Librat më të mirë romantikë për të rinjtë për adoleshencë

libra romantikë për të rinjtë

Një nga zhanret që lexojnë më shpesh adoleshentët janë librat romantikë për të rinjtë. Në fakt, megjithëse këto mund të inkuadrohen në tema të tjera, pothuajse të gjitha kanë një romancë (ose një trekëndësh dashurie). Shih për shembull Twilight, The Hunger Games, Divergent...

Por Çfarë librash romantikë për të rinjtë ka? Çfarë karakteristikash kanë? A mund t'ju japim shembuj? Vazhdoni të lexoni dhe do t'i kuptoni plotësisht këto libra.

Cilat janë librat romantikë për të rinjtë

Gjëja e parë që duhet të dini për librat romantikë YA është se ata janë një nënzhanër brenda letërsisë YA. Ata fokusohen kryesisht në marrëdhëniet romantike Çfarë është midis personazheve në tregim? Dhe megjithëse janë për të rinjtë, ato mund të lexohen pa problem nga të rriturit.

Po, Zakonisht ato synojnë një audiencë femërore, edhe pse djemtë mund t'i lexojnë ato.

Tani duhet pasur parasysh se, Edhe pse këto lloj librash janë shumë të njohur, nuk mund të themi se janë të përjashtuar nga kritika.. Shumë ekspertë (psikologë, edukatorë etj.) kanë ngritur alarmin sepse promovojnë një sërë stereotipash gjinore dhe marrëdhënie toksike. Diçka që të rinjtë e përvetësojnë dhe e mendojnë se është normale (kur në realitet nuk është). Përkundrazi, avokatët i shohin këto histori si një mënyrë për të shpëtuar ose për të eksploruar dhe kuptuar emocionet.

Karakteristikat e librit

çift ​​duke bërë foto

Tani që e dini se çfarë janë librat romantikë për të rinjtë, është koha të mësoni se cilat janë karakteristikat kryesore të këtij lloji të letërsisë. Konkretisht, ato janë si më poshtë:

 • Komploti ka në qendër romancën dhe dashurinë. Edhe pse mund të merren me tema të tjera, marrëdhënia e dashurisë është ajo që ka boshtin qendror të gjithçkaje.
 • Ato përfshijnë elementë të tjerë. Kjo do të thotë, mund të jetë një dramë, një aventurë, një komedi... Është një kontekst për t'i dhënë më shumë soliditet (dhe sepse fokusimi vetëm në atë marrëdhënie mund të jetë shumë i mërzitshëm).
 • Ata trajtojnë tema të thella. Miqësia, vetëpranimi, ndryshimi nga adoleshent në të rritur... Gjithmonë ka një temë që trajtohet në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, duke e bërë lexuesin të empatizojë dhe madje ta shohë veten të reflektuar.
 • Ato janë shkruar për një audiencë të re. Por në fakt edhe të rriturit mund t'i lexojnë ato.

Llojet e librave romantikë për të rinjtë

kërcejnë adoleshentët e rinj

Para se t'ju japim shembuj të librave romantikë për të rinjtë, është mirë të dini se çfarë llojesh ekzistojnë. Dhe është se, megjithëse kanë një komplot qendror që është dashuria, ato mund të klasifikohen në lloje të ndryshme si:

 • romancat historike: Domethënë ato që janë vendosur në një epokë të shkuar.
 • romancat bashkëkohore: Janë ata libra që fokusohen në të tashmen, apo në kohët e sotme, për të treguar një histori me të cilën të rinjtë mund të identifikohen më shumë.
 • romanca paranormale: Në këtë rast historia prezanton elementë të mbinatyrshëm, si vampirët, zanat, ujqit apo krijesa të tjera magjike. Kjo e bën autorin të krijojë një botë alternative, ose një botë, realiteti dhe fantazia e së cilës ndërthuren.
 • romanca e shkollës së mesme: E vendosur direkt në shkollën e mesme, historia e dashurisë zhvillohet mes personazheve që shkojnë në të njëjtën shkollë dhe jetojnë jetën e përditshme të një gjimnaz, me tema më të thella si bullizmi, marrëdhëniet sociale, kalimi në moshën madhore etj. .
 • romancat verore: Janë libra të fokusuar në kohët e verës duke përdorur klishenë e “dashurisë verore” ku dy personazhe takohen në atë kohë dhe bien në dashuri.

librat më të mirë romantikë për adoleshentët

çift ​​i ulur në një stol

Tani po, do të flasim me ju për disa libra romantike rinore, të njohura dhe disi më të panjohura.

Bulevardi, nga Flor M. Salvador

“Luke dhe Hasley nuk ishin mishërimi i një çifti perfekt. Sidoqoftë, të dy vendosin një përkufizim për atë që krijuan… ». Kështu fillon ky roman në të cilin thellohet në mënyrën se si çdo personazh (dhe çdo person) Ju mund ta përkufizoni historinë e dashurisë në një mënyrë tjetër.

The Fault in Our Stars nga John Green

Është një nga romanet më të shitur në botë. Përveç kësaj, ka qenë i pari që ka bërë që autori të njihet. Siç shihet në kopertinë, Markus Zusak thotë për të se është "një roman për jetën dhe vdekjen, dhe për ata që janë bllokuar mes të dyjave... Do të qeshësh, do të qash dhe do të duash më shumë".

La Historia trajton një temë aq të mprehtë sa kanceri tek adoleshentët.

Përmes dritares sime, nga Ariana Godoy

Në këtë rast, rrëfimi bashkëkohor që na paraqet autori përqendrohet te dy personazhe, Raquel, e cila çmendet pas fqinjit të saj dhe zakonisht e shikon nga dritarja e shtëpisë së saj; dhe Ares, i cili në fillim nuk e vë re, por gradualisht zbulon se ajo nuk është aq e pafajshme sa mendonte ai.

Përzgjedhja, nga Kiera Cass

Një tjetër bestseller në libra janë këto 5 nga autori. Në të, 35 vajza do të jenë protagoniste për të marrë mundësinë të shpëtojnë nga jeta e tyre dhe të mund të lindin në një familje të caktuar. Objektivi? Të jetosh në një botë plot xhevahire, pallate dhe dashuri me Princin Maxon. Por përzgjedhja nuk do të jetë e lehtë, aq më pak kur një nga ata kandidatë nuk dëshiron të zgjidhet për atë plan për të cilin ajo sheh më shumë disavantazhe sesa avantazhe.

Diçka kaq e thjeshtë Trilogji nga Blue Jeans

Blue Jeans është i njohur në letërsinë rinore. Me këtë trilogji, ai fitoi shumë adoleshentë. Historia zhvillohet në Madrid, ku një grup djemsh dhe vajzash takohen për të filluar një jetë të re, secili me problemet e tij, por duke jetuar ditë pas dite me vetminë, turbullirat, marrëdhënie të reja... Edhe pse boshti qendror i librave është dashuria, e vërteta është se miqësia dhe besnikëria trajtohen gjithashtu me shumë hollësi.

Vajza e ditëlindjes nga Penelope Douglas

Në këtë rast po flasim për një dashuri me diferencë moshe. Dhe është se personazhi femër është 19 vjeç, ndërsa personazhi mashkull 38. Përveç kësaj, ka një trekëndësh dashurie, pasi në lojë hyn djali i personazhit mashkull.

Kështu historia ka të bëjë me dashurinë e “ndaluar”, për marrëdhëniet jashtë të zakonshmes dhe mbi të gjitha t'ju bëjë të mendoni se çfarë do të ndodhte nëse do të gjendeshit në atë situatë në jetën reale.

Sigurisht që ka shumë më tepër libra romantikë për të rinjtë, ndaj nëse doni të rekomandoni një, lëreni në komente që të tjerët t'i japin një shans.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.