Biografia e Buero Vallejo

Foto nga Buero Vallejo

Dramaturgu i madh spanjoll Antonio Buero Vallejo lindi në vitin 1916, në qytetin Guadalajara, në Castilla-La Mancha. Profesioni i tij i parë ishte Pintura gjë që e bëri atë të zhvendosej në Madrid, qyteti ku ai hyri në Shkollën e Arteve të Bukura. Sapo atje, ai u bë i vetëdijshëm për problemet shoqërore dhe politike të vendit, diçka që ishte një konstante në punën e tij si krijues. teatrale.

Gjatë Luftës Civile, angazhimi i tij për të majtën e bëri atë të luftojë në anën Republikane, kështu që sapo të mbaronte lufta ai u dënua me vdekje, një dënim që më vonë do të ndryshohej për tridhjetë vjet të tjera robërie dhe i cili u ul me sukses deri në ai ishte i lirë në 1964. Burgu e shënoi, diçka që mund të shihet në vepra të tilla si «Fondacioni". Në burg, ai përkoi me Miguel Hernández, gjithashtu një shkrimtar.

Njohjet që ai kishte gjatë gjithë jetës së tij ishin të shumta, duke përfshirë Çmimin Lope de Vega të marrë në 1949, Çmimin e Teatrit Kombëtar, të cilin ai e fitoi tre herë në vitet rresht 57,58 dhe 59, çmimin Larra, çmimin Cervantes 1986 ose zgjedhja e tij si anëtar i Akademisë Mbretërore në 1971.

Më në fund Buero vdiq në Madrid gjatë këtij viti 2000.

Më shumë informacion - Teatri në Letërsinë Aktuale

Foto - Spanja është kulturë

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vekis dijo

  Guadalajara është në Andaluzi dhe unë jam Nënë Tereza e Kalkutës.

  1.    Anavar dijo

   Korrigjuar, faleminderit dhe më vjen keq!