në fund ai vetëm ngriti gjithnjë e më shumë pyetje për mua.  

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

BVA: Nuk e mbaj mend librin e parë që kam lexuar, por më kujtohen historitë e para që kam dëgjuar: prindërit më kanë thënë para gjumit kur isha i vogël. Më pas fillova të vërtitem në bibliotekën e motrës sime më të madhe dhe u takova Enid Blyton, Michael Ende, María Gripe… Përpjekja ime e parë për një roman ishte kur isha dhjetë vjeç dhe kishte të bënte me një grua spanjolle që iku në Rusi pas Luftës Civile dhe u bë balerin. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

AVB: Çfarë pyetje e vështirë! Unë do të qëndroj me Laura Gallego sepse shënoi adoleshencën time.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

BVA: Kvothe, Emri i erës y Jean valjean, Të mjerëtPërkatësisht.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

BVA: Asnjë, e vërteta është se unë jam i mjaftueshëm SUV. Për shkak të rrethanave personale, kam ardhur të shkruaj më shumë se gjysmën e një romani me celularin tim, në një grup WhatsApp në të cilin isha vetëm unë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

BVA: Nëse mund të zgjedh, më pëlqen të shkruaj kur jam me pushime në mal apo në fshat.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

BVA: Unë lexoj dhe shkruaj (ose planifikoj të shkruaj) pothuajse të gjitha zhanret, por mendoj se të preferuarat e mia janë romani historike, romani fantastike dhe romanin i mitur bashkëkohore.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

BVA: Sapo mbarova së lexuari Hajduti, nga Megan Whalen Turner, dhe po shkruaj librin e tretë në një trilogji të titulluar klani pa emër. Gjithë fantazi!

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

BVA: Unë mendoj Interneti dhe rrjetet sociale kanë ndryshuar botën e botimitherë për mirë e herë për keq. Në fillim nuk e mendoja se mund t'i përkushtohesha të shkruarit profesionalisht, por shkrova aq shumë histori, dhe aq të ndryshme nga njëra-tjetra, saqë i thashë vetes se nuk humba asgjë duke u përpjekur.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

BVA: Puna më ka ndihmuar që nga fillimi i pandemisë: historitë kanë qenë gjithmonë një strehë për mua, dhe shpresoj se do të vazhdojnë të jenë të tilla edhe në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.