Dita e Nënës. frazat e shkrimtarëve

Ne festojmë Ditën e Nënës me një përzgjedhje frazash rreth tyre

Është Día de la Madre, një figurë themelore që nënkupton dhe ka frymëzuar dhe frymëzon për shumë shkrimtarë. Ata janë bërë protagonistë të mirë dhe të këqij gjatë gjithë historisë së letërsi. Në prozë dhe vargje dhe në të gjithë botën. Ky është një përzgjedhja e frazave, reflektimeve dhe poezive për të festuar që nënat janë gjithmonë aty, në çdo mënyrë dhe edhe nëse nuk janë.

Dita e Nënës - Fraza të zgjedhura

 • Zoti nuk mund të ishte kudo dhe prandaj bëri nëna. Rudyard Kipling
 • Nëna, në duart tuaja keni shpëtimin e botës. Leo Tolstoi
 • Një nënë është dikush që kërkon ndihmë kur të futesh në telashe. Emily Dickinson
 • Ndoshta ne nuk mundojmë askënd si nëna jonë; mbase pa dashuri sakrifikojmë më pak: jemi aq të sigurt se e zotërojmë gjithmonë atë, sa gjithmonë fal. Hyacinth Benavente
 • Bota nuk ka lule në tokë, as det në një gji të tillë perla, si një fëmijë në prehrin e nënës. Oscar Wilde
 • Nënat falin gjithmonë: prandaj kanë ardhur në botë. Aleksandër Dumas babai
 • Nënat e ushtarëve të vdekur janë gjyqtare lufte. Bertolt Brecht
 • Nënë është emri i Zotit në buzët dhe zemrën e një fëmije të vogël. William Makepeace Thackeray
 • Krahët e nënës janë bërë nga butësia dhe fëmijët flenë të qetë në to. Víctor Hugo
 • Nëna: fjala më e bukur e shqiptuar nga njeriu. Khalil Gibran
 • Asnjë gjuhë nuk është në gjendje të shprehë forcën, bukurinë dhe heroizmin e një nëne. Edwin Chapin
 • Ekziston vetëm një fëmijë i bukur në botë dhe çdo nënë e ka atë. Josep Plan
 • Fëmijët janë spiranca që lidhin nënat me jetën. Sofokliu
 • Nëna është shtëpia prej nga vijmë, natyra, toka, oqeani; babai nuk përfaqëson një shtëpi kaq të natyrshme. Erich Fromm
 • Ndër të gjitha gratë vetëm nëna përfaqëson të vërtetën. Maurice Barres
 • Zemra e nënës është një humnerë e thellë në fund të së cilës do të gjesh gjithmonë falje. Honoré de Balzac
 • Nuk ka asgjë si dashuria e nënës për fëmijët e saj. Agatha Christie
 • Jeta fillon me ngritjen dhe dashurinë për fytyrën e nënës sime. George Eliot
 • Mëmësia: e gjithë dashuria fillon dhe mbaron atje. Robert Browning
 • Dashuria e nënës është vello e dritës së butë midis zemrës dhe babait qiellor. Samuel Taylor Coleridge
 • Një nënë e mirë vlen sa njëqind mësues. George Herbert 
 • E kuptova që kur shikon nënën tënde, po shikon dashurinë më të pastër që do të njohësh ndonjëherë. mitch album
 • Nuk ka gjë të tillë si nëna perfekte, por ka një milion mënyra për të qenë një nënë e mirë. Jill Churchill 
 • Bota nuk ka lule në asnjë tokë, as det në asnjë gji të tillë perla, si një fëmijë në prehrin e nënës. Algernon Charles Swinburne
 • Një fëmijë nuk e imagjinon kurrë se nëna e tij është një grua. Andre Beaunier
 • Vetëm një gjë në botë është më e bukur dhe më e mirë se gruaja: nëna. Leopold Schefer
 • Ai të cilit nëna e tij nuk i ka buzëqeshur kurrë, nuk do ta njohë kurrë buzëqeshjen e perëndive. Fernando Savater
 • Nënat kanë gjithmonë atë sharmin e fshehtë të të trajtojnë si fëmijë. Reinaldo Arenas
 • Pyet çdo djalë për nënën e tij, ndërsa ajo është e ndyrë dhe mund ta vonosh përgjithmonë shpërthimin e madh. Chuck Palahniuk
 • Edhe nëse të gjithë të gjuajnë me gurë, nëse nëna jote të ka kurrizin, je mirë. Jojo moyes
 • Ne e duam nënën pothuajse pa e ditur; dhe ne e perceptojmë thellësinë e plotë të rrënjëve të kësaj dashurie vetëm në momentin e ndarjes së fundit. Guy de Maupassant
 • Zëri im ka mbetur vetëm natën për të të thënë, o nënë, pa thënë, se si zemra ime do të pakësojë prekjen e saj kur ëndrra jote është më pak e jotja dhe më shumë e imja. Dhoma e Carlos Pellicer
 • Në heshtjen e nënës, dashuria fiton gjithmonë mbi të vërtetën. Sepse është pikërisht aty, në atë memeci shtatzënë me frikë dhe mall, ku ai do të gjejë vendin ku i lejon vetes të ëndërrojë, strehën në të cilën të mbrohet nga errësira, të inkurajojë një fëmijëri të krasitur dhe të akomodojë vitet e marra nga një luftë. Pere Servantes
 • Mendoj se gjithmonë ose pothuajse gjithmonë në fëmijëri nëna përfaqëson çmendurinë. Nënat tona mbeten gjithmonë njerëzit më të çmendur, më të çuditshëm që kemi takuar ndonjëherë. Marguerite Duras
 • Kush nga gratë thotë
  zuzar të guximshëm,
  mos fajëso për një mosmirënjohës
  çfarë u detyrohemi njëmijë të mirave;
  sepse duke thënë të vërtetën
  që u kemi borxh është e vërtetë
  shija, kur jetojmë,
  jeta, kur lindim,
  dhimbjet kur na ndalojnë,
  kur na japin gji,
  nder, kur janë të dëlirë;
  dhe nëse duam
  shërbeji Zotit me ta,
  ne ende ua kemi borxh qiellin.

lope de vega


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.