Friedrich Hölderlin. Përvjetori i vdekjes së tij. Fraza dhe poezi

A Friedrich Holderlin, Autor gjerman, duke kaluar shekujt XVIII dhe XIX, është konsideruar poeti më i madh i Romantizmit Gjerman. Ai ishte gjithashtu një romancier dhe dramaturg, si dhe bashkëkohore të emrave aq të shquar sa Hegel ose Schiller, ndoshta më i njohuri i asaj periudhe. Hölderlin ndërroi jetë një ditë si sot de 1843 pas shumë vitesh që jeton në izolim, viktima e a shizofreni Kjo nuk e ndaloi atë të shkruante dhe të krijonte. Për ta kujtuar ose zbuluar, unë zgjedh një seri të fraza dhe poezi të punës dhe letrave të tij.

Friedrich Holderlin

Po shkoja për priftëri, në fakt, mbarova Teologji, por asnjëherë nuk është ushtruar dhe 1793 botuar e tij poezitë e para faleminderit Friedrich Schiller, çfarë ishte e jotja mik dhe klientët. Të tijat magjepsje përmes botës antike të Greqi dhe Roma e shënoi atë në punën e tij. Ishte shume pjellor, pavarësisht vuajtjeve a shizofreni e cila iu shfaq në fillim të shekullit XIX dhe e cila izolim deri në vdekjen e tij.

Su vepra më e njohur eshte nje roman, Hyperion, por ai e kultivoi dramën në Vdekja e Empedokles, dhe posaçërisht poezi me himne, ode dhe elegji të ndryshme: Poezi për Diotimën (frymëzuar nga e dashura e tij Susette Gontard) ose përmbledhja me poezi ShpresaItsshtë ruajtur gjithashtu korrespondencë.

Fjalë të kota

 • Plotësia e botës pafundësisht të gjallë ushqen dhe kënaq qenien time të varfër me dehje.
 • Secili le të jetë ashtu siç është në të vërtetë. Mos lejoni askënd të flasë ose të veprojë në kundërshtim me mënyrën si mendoni dhe si ndihet zemra juaj.
 • Mos harroni orët tona të shqetësuara kur ishim vetëm pranë njëri-tjetrit? Ky ishte triumf! Të dy aq të lirë dhe krenarë dhe verbues në shpirt, zemër, sy dhe fytyrë, dhe të dy në atë paqe qiellore, krah për krah!
 • Njeriu duhet të shprehet, të bëjë diçka të mirë për të merituar, të kryejë veprime të mira, por njeriu nuk duhet të veprojë vetëm mbi realitetin, por edhe mbi shpirtin ".
 • Sa afër njeriu në rininë e tij mendon se qëllimi është! Ky është më i bukuri nga të gjitha iluzionet me të cilat natyra ndihmon dobësinë e qenies sonë.
 • Ekziston një harresë e të gjithë ekzistencës, një heshtje e qenies sonë, e cila është sikur të kishim gjetur gjithçka.
 • Cila do të ishte jeta pa shpresë? Një shkëndijë që del nga thëngjilli dhe shuhet, ose si kur dëgjohet një erë e erës në stacionin e pakëndshëm që fishkëllon për një moment dhe pastaj qetësohet, a do të ishim ne?

poezi

Kënga e Fatit të Hyperionit

Ju endeni në dritë
në tokë të butë, gjeni të lumtur!
Flladet e Zotit, rrezatuese,
butë të prek
si gishtat e artistit
telat e shenjtë.

Pa fat, si foshnjat
që flenë, perënditë marrin frymë;
shkëlqim
në fshikëz të dëlirë të mbajtur
shpirtrat e tyre
përjetësisht
Dhe në sytë e tij të bekuar
shkëlqen i qetë
shkëlqim i përhershëm.

Por nuk na është dhënë
pozoj diku.
Ata lëkunden dhe bien
burrat e vuajtur,
i verbër, një
koha në tjetrën,
si ujërat shkëmbore
në shkëmb të hedhur,
përjetësisht, drejt të pasigurtës.

Mosha jeta

Oh, qytete të Eufratit!
Oh, rrugët e Palmirës!
Oh, pyje kolonash në shkretëtirën që qan!
Cfare jeni ju
Nga kurorat e tua,
pasi i ka kaluar kufijtë
nga ata që marrin frymë,
nga tymi i perëndive
dhe zjarri i tij u shkatërrua;
por ulur tani nën re (çdo
i cili pushon në qetësinë e vet)
nën lisat mikpritës, në
hija ku kullotin dreri,
e cuditshme me bejne te vdekur
shpirtrat e lumtur.

Greqi

Aq shumë ia vlen njeriu dhe aq shumë shkëlqimi i jetës,
Burrat shpesh janë zotër të natyrës,
Për ta nuk fshihet toka e bukur,
Por me ëmbëlsi ajo zhvishet në mëngjes dhe në mbrëmje.

Fushat e hapura janë si ditët e korrjes,
Rreth Legjendës së vjetër përhapet shpirtërore,
Një jetë e re gjithmonë i kthehet njerëzimit tonë,
Dhe viti përkulet edhe një herë në heshtje.

Burimet: Blog Fluturimi i bufit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.