gjithçka që di për dashurinë

gjithçka që di për dashurinë

gjithçka që di për dashurinë

Gjithçka që di për tëmor është një autobiografi narrative e shkruar nga gazetari, kolumnisti dhe podkaster Britanikja Dolly Alderton. Këto kujtime i botoi redaksia Pinguin në vitin 2018. Po kështu, Grupi i Planeteve Ai ishte përgjegjës për përkthimin dhe shpërndarjen e veprës në spanjisht. Në vitin e lëshimit, ajo fitoi Çmimi Kombëtar i Librit për Autobiografi.

Ky material i Dolly Alderton konsiderohet aq brilant sa që u përfshi në listën e ngushtë për Çmimet e Librit Britanik në kategorinë e Librit Narrativ Jo-Fiction 2019. Po kështu, gjithçka që di për dashurinë Ai u përshtat në një serial televiziv. Filmi është një dramë dhe mund të shihet në BBC.

Përmbledhje e gjithçkaje që di për dashurinë

Rreth argumentit

Argumenti i gjithçka që di për dashurinë është më tepër historia e një jete. Ky libër nuk rrëfen një histori specifike, përkundrazi: Është një përmbledhje e mirëmbledhur e ngjarjeve dhe anekdotave të përfshira në jetën e autorit. Duke qenë një autobiografi, libri tregon aventurat dhe fatkeqësitë e Dolly Alderton. Por kjo nuk është e gjitha. Vepra rrëfehet në vetën e parë, sikur të ishte një ditar personal.

Ky fakt është shumë tërheqës, pasi Alderton është një personazh publik i dashur për të cilin lexuesit duan të dinë. Në librin e tij, Ajo rrëfen në mënyrë të thjeshtë, të drejtpërdrejtë dhe të hapur ato situata që ka jetuar që kur ishte adoleshente e deri më sot. duke filluar me fillimin e tij në marrëdhëniet shoqërore, në të cilat ai u fut në sajë të një bote të mrekullueshme dhe të panjohur deri atëherë, një univers të quajtur internet.

Për komplotin

Komploti i gjithçka që di për dashurinë nuk është ai i ndonjë teksti tjetër narrativ, sepse nuk është fiksion. Dolly Alderton është protagonistja e jetës së saj - fjalë për fjalë. Në një intervistë që ka bërë për Modë me arsye për të promovuar romanin e tij -Fantazmat (2020)-, autori tha: “Nuk më pëlqeu të shkruaj kujtimet e mia, Gjithçka që di për mjeshtrinr. Ishte emocionalisht e vështirë, sepse doja të jem i sinqertë me gabimet që kam bërë dhe të vërtetat e komprometuara për veten time”.

Me pak fjalë, Në biografinë e Aldertonit, lexuesit do të mund të gjejnë një rrëfim inteligjent, ironik dhe origjinal për përvojat e autorit.. Libri fillon me disa deklarata që Dolly bënte kur ishte adoleshente, si: "Kur më në fund të kem një të dashur, pothuajse asgjë tjetër nuk do të ketë rëndësi", ose: "dashuria romantike është gjëja më e rëndësishme dhe emocionuese në të gjithë botën”.

Simboli i një brezi

Alderton thuron kronikën e tij duke filluar nga adoleshenca. Në këtë atmosferë të pafajësisë flet për MSN Messenger, e vetmja mënyrë që ai mund të mbante kontakte me miqtë e tij, dhe takoni të tjerët atëherë. Si fëmijë, Dolly jetonte në Stanmore, një vend shumë larg nga Londra për të qenë një vajzë qyteti dhe shumë larg nga Chilterns për të qenë një grua e re me faqe të kuqe të egër.

Larg nga të gjitha mjetet e socializimit konvencional - si qendrat kulturore dhe tregtare, parqet, restorantet apo dyqanet e vogla -, atëherë shumë të rinj Dolly u ndje e mbyllur. Sipas dëshmisë së tij, ai ishte si të jetosh në burg telashe ku lidhjet me të tjerët ishin të kufizuara tek miqtë e saj nga shkolla e konviktit, prindërit dhe vëllai i saj. Megjithatë, MSN Messenger dukej se shpëtoi ditët e tij të adoleshencës.

Ndërsa historia përparon

Në gjithçka që di për dashurinë Flitet edhe për miqësinë. Pavarësisht nga të gjitha fabulat që Alderton mund të ketë jetuar përmes formës së saj të re të komunikimit, para dhe pas kësaj shoqja e saj më e mirë ishte ende Farly. Megjithatë, Në librin e saj ka personazhe të tjerë realë që e mbushën autoren me momente lumturie, nostalgji, aventura dhe mësim.

gjithashtu, vepra trajton tema të tilla si dashuria në të gjitha aspektet e saj - veçanërisht në lidhje me rëndësinë e dashurisë ndaj miqve dhe familjes. Në te njejtën mënyrë, aludon në relativitetin e rënies në dashuri, apo pasionin romantik. Duke pasur parasysh këtë pozicion, Alderton tha për Vogue: "Në fakt, një miqësi e fortë dhe e fortë është shumë më e besueshme".

Tema të diskutueshme

Autobiografia nga Dolli Alderton gjithçka që di për dashurinë, Është historia e një jete, dhe jeta e të gjithëve është plot me dhimbje., i momenteve të sikletshme, i trishtimit absolut, i marrëzive, i gëzimit të papritur pa kuptim... Megjithatë, mund të jetë plot me çrregullime të të ngrënit që arrihen duke dashur të përshtaten, drogë, dashuri të dështuara dhe gabime që duan t'i varrosin. .

Megjithatë, Alderton e vendos historinë e tij para të gjithë lexuesve të tij me ndershmëri dhe guxim. Autorja përfshin netët e saj më të errëta dhe agimet më të qarta në veprën e saj, e cila është e aftë të transportojë personin që e lexon —sidomos nëse i përkasin brezit të mijëvjeçarit— në ato ditë të ndezjes së kompjuterit me emocion, kalimit të universitetit, punëve të para, dashurive të reja, pengesave dhe, së fundi, moshës madhore. .

Rreth autorit, Hannah Alderton

Dolly Alderton

Dolly Alderton

Hannah Alderton ka lindur në 1988, në Londër, Angli. Ajo është shkrimtare, gazetare, kolumniste dhe podkaster Angleze e njohur për shkrimin për gazetën britanike Sunday Times. Në rrjetet sociale, autori njihet si drejtuesi i podcast-it Lartësia e ulët? Alderton u diplomua për Dramë dhe Anglisht nga Universiteti Exeter. Në mënyrë të ngjashme, ai mori një diplomë master në gazetari nga Universiteti i qytetit të Londrës.

Si autor letrar, Aldertoni shkroi gjithçka që di për dashurinë, Fantazmat dhe një libër i tretë i quajtur Kukull e dashur —përmbajtja e të cilit përfshin kolonat e tij më të famshme të shkruara në Sunday Times, plus një ese. Pas pranimit dhe popullaritetit të filmit të saj të parë, shkrimtarja mori pjesë në krijimin e një serie dramatike të frymëzuar nga ky material. Filmi është prodhuar nga Titulli i punës Televizioni dhe Universal International StudiosBBC.

Tituj të tjerë të Dolly Alderton

  • Ghosts - Fantazmat (2020);
  • E dashur Dolly - Kukull e dashur (2022).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.