Harry Hole kthehet në 2017 - Roman dhe film i ri

jonesboththirst

Po po Inspektori policor alkoolik dhe i paparashikueshëm, por i jashtëzakonshëm i Oslos Harry Hole, kthehet në një titull të njëmbëdhjetë në serinë e tij shumë të vlerësuar. Kështu që debutimi im në Actualidad Literatura duhej të ishte me të, një nga referencat më të mëdha të zhanrit që më pëlqen më shumë: e zeza. Babai i tij, Norvegjezi Jo Nesba, ai mbetet një nga të mëdhenjtë midis shumë bijve të Odinit të përkushtuar ndaj letërsisë.

Harry, krijesa e tij më e lavdëruar, vuajti dhe u ndoq nga mijëra lexues të devotshëm dhe të pasionuar (unë) kthehet në një roman të ri. Titulli yt, Etja (Etje), do të dalë në shitje tani për tani vetëm në tregun anglo-sakson më 4 maj 2017. Për pjesën tjetër të lexuesve që nuk flasin anglisht, do të duhet të presim të shohim kur botuesit e Random House, të cilët po ribotojnë të gjithë serinë. Por ndërkohë në tetor do të kemi adaptimin e filmit të Burrë dëbore, titulli i shtatë dhe mbase më i popullarizuari dhe më i suksesshmi.

Për çfarë bëhet fjalë Etja?

Kushdo që ka lexuar romanet e mëparshme do ta dijë kur, ku dhe si e lëmë Harry-in Policía, e fundit. Epo, përsëri është një tjetër vrasës në rrugët e Oslos viktimat e të cilit janë përdorues të rrjetit takimesh në internet Tinder. Për Harry-në modus operandi i kujton dikujt që ishte një prej nemesive të tij në të kaluarën. Lexuesi me përvojë do të kujtojë me siguri se kujt mund t'i referohet. Kështu që mbase keni llogari në pritje të vendoset me atë të kaluar dhe të tashmen e saj.

Do të përpiqem ta marr për ta rishikuar. Ankesa ime e vetme është se ka ende libra të mëparshëm Nesbø. nuk botohet në spanjisht, si p.sh. Djali, Gjak mbi dëborë o Dielli i mesnatës. Por Inspektori karizmatik Hole nuk luan në to dhe mbase në tregun ndërkombëtar as ata nuk kanë punuar aq mirë. Ne jemi dakord që ato janë kritere të botuesit me të drejtat e botimit në vendin përkatës. Sidoqoftë, është akoma një turp për lexuesit besnikë të këtij shkrimtari. Nesbø është i fiksuar jo vetëm nga Harry, por nga stili i tij, kthesat e tij tronditëse narrative dhe aftësitë e tij të manipulimit. aq i pacipë sa pranohet.

Për fat të mirë unë kam qenë në gjendje t'i lexoj ato dhe vazhdoj të heq kapelën për punën e tyre të mirë. Me të gjithë, madje edhe me fëmijë (për fëmijë nga 9 deri në 12 vjeç), të cilat janë shumë qesharake, imagjinative dhe po aq të errëta sa shkrimet për të rritur.

Raftin tim nga i ftohti

Raftin tim nga i ftohti

Burrë dëbore, Filmi.

Hasshtë drejtuar nga regjisori suedez Tomas Alfredson dhe interpreton aktori gjermano-irlandez Michael FASSBENDER. Premiera e tij është planifikuar për 17 tetor 2017. Hollywood është prapa dhe ka një kast të njohur ndërkombëtarisht. Por ka debat për suksesin e tij, veçanërisht në faqet e internetit dhe forumet nordike, të cilat përfshijnë shtëpinë, me arsye të arsyeshme nga ana tjetër.

Rreth këtu disa admirues shumë të përulur ndriçojnë herë pas here pro dhe kundër, edhe pse në moderim. Kishim më shumë kandidatë, por supozuam se tashmë është fakt. Shumica prej nesh pajtohet se për shkak të mungesës së fizikantit të letërsisë Harry Hole (shumë i gjatë, flokëverdhë dhe tullac) Z. Fassbender nuk duket më i përshtatshmi. Unë nuk do të vë ndonjë imazh në mënyrë që të mos zorrë karakterizimin e saj. Sidoqoftë, ne jemi të përkushtuar për CV-në e mirë të atyre që janë përfshirë dhe për vendosjen në kryeqytetin Norvegjez. Kështu që ne e mbajmë besimin kur do të dalë një produkt i mirë.

Nga shëlbuesi

De Shëlbuesi

Përshtatjet filmike të romaneve janë një temë e përsëritur dhe ato zakonisht humbin origjinalin e tyre letrar, por ka disa përjashtime. Shpresojmë se kjo është një nga mbani shiritin dhe cilësinë për personazhe, komplot dhe ambiente kaq të shkëlqyera siç i ideoi krijuesi i tyre.

Ju keni gjithçka në lidhje me z. Nesbø në faqen e tij të internetit: Jo Nesbø.com (në Anglisht). Dhe gjithashtu në Facebook ne jemi I lidhur me Jo Nesbø, ku diskutojmë jetën dhe mrekullitë e emërtuara me dashuri HH dhe krijesave të tjera të veriut të ftohtë. Ky artikull i parë u kushtohet atyre. Për kohën e mirë të Vikingëve. Takk.

Me pak fjalë, një kënaqësi për të filluar këtë përvojë të re në Actualidad Literatura. Disa lexues mund të më njohin nga aventurat e tjera letrare. Per pjesen tjeter, më lejo një përshëndetje të madhe dhe një shpresë për të të lidhur me tema me lëng të leximit dhe shkrimit. Do të përpiqem t'i numëroj në mënyrën më të mirë me prizmin zyrtar të kësaj platforme të njohur dhe me atë më joformalen time.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nuria dijo

  Unë e përcaktoj veten time si "të pasionuar" për Z. Nesbo dhe veçanërisht për djalin e tij më të dashur: Harry Hole. Dhe mezi pres romanin tuaj të fundit. Faleminderit shumë Mariola. Unë do të të ndjek, Nesbo dhe këtë blog letrar shumë të mirë.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit shumë. Shpresoj të vazhdoj me ide të mira dhe që të jesh atje.

 2.   Izabelë dijo

  Ne e dimë që HH nuk do të zgjasë përgjithmonë, se Nesbø ka përgatitur fundin e tij për të dhe se takimi me të nuk do të jetë një udhëtim i lehtë, por ne jemi të paduruar për këtë libër të ri. Edhe një jo, ju lutem. Njëri pas tjetrit dhe se ato janë të shumta.
  Faleminderit Mariola.
  Ju do të na informoni.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit, Isabel. Aty do të numëroj atë që duhet.

 3.   Aracel-li Riera Ferrer dijo

  Dhe për ata prej nesh që nuk flasin anglisht ose norvegjez, është shumë me fat që të jenë në gjendje të lexojnë përmbledhjet tuaja.
  Një koment: ditën tjetër pashë filmin «Steve Jobs», me protagonist Z. Fassbender ……. Unë me të vërtetë nuk mund të provoja as më të mirën time për të parë Harry Hole-in tonë ... Kur keni një përshkrim kaq të mirë të një personazhi është e vështirë (të paktën për mua) ta shoqëroni atë me dikë që nuk ka një tipar të vetëm të njohur .

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Çfarë të them, Araceli? Ju e dini mendimin tim në lidhje me të. Por gjithsesi, le të shohim se çfarë del.

 4.   Maria del Carmen Ruiz de las Ruiz de las Ruiz de las Heras Velez dijo

  ME SHUME HARRY HOLLE JU LUTEM

 5.   Maria del Carmen Ruiz de las Heras Velez dijo

  ME SHUME HARRY HOLLE JU LUTEM ..