Përmbledhje e shkurtër e "Historisë së një shkalle" nga Antonio Buero Vallejo

Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Buero Vallejo

Në punën e Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Buero Vallejo, «Historia e një shkalle», tre breza që jetojnë në të njëjtën ndërtesë janë në skenë për të përfaqësuar zhgënjimin shoqëror dhe ekzistencial në jetën spanjolle në gjysmën e parë të shekullit të XNUMX-të. Shkallët, një hapësirë ​​e mbyllur dhe simbolike dhe kalimi i papërsëritshëm i kohës favorizojnë një strukturë ciklike dhe të përsëritur që nënvizon dështimin e personazheve.

Vepro një

Akti i parë ndodh në një ditë në vitin 1919. Carmina dhe Fernando, dy të rinj që jetojnë në një ndërtesë modeste, takohen në uljen ose "kazinilon" e shkallëve.

Akti dy

Akti i dytë ndodh dhjetë vjet më vonë. Urbano i kërkon Carmina që ta pranojë atë si burrin e saj. Elvira dhe Fernando janë martuar.

Akti tre

Ky akt i tretë zhvillohet në 1949, vit kur u shfaq shfaqja. Fernando, djali i Elvira dhe Fernando, dhe Carmina, vajza e Urbano dhe Carmina, janë të dashuruar, por prindërit e tyre e kanë ndaluar këtë marrëdhënie për shkak të hidhërimit dhe zhgënjimit të shkaktuar nga dështimi i tyre.

Përmbledhje e «Historia e një shkalle»

«Historia e një shkalle» është një shfaqje (1947 dhe 1948) e Antonio Buero Vallejo, për të cilën ai mori çmimin Lope de Vega. Ajo u shfaq premierë në Teatrin Spanjoll në Madrid më 14 tetor 1949. Në të, shoqëria spanjolle, me të gjitha gënjeshtrat e saj, është analizuar përmes lagjes së një Escalera.

Tema qendrore e Historisë së një shkalle

Historia e një shkalle na tregon historinë e disa njerëzve që janë në varfëri dhe gjatë gjithë brezave të tyre, vazhdojnë ta ruajnë atë status, edhe pse duan të largohen. Sidoqoftë, ata nuk gjejnë rrugëdalje nga situata e tyre dhe kjo shkakton pakënaqësi, zili, gënjeshtra, pakënaqësi ... midis të gjithë fqinjëve në një shkallë. Sidomos nëse ndonjë prej tyre bie në sy.

Kështu, Antonio Vallejo na tregon sesi zhgënjimi, dëshira për tu dalluar nga të tjerët dhe lufta në klasat e ulëta pa marrë shpërblim po e minon personin, duke e bërë atë të hidhur dhe duke bërë që të gjitha gjërat e këqija të qenies njerëzore të lulëzojnë.

Disa histori spikasin që mund të jenë një pasqyrim besnik i shoqërisë, siç është rasti i Fernando, i cili si adoleshent ëndërronte se do të ishte një arkitekt i madh dhe i pasur; e megjithatë, ndërsa vitet kalojnë, shihet se ai vazhdon të jetojë në atë shtëpi dhe është akoma i varfër.

Në një farë mënyre, autori tregon se edukimi dhe mënyra e trajtimit të fëmijëve ndikon që ata të përsërisin të njëjtin model që i pengon ata të dalin nga ajo varfëri.

Personazhet në Historia e një shkalle

Siç mund të shihet nga sa më sipër, Historia de una escala nuk përqendrohet vetëm në një epokë, por përkundrazi përfshin tre breza të tre familjeve të ndryshme dhe si evoluojnë ndryshe. Kështu, ka shumë personazhe, por secili prej tyre korrespondon me një brez. Në këtë rast, ne po flasim për:

Brezi i parë Histori e një shkalle

Në të personazhet janë:

 • Don Manuel: Ai është një personazh i pasur që jeton në atë vend, por, ndryshe nga të tjerët, ai dëshiron të ndihmojë fqinjët e tij me paratë që ka. "Syri i tij i djathtë" është vajza e tij Elvira, problemi është se kjo është një vajzë tekanjoze, e cila, pasi ka jetuar në pasuri, nuk e kupton se çfarë është me të vërtetë e rëndësishme.
 • Doña Kindness (Asuncion): Ajo është nëna e Fernandos, një grua që bën çfarë të mundet që djali i saj të ketë një jetë të këndshme. Shumë mendojnë se ajo është e pasur, por në të vërtetë ajo është më e varfra në vend.
 • Bale: Ajo është nënë e tre fëmijëve, Trini, Urbano dhe Rosa. Burri i saj është Z. Juan dhe ai është një grua autoritare që pëlqen të mbajë fëmijët e saj nën kontroll.
 • Gregori: Ai ishte babai i Carmina dhe Pepe, por ai ndërroi jetë dhe e vendos familjen në një situatë të trishtuar.
 • Bujar: Ajo është gruaja e Gregorio, një e ve dhe e trishtuar nga humbja e burrit të saj. Pavarësisht se ka dy fëmijë, e preferuara e tij është vajza.

Brezi i dytë

Në brezin e dytë, kanë kaluar disa vjet dhe fëmijët e parë në të parën janë rritur. Ata tani janë të rritur të rinj që fillojnë të ecin nëpër jetë vetëm. Kështu, kemi:

 • Fernando: I / E dashuruar me Carmina. Sidoqoftë, duke dashur të jetë dikush tjetër, dhe në vend që të vendosë për zemrën e tij, ai e bën atë për para, kështu që martohet me Elvira. Kjo e bën, pas një kohe, ai të bëhet mburrur, dembel ... dhe të humbasë iluzionin për të jetuar. Ai gjithashtu ka dy fëmijë, Fernando dhe Manolín.
 • Karmina: Carmina fillon si një vajzë e ndrojtur që nuk dëshiron që askush të besojë tek ajo. Ajo është e dashuruar me Fernando, por në fund të fundit përfundon e martuar me Urbano. Ajo ka një vajzë me emrin e saj.
 • Elvira: Elvira u rrit mes tekave dhe parave, kështu që kurrë nuk i ka munguar asgjë. Sidoqoftë, ai është ziliqar për atë që ka Carmina.
 • Urbano: Besohet se ai ka të drejtë në gjithçka dhe se mund të jetë mbi të tjerët sepse di më shumë. Ai është i vrazhdë, por shumë i zellshëm, realist dhe sa herë që mundet përpiqet të ndihmojë.
 • Pepe: Vëllai i Carmina. Ai është një njeri që, ndërsa jeta kalon, bëhet më i mërzitur dhe i konsumuar prej saj. Më në fund, megjithëse është i martuar me Rosa, ai është një grua dhe një alkoolist.
 • Rosa: Ajo është motra e Urbanos. Ajo martohet me Pepe dhe martesa e saj e çon në një jetë të mjerueshme, me të cilën ata vdesin në jetë.
 • Trini: Ajo mbetet beqare pavarësisht se është e bukur dhe e këndshme me të tjerët.

Brezi i tretë Historia e një shkalle

Më në fund, gjenerata e tretë na paraqet tre personazhe, të cilët tashmë janë paraqitur në atë të mëparshmin:

 • Fernando: Djali i Elvira dhe Fernando, shumë i ngjashëm me babanë e tij për nga tërheqja, paqartësia, gigolo, etj. Ai pëlqen të bëjë plane për të ardhmen dhe dëshira e tij është vajza e Carmina, Carmina.
 • Manolinë: Ai është vëllai i Fernandos dhe ai ka qenë gjithmonë i dashuri i familjes, kështu që sa herë që ka një shans ai ngatërrohet me Fernando.
 • Karmina: Ajo është vajza e Carmina dhe Urbano, me një mënyrë për të qenë shumë e ngjashme me nënën e saj në rininë e saj. Ajo është gjithashtu e dashuruar me Fernando, por familja e saj nuk dëshiron që ajo të jetë e lidhur me të.

Struktura e tregimit

Shkallët, elementi kryesor i Historisë së një shkalle

Historia e një shkalle ka një strukturë shumë të ngjashme në vetvete me një roman, ku ju keni një pjesa hyrëse, një nyjë ose konflikt; dhe një pjesë e rezultatit e cila, në një farë mënyre, duket se ka një fund që do të përsërisë të njëjtën sekuencë pa pushim për personazhet.

Konkretisht, në këtë histori do të gjeni sa vijon:

paraqitje

Isshtë padyshim brezi i parë në histori, që nga ajo kohë tregohet origjina e personazheve, ata fëmijë që shfaqen dhe që do të jenë protagonistë pas kërcimit të kohës.

lakuriq

Nyja, ose konflikti, është pjesa ku vëmendja më e madhe i kushtohet romaneve sepse aty ndodh e gjithë thelbi i romanit. Dhe, në këtë rast, nyja në vetvete është e gjithë brezi i dytë ku shihni se si jetojnë, zhgënjime, inate, gënjeshtra, etj.

Rezultati

Më në fund, fundi, i cili është me të vërtetë i hapur dhe ndjek të njëjtin model në mënyrë që gjithçka të përsëritet, Generationshtë brezi i tretë, ku shihet se fëmijët do të bëjnë të njëjtat gabime si prindërit. Dhe edhe këta i inkurajojnë ata për atë që bëjnë.

Kuptimi i shkallës

Një nga elementët kryesorë të Historisë së një shkalle është vetë shkalla. Bëhet fjalë për një element i padepërtueshëm, që është atje shumëvjeçare me kalimin e viteve dhe brez pas brezi mbetet si një hallkë bashkimi e të gjithë fqinjëve të atij vendi.

Sidoqoftë, kjo gjithashtu tregon kalimin e kohës, pasi që në fillim shihet një shkallë e re, me shkëlqim, dhe me kalimin e kohës, dhe mbi të gjitha vazhdon në atë det të varfërisë dhe nuk mund të shquhet, konsumohet, bëhet më e vjetër, më e rrënuar.

Në këtë mënyrë, vetë shkalla bëhet një karakter më shumë që është i pranishëm në të gjitha brezat dhe sodit, memec, jetën e personazheve të tjerë.

Citate nga Antonio Buero Vallejo

 • Nëse dashuria juaj nuk mungon, unë do të ndërmarr shumë gjëra.
 • Veryshtë shumë bukur të shohësh që kujtohesh akoma.
 • Mos u ngutni ... Ka kaq shumë për të folur për këtë ... Heshtja është gjithashtu e nevojshme.
 • Të dua me trishtimin dhe ankthin tënd; të vuash me ty dhe të mos të çoj në ndonjë fushë të rreme gëzimi.
 • Ata i kanë lejuar vetes që të mposhten nga jeta. Tridhjetë vjet kanë kaluar lart e poshtë kësaj shkalle ... duke u bërë më të imët dhe vulgar çdo ditë. Por ne nuk do ta lëmë veten të mposhtemi nga ky mjedis. Jo! Sepse do të largohemi këtu. Ne do të mbështesim njëri-tjetrin. Ju do të më ndihmoni që të largohem përgjithmonë nga kjo shtëpi e mjerë, këto luftime të vazhdueshme, këto ngushtica. Ju do të më ndihmoni, apo jo? Më thuaj po, të lutem. Me trego! (Fraza nga libri «Historia e një shkalle»).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Alonso Perez dijo

  Aitami pergjigju meee