Gibran Khalil Gibran. Përvjetori i lindjes së tij. Fitimi.

Ngrini dorën që nuk ka lexuar Dicka nga Gibran Khalil Gibran. Nuk ka njeri, apo jo? Sepse nëse ka, sot është dita më e mirë për të marrë dhe për të marrë një vështrim. Një e re përvjetori i lindjes të këtij poeti, filozofi dhe piktori libanez, i cili lindi në një ditë si sot 1883. Vepra e tij më e njohur është mbase Fitimi, por kam atje edhe I çmendur y Krahët e thyer. Pra, për t'ju kujtuar, këtu janë disa frazat dhe fragmentet i zgjedhur.

Khalil Gibran

Nació en Libano por dy dekadat e jetës së tij ku jetoi Shtetet e Bashkuara, ku vdiq në moshën 48 vjeç. Dhe megjithëse shumica e veprës së tij ishte shkruar në anglisht, në botën arabe konsiderohet si një nga gjenitë e kohës së tij. Tekstet e tij kanë qenë të përkthyera në më shumë se 30 gjuhë dhe vepra e tij është dërguar në teatër dhe në kinema. Dhe piktura e tij është ekspozuar në sallat kryesore të botës.

Literatura e tij është plot misticizëm dhe kërkimi i së vërtetës përmes tij dhe temat e tij janë universale. Titulli i saj më i njohur është Fitimi, dhe gjithashtu nxjerr në pah Shpirtrat rebelë, e përmendur Krahët e thyer (teksti autobiografik) dhe I çmendurose Jezusi, Biri i Njeriut.

Fitimi

Valët fjalët dhe përgjigjet se, tetë vjet para vdekjes së tij dhe para se të largohej nga qyteti ku ai jetoi, një i urtë udhëheq njerëzit që ju kërkon të flisni për tema si dashuria, pasioni ose liria.

Fjalë të kota

 1. Mund të harroni atë me të cilin keni qeshur por jo atë me të cilin keni qarë.
 2. Më ruaj nga mençuria që nuk qan, filozofia që nuk qesh dhe madhështia që nuk u përkul fëmijëve.
 3. Fjala më e bukur në buzët e një burri është fjala nënë, dhe thirrja më e ëmbël: nëna ime.
 4. Unë ju them se gëzimi dhe trishtimi janë të pandashme.
 5. Nëse natën qan për Diellin, lotët nuk të lënë të shikosh yjet.
 6. Trishtimi dhe varfëria pastrojnë zemrën e njeriut, megjithëse mendjet tona të dobëta nuk shohin asgjë me vlerë në univers, përveç rehatisë dhe lumturisë.
 7. Vetmia është një ngushëllim për një shpirt të pikëlluar, i cili i urren ata përreth saj ashtu si një dre i plagosur lë tufën e saj, për t'u strehuar në një shpellë ku do të kumbojë ose do të vdesë.
 8. Dashuria nuk e zbulon gjithë thellësinë e saj përveçse në momentet e ndarjes.
 9. Mos harroni se toka pëlqen të ndiejë këmbët tuaja të zhveshura dhe se erërat kënaqen kur luajnë me flokët tuaj.
 10. Në vesën e gjërave të vogla zemra gjen mëngjesin e saj dhe freskohet.
 11. Në zemër të të gjitha dimrave jeton një pranverë pulsuese, dhe pas çdo nate, vjen një agim i qeshur.

Rreth dashurisë (fragmente)

Dashuria nuk jep më shumë se vetvetja dhe nuk merr asgjë përveç vetvetes.

Dashuria nuk ka as nuk posedohet

sepse dashuria mjafton për dashurinë.

Kur dashuroni, nuk duhet të thoni "Zoti është në zemrën time",

por përkundrazi "Unë jam në zemrën e Zotit".

Dhe mos mendoni se mund ta drejtoni kursin e dashurisë

sepse ai, nëse i gjen të denjë, do të jetë ai që do të drejtojë shtigjet e tyre.

Dashuria nuk ka dëshirë tjetër veçse të përmbushë vetveten.

Por nëse e doni dhe nuk mund të mos keni dëshira, le të jenë këto:

shkrihu dhe bëhu si një lumë që këndon melodinë e tij natën,

e di dhimbjen e ndjenjës së shumë butësisë,

duke u lënduar nga ideja e dashurisë

dhe rrjedh gjak me dëshirë dhe me gëzim,

zgjohu në agim me krahë në zemrën tënde

dhe faleminderit për një ditë tjetër dashurie,

pushoni në mesditë dhe meditoni me ekstazë të dashur

dhe pastaj në perëndim të diellit, shko në shtëpi me mirënjohje,

dhe fle me një lutje për të dashurin në zemër

dhe me një këngë lavdërimi në buzët e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.