Rekomanduar nga RC: Hero 2

Me Hero 2, David rubin i jep fund një prej punëve më të mira që mund të gjenden sot në raftet e librarive dhe dyqaneve të specializuara. Unë nuk kam gabuar duke mos specifikuar dhe thënë roman komik, komik, grafik ose si të doni ta quani. Unë kam thënë PUN me sigurinë e përdorimit të termit që kam dashur të vë. Dhe nëse kësaj fjale i shtoja MAESTRA, nuk mendoj se lexuesit (ata që kanë provuar secilën nga 568 faqet në të dy vëllimet) do të më quanin të ekzagjeruar.

Përsëri në Qershor 2011 botoi atë që më dukej vëllimi i parë, duke rishikuar botimet e mëparshme të Rubín (Cirku i dekurajimit, Çaji ariu Malaez o Fletore Stuhie) dhe duke llogaritur për habinë time, Heroi kishte një interpretim më të afërt (dhe më të respektueshëm) të komikëve klasikë të superheronjve, sesa ato që boton Marvel ose DC këto ditë. Autori galisian thellohet në vetitë që çuan tek autorë si p.sh. Jack kirby të jenë mite të bazuara në krijimin e miteve, veçanërisht me seri si Thor, The Fantastic 4, The Eternals ose The Fourth World. Nuk është për t'u habitur, mbreti Kirby është një nga ndikimet e qarta (ju thjesht duhet të shihni faqen e parë të vëllimit të parë, me atë kujtim të ilustruar të vetë Rubinit duke lexuar një Kapiten Amerika të Kirby) që Rubín vlerëson për të hartuar këtë kronikë, së bashku me tashmë të përmendur shumë, këtu dhe në rishikime të tjera, Paul Papa, Frank Miller, David Mazucchelli o Max.

Klikoni mbi Vazhdoni leximin për të vazhduar me rishikimin.

Sidoqoftë, një nga pengesat që lë leximi i vazhdueshëm (rekomandohet shumë të lexosh Hero 1 para se të futesh në të dytin) është se më e madhja e detyrave që Heracles duhet të kapërcejë është vetë jeta që çon nga fillimi në atë epik që mbaron me me të cilin përballet me armikun e tij më të madh, Hera, atë që e ka mes vetullave që nga lindja. Unë mendoj se në fund të ditës, një nga mesazhet që Rubín synon të dërgojë është se, edhe një Zot si Heracles duhet të mbajë goditjet që i jep jeta, me vendimet dhe gabimet që e çojnë në një rrugë drejt së cilës mbase ishte paracaktuar gjithsesi, duke humanizuar figurën e tij në mënyrë që ne të ndiejmë keqardhje me të aq shumë. Në fund të fundit, bëhet fjalë për humanizimin e një karakteri mitologjik, shndërrimin e tij në një vëlla të zili, një djalë të keqkuptuar, një baba që nuk mund të ushtrojë si i tillë, një burrë i pabesë, një dashnor i rastësishëm dhe mbi të gjitha një njeri i humbur në pjesën më të madhe të udhëtimit të tij jetësor . Dhe jo vetëm që ndjenjat e tilla njerëzore janë të kufizuara në figurën e Heracles, nëse jo në pjesën tjetër të personazheve, si Euristeo, Hera ose Yolae, të cilët vuajnë deri në konsumimin e xhelozisë.

Por, pavarësisht se sa mirë është planifikuar historia dhe sa madhështore është vënia në skenë, ndjesia që mbetet pasi të keni mbaruar së lexuari faqen e fundit të këtij vëllimi të dytë, është se personi i ngarkuar për ta bërë atë ka lënë lëkurë në të. Energjia jetësore që jep secila prej skenave të veprimit, ose ndjenja që ju mbyt kur dashuria, pasioni ose tragjedia trondit ekzistencën idilike të protagonistit, e bëjnë të qartë se ky nuk është një komik që do të jetë një modë kalimtare dhe bie në harresë me kalimin e viteve, dhe edhe sikur të ishte, e rëndësishme është që për krijuesin e tij të mos jetë vetëm një komik tjetër që do të shtohet në listën e veprave të tij deri më tani. Unë mendoj se nëse deri më tani Rubín kishte më shumë se botime interesante, këto dy vëllime që përbëjnë një histori unike dhe në të njëjtën kohë universale, janë një pikë e plotë në atë që do të shohim që këtej e tutje nga koka e tij që të lindë nga dora e tij. Në fakt, unë kam parë tashmë një mesazh në Facebook që paralajmëron se çfarë po vjen dhe me të vërtetë po e pres me padurim.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.