Grupo Planeta mbyll Rrethin e Lexuesve

Planet mbyll Rrethin e Lexuesve.

Planet mbyll Rrethin e Lexuesve.

Dixhitalizimi ka pushtuar të gjitha fushat e jetës së përditshme të njerëzimit. Konteksti aktual i detyron kompanitë dhe njerëzit të jetojnë në një mjedis në transformim të vazhdueshëm. Pikërisht kjo është Argumenti i Grupo Planeta për të justifikuar mbylljen e Círculo de Lectores.

Konkretisht, deklarata e botuesit i referohet te "ndryshimi i zakoneve në konsumin e qytetarëve që rrjedhin nga zbatimi i fortë i teknologjive të reja". I ashtuquajturi Revolucion Industrial 4.0 ka modifikuar rrënjësisht ekonominë; konkurrenca është më e ashpër se kurrë.

Vendosja e standardeve në internet

Interneti përcakton rregullat për gjithçka: tregtia botërore, komunikimi, mjetet e ndërveprimit, strategjitë pedagogjike ... Prandaj, nuk është për t'u habitur që Círculo de Lectores kaloi nga të paturit më shumë se një e gjysmë milion abonentë në fund të shekullit të kaluar në rreth 300.000 në kohën e mbylljes së tij.

Fundi i një klubi me më shumë se gjysmë shekulli histori

Círculo de Lectores u ble nga Grupo Planeta në 2010. Në atë kohë ata tashmë kishin zhvilluar disa projekte qëllimi i të cilëve ishte të integroheshin në tregtinë elektronike dhe të përfitonin nga aplikimet e epokës dixhitale. Sidoqoftë, këto strategji nuk funksionuan kryesisht për shkak të përparimit të pandalshëm të gjigantëve të teknologjisë si Amazon.

Pak rëndësi kishte që ishte një klub shumëvjeçar i themeluar në 1962, mbajtja e tij për një kohë më të gjatë nuk është fitimprurëse. Që nga viti 2016, ajo kishte një humbje mesatare vjetore prej afër 15% për shitje dhe në 2018 ishte e nevojshme një rritje kapitali prej 6 milion euro.

Përballë paaftësisë për të tërhequr partnerë të rinj, Grupo Planeta konsideroi seriozisht një ndryshim drejt një modeli biznesi më të përshtatur për kohën e re. Shumë spanjollë do të humbasin klubin më të madh të leximit në vendin e tyre, si dhe shumë agjentë të autorizuar, katalogë, forume në internet dhe hapësira për pajtimtarët e saj në libraritë.

I njëjti burofax që njoftoi mbylljen e Rrethit të Lexuesve ofron një dritë të zbehtë të shpresës për anëtarët e saj më besnikë. Në një nga paragrafët e tij lexon "pesëdhjetë mijë gjëra janë provuar për të përmirësuar këtë model, por është vendosur të mbyllet struktura tregtare, jo të mbyllet Círculo, për të hyrë në një proces të strukturës së ardhshme (ende nuk është studiuar)" .

Pra, a është faji i brezave të rinj?

Gjëja më e lehtë do të ishte të mendosh se "ndryshimet në zakonet e konsumatorit" janë për shkak të faktit se brezat e rinj lexojnë më pak se prindërit e tyre. Sidoqoftë, kur analizohen më në detaje arsyet e mbylljes së Círculo de Lectores, është e qartë se shkaku themelor është një mangësi në strategjitë e marketingut dhe promovimit në platformat dixhitale. Ata nuk u adaptuan në kohë.

Informacioni i parë i qartë është paragjykimi që ekziston rreth të ashtuquajturës millennials (njerëz të lindur midis 1980 dhe 1995) dhe gjenerata Z (e lindur pas vitit 1995). Sepse, në kundërshtim me prirjen e pritur për breza të stigmatizuar si individualist dhe jo interesant, millennials Ata janë lexues të pangopur.

Trendi i ri është "booktubers".

Trendi i ri është "booktubers".

Në fakt, portali Biz! Revista Republic (2019) raportoi se vetëm në Shtetet e Bashkuara «80% e të rinjve të rritur të moshës 18 deri 35 vjeç kanë lexuar një libër në çdo format vitin e kaluar, duke përfshirë 72% që kanë lexuar një kopje fizike. ' I njëjti burim tregon se amerikanët marrin mesatarisht nga një deri në pesë libra në vit.

Po kështu, Cerezo (2016) shprehet në botimin e tij Gjenerimi Z dhe informacioni që ndryshimet kulturore janë shumë më të shpejta sot. Nuk është më çështje dekadash. Autori shprehet: "Një nga risitë e mëdha që sjell transformimi aktual është shpejtësia e zgjerimit, ndikimi i të cilit është i menjëhershëm dhe i njëkohshëm në pjesë të ndryshme të planetit".

Klubet e librit tani janë libratubet

Portali Ecoosfera (2019) përshkruan Gjeneratën Y (mijëvjeçarët) si brezin e parë global, në sajë të njohjes me internet dhe përhapjen e dixhitalizimit. Po kështu, kriza ekonomike botërore dhe fenomene të tilla si ndryshimi i klimës kanë shënuar shumë interesat dhe zakonet e tyre.

Prandaj, mijëvjeçarët priren të qëndrojnë të informuar mirë për çështje të ndryshme politike dhe ekologjike. Këto rrethana kanë nxitur diversifikimin e burimeve të informacionit. Nuk janë më vetëm libra, tani bibliotekat virtuale, forume dhe botimet e indeksuara në internet janë po aq të rëndësishme.

Për më tepër, mendimi i lexuesve është thelbësor, si për t'u kualifikuar, ashtu edhe për të dhënë kontribute që pasurojnë vlerën e informacionit. Per kete arsye, konsulentët i perceptojnë librat kryesorë si platforma shumë të shkathëta dhe ndërvepruese që bashkojnë të gjitha aspektet e përmendura.

Në rastin e mbylljes së Rrethit të Lexuesve të Grupo Planeta, alternativat për të evoluar brenda botës së dixhitalizuar janë tashmë të disponueshme. Ndoshta në një të ardhme jo shumë të largët do të jetë e mundur një kthim si libratuber ose në një model të ngjashëm biznesi që mund të konkurrojë brenda Revolucionit Industrial marramendës 4.0.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio Fulgencio Sarabia dijo

  Mirembrema. Kam nevojë për informacion se si i kthejnë paratë që nuk i kam përdorur dhe që akumulohen akoma atje. Faleminderit . Të gjitha të mirat

 2.   Peter Suenz dijo

  Ish-drejtori i Círculo de Lectores, Hans Meinke, e kuptoi se cili mund të jetë modeli i ardhshëm i Círculo: një klub i shkëlqyeshëm i librave, i cili kujdeset për artin e bërjes së librave të mirë, të lidhur mirë, të ilustruar, shoqëruar me aktivitete të ndryshme kulturore. Bertelsmann, nga ana e tij, është një grup botues që i është përkushtuar shkatërrimit sistematik të botës botuese duke thithur një numër të madh botuesish në Gjermani dhe në të gjithë botën, dhe veçanërisht klubet e librave, të cilat ishin një shpikje specifike gjermane për nga 1919, megjithëse kishte pararendës, dhe madje edhe më shumë nga vitet e pasluftës (rreth vitit 1950), kur pati një lulëzim të madh në këtë lloj kanali të shitjeve. Me ndryshimin e tregut dhe dixhitalizimin, Bertelsmann thjesht vendosi të kritikojë Círculo de Lectores (Bertelsmann Lesering) e tij origjinale, tani vetëm e quajtur Klubi, pasi gëlltiti 95% të klubeve që erdhën të ishin në Gjermani, Austri dhe Zvicër. Mediokriteti jo vetëm që mbizotëroi, por gjithashtu doli të ishte një vrasës editorial. Círculo de Lectores de España ishte ndryshe, sepse Hans Meinke dinte të kopjonte modelin e Sportit Bibliotekar Gutemberg (Büchergilde Gutenberg), i themeluar në 1924 (në të njëjtin vit me Deutsche Buch-Gemeinschaft, gëlltitur 50% në 1969 nga Bertelsmann) dhe asgjësuar si një entitet i pavarur nga 1974 në 1988). Ashtu si Büchergilde, Círculo botoi libra me cilësi të lartë, të lidhur mirë dhe me një larmi të mirë të temave letrare ose zhanreve. Círculo mund të kishte mbijetuar me 300.000 partnerë të tanishëm klientë që mbanin atë linjë editoriale të Hans Meinke në stilin Büchergilde. Por Bertelsmann shpëtoi nga çmimi i volitshëm i klubit duke ia dorëzuar atë një botuesi mediokër: Planeta. Diçka pak e kuptueshme, sepse në Portugali Círculo de Lectores është ende në duart e Bertelsmann (Bertrand), dhe në Argjentinë dhe vende të tjera gjithashtu. Në Francë, France Loisirs u bë e gjithë prona e themeluesve të saj.

 3.   Peter Suenz dijo

  Ish-drejtori i Círculo de Lectores, Hans Meinke, e kuptoi se cili mund të jetë modeli i ardhshëm i Círculo: një klub i shkëlqyeshëm i librave, i cili kujdeset për artin e bërjes së librave të mirë, të lidhur mirë, të ilustruar, shoqëruar me aktivitete të ndryshme kulturore. Bertelsmann, nga ana e tij, është një grup botues që i është përkushtuar shkatërrimit sistematik të botës botuese duke thithur një numër të madh botuesish në Gjermani dhe në të gjithë botën, dhe veçanërisht klubet e librave, të cilat ishin një shpikje specifike gjermane për nga 1919, megjithëse kishte pararendës, dhe madje edhe më shumë nga vitet e pasluftës (rreth vitit 1950), kur pati një lulëzim të madh në këtë lloj kanali të shitjeve. Me ndryshimin e tregut dhe dixhitalizimin, Bertelsmann thjesht vendosi të kritikojë Círculo de Lectores (Bertelsmann Lesering) e tij origjinale, tani vetëm e quajtur Klubi, pasi gëlltiti 95% të klubeve që erdhën të ishin në Gjermani, Austri dhe Zvicër. Mediokriteti jo vetëm që mbizotëroi, por gjithashtu doli të ishte një vrasës editorial. Círculo de Lectores de España ishte ndryshe, sepse Hans Meinke dinte të kopjonte modelin e Sportit Bibliotekar Gutemberg (Büchergilde Gutenberg), i themeluar në 1924 (në të njëjtin vit me Deutsche Buch-Gemeinschaft, gëlltitur 50% në 1969 nga Bertelsmann) dhe asgjësuar si një entitet i pavarur nga 1974 në 1988). Ashtu si Büchergilde, Círculo botoi libra me cilësi të lartë, të lidhur mirë dhe me një larmi të mirë të temave letrare ose zhanreve. Círculo mund të kishte mbijetuar me 300.000 partnerë të tanishëm klientë që mbanin atë linjë editoriale të Hans Meinke në stilin Büchergilde. Por Bertelsmann shpëtoi nga çmimi i volitshëm i klubit duke ia dorëzuar atë një botuesi mediokër: Planeta. Diçka pak e kuptueshme, sepse në Portugali Círculo de Lectores është ende në duart e Bertelsmann (Bertrand), dhe në Argjentinë dhe vende të tjera gjithashtu. Në Francë, France Loisirs u bë e gjithë prona e themeluesve të saj.

 4.   axun dijo

  «» »Informacioni i parë i qartë është paragjykimi që ekziston rreth të ashtuquajturve mijëvjeçarë (njerëz të lindur midis 1980 dhe 1995) dhe brezit Z (i lindur pas 1995). Sepse, në kundërshtim me prirjen e pritur për brezat e stigmatizuar si individualist dhe pa interes, mijëvjeçarët janë lexues të pangopur.
  Në fakt, portali Biz! Revista Republic (2019) raportoi se vetëm në Shtetet e Bashkuara "80% e të rinjve të rritur të moshës 18 deri 35 vjeç kanë lexuar një libër në çdo format gjatë vitit të kaluar, përfshirë 72% që kanë lexuar një kopje të shtypur". I njëjti burim tregon se amerikanët marrin mesatarisht nga një deri në pesë libra në vit. »» »»

  Të lexosh një libër në vit është të jesh një lexues i pangopur? Pra, çfarë do të jemi ata prej nesh që lexojmë 2-3 në muaj?

  1.    Raquel dijo

   Pajtohem me komentin përfundimtar, ju mendoni se blerja e pesë librave në vit është të jesh një lexues i pangopur. ku do të ndalemi Për mua ka qenë një turp i madh që ata mbyllën rrethin e lexuesve pasi që unë jam anëtar për shumë vite, edhe kështu kam një libër elektronik, por ku është libri prej letre, aroma e librit të ri, prek ata dhe kthej faqet. Brezi i tani nuk lexon absolutisht asgjë, shumë pak mijëvjeçarë dhe gjenerata z (më falni për dezinformimin tim por mendova se mijëvjeçarët ishin ata të lindur pas vitit 2000 dhe diçka, unë kurrë nuk kam dëgjuar për gjeneratën z, tingëllon si një roman horror) më shumë se gjithçka sepse kam një djalë 16 vjeç dhe e shoh atë tek ai dhe te shumë kolegë dhe miq të tij. Unë e konsideroj veten një lexues të pangopur që kur lexoj një libër në javë, nëse më pëlqen brenda pesë ditësh dhe nëse më lidh nga faqja e parë në tre ose dy ditë madje. Unë humbas numrin e sa lexoj në vit, por pesë do të jetë një tallje

 5.   Cesar Patiño dijo

  Me të vërtetë dhemb që Círculo de Lectores nuk është përshtatur me teknologjitë e reja. Unë u rrita me të, babai im e mbante revistën, kishte jo më pak se dy ose tre libra që kishin mbetur në shtëpi, lps të të gjitha llojeve të muzikës. Faleminderit Rrethi i Lexuesve. Ju do të qëndroni në shpirtin e atyre prej nesh që e duan leximin dhe muzikën. Përqafim nga Bogotá.