Dhjetë komikët më të mirë të vitit 2011

imazh

Nga ky blog i letërsisë jam përpjekur në disa postime, ta trajtoj komikun si pjesë të letërsisë. Në disa raste ka qenë e pashmangshme, duke pasur parasysh nevojën për të komunikuar propozime që më kanë tërhequr shumë vëmendjen.

Mbase për këtë arsye, kam vërejtur një artikull të botuar në ABC që na tregon për dhjetë komikët më të mirë e 2011. Në të, merret si e mirëqenë që romani grafik është konsoliduar gjatë gjithë vitit 2011, pavarësisht nga fakti që ekspertët pranojnë se ka ende shumë për të bërë.

Këtu keni listën. Përzgjedhja e komikave që na bëjnë nga ai artikull.

"Plaza Elíptica" (Ediciones Ponent): Installshtë pjesa e shtatë e aventurave të kapitenit popullor Torrezno dhe ka qenë fituesi i madh i vitit duke fituar çmimin kombëtar komik 2011. Përmes këtij personazhi, një njeri i vetmuar dhe i trishtuar që i kalon ditët e lara në alkool, karikaturisti Santiago Valenzuela nga San Sebastian reflekton mbi çështje të diskutueshme si filozofia ose feja.

- "Nemesis" (Panini):Po sikur njeriu më i fuqishëm dhe inteligjent të ishte një horr? Nuk ka njeri që mund ta mundë, ai nuk ka rival. Ai është Nemesis, protagonist i komikut të ri nga skenaristi Mark Millar dhe karikaturisti Steve McNiven, i njohur për histori si "Kick-Ass" ose "Lufta Civile". Një komik novator, fitues i çmimit për veprën më të mirë ndërkombëtare në panairin Expocómic 2011, dhe i cili ka shitur 13.000 kopje në 3 muaj.

- "Ultimate Comics. Thor" (Panini):Një roman grafik nga Jonathan Hickman dhe Carlos Pacheco, fitues i çmimit Karikaturisti më i Mirë në edicionin e fundit të panairit Expocómic. "Ultimate Comics. Thor" ka shitur 11.000 kopje dhe fton adhuruesit e librave komikë të udhëtojnë prapa në kohë për të njohur më në fund origjinën e perëndisë skandinave, një sekret i ruajtur me xhelozi deri tani.

- "Pesë mijë kilometra në sekondë" (Sins entido): Fitues i çmimit për romanin më të mirë grafik të vitit 2011 në Panairin Komik Ndërkombëtar të Angoulême (Francë), vepra është një përshtatje falas e romanit nga Arthur Schnitzler. Trajtimi i shkëlqyeshëm i gamës së ngjyrave nga Italiani Manuele Fior ("Miss Else") e bën këtë roman një xhevahir të vërtetë vizual.

- "Kujtimet e një burri me pizhame" (Astiberri):Paco Roca, fitues i Çmimit Kombëtar të Komikut 2008, qesh me budallallëkun njerëzor në këtë përrallë gazmore autobiografike, të cilën ai e botoi në gazetën Valenciane Las Provincias si shirita komik nga marsi 2010 deri në korrik 2011 dhe të cilin ai tani përpilon për të vazhduar duke shkaktuar të qeshura mijëra njerëzit.

- "Vinjetat për një krizë" (Mondadori): Gjeniu i padiskutueshëm i humorit grafik, Andrés Rábago García, El Roto, portretizon me ironi krizën ekonomike globale në këtë përmbledhje të karikaturave të tij më të mira në gazetën El País. Një libër i jashtëzakonshëm që fillon me një cunami të pasurive të patundshme dhe përfundon me një shpresëdhënëse "errësohet, prandaj do të agojë".

- "Po ne kampe! Gjurmë për një (r) evolucion" (Dibbuks):Pothuajse 50 gazetarë, shkrimtarë, intelektualë dhe mjeshtra komik si Sergio Bleda, Enrique Flores, Paco Roca ose Carlos Giménez vunë talentin e tyre në shërbim të lëvizjes 15-M në këtë libër që rikthen frymën e pasigurisë dhe sëmundjes që ishte përjetuar në Spanja gjatë ditëve para zgjedhjeve të fundit komunale.

- "Bakuman" (Standard editorial):Shtë saga e re manga nga krijuesit e revolucionarit "Shënimi i Vdekjes", Japonezët Tsugumi Ohba dhe Takeshi Obata. Edhe pse dy numrat e parë u botuan në vitin 2010, këtë vit pesë këstet e ardhshme janë lëshuar. Comshtë komiku manga që flet për mangën, një revolucion i vërtetë që ka shitur mijëra kopje në të gjithë botën.

- "Habibi" (Astiberri):Craig Thompson edhe një herë zhytet në botën e komikave për të prezantuar "Habibi", një roman grafik thelbësor dhe zemërthyes që ka shitur më shumë se 5.000 kopje dhe që e çon lexuesin në një botë të shkretëtirave dhe haremave, për të treguar historinë e Dodola dhe Zam, dy skllevër refugjatë të bashkuar rastësisht.

- "Los Garriris" (Mëkatet Entido):Karikaturisti Javier Mariscal përpilon vizatimet që ai bëri gjatë viteve XNUMX për botime të tilla si El Rollo Enmascarado ose El Víbora, dhe tani i shpëton ato në këtë koleksion, më intimet dhe personale të artistit. EFE lsc / ps


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.