Festivalet e trillimeve të krimit në Spanjë: një plan për çdo muaj të vitit.

Autorët Cosecha Negra 2019 në Instituto Cervantes, në kuadrin e festivalit Getafe Negro, themeluar dhe drejtuar nga Lorenzo Silva.

Zhanri noir ka qenë ai më i kërkuar nga lexuesit në vitet e fundit dhe, për kënaqësinë e adhuruesve të zhanrit, festivalet kushtuar trillimeve të krimit vazhdojnë të rriten. Përveç kësaj katër të mëdhenjtë, Getafe Negro, Barcelona Negra, Java e Zezë e Gijón dhe Valencia Negra, festivalet e reja të përhapura në të gjithë gjeografinë spanjolle kanë gjithnjë e më shumë rëndësi.

Këtu ju lë një festival të shkëlqyeshëm romani krimi për çdo sezon të vitit dhe një festival të rekomanduar pjesën tjetër të muajve: Mund të mos na mungojnë planet e mira!

Në Vjeshtë, Getafe Negro.

Nga dora e të mëdhenjve Lawrence Silva, ky festival me më shumë se dhjetë vjet histori festohet çdo vit në muajin e Tetor. Ka dy çmime: Çmimin Novela Negra de Getafe dhe José Luis Sampedro. Përzgjedhen edhe autorët Cosecha Negra: katër autorë zbulues të romanit të krimit.

Nëse doni të dini më shumë, klikoni këtu.

Në dimër, Barcelona Negra.

Themeluar në 2005 nga Paco Caramasa, shitësi i madh i librave të romanit të krimit të vdekur së fundmi dhe referenca kombëtare e zhanrit, festohet në muajin e Janar.

Nëse doni të dini më shumë, klikoni këtu. 

Në Verë, Java e Zezë në Gijón.

Java e Zezë nuk është vetëm letërsi, ka vend për kinema, muzikë, komike dhe artet skenike. As nuk është një festival letrar për t'u përdorur sepse festa është e garantuar deri në orët e para të mëngjesit. Në mes të muajit të Korrik në GijónBrenda detit, letërsia dhe kinemaja takohen me koncerte, ka shumë bare plazhi që ofrojnë pije dhe ushqim dhe shumë vendas dhe turistë që vijnë më shumë për atmosferën sesa për librat. Për adhuruesit e librit dhe shokët e tyre, ka kënaqësi për të gjithë.

Nëse doni të dini më shumë, klikoni këtu.

Dhe, en pranverë, Valencia Negra.

Lindur në 2013, është sot një nga katër festivalet e mëdhenj të zhanrit. Como la Semana Negra është një festival i shumanshëm, ku letërsia shoqërohet me kinema, fotografi, komike, muzikë, arte skenike dhe gastronomi. Kremtohet në muajin maj.

Nëse doni të dini më shumë, klikoni këtu.

Përveç katër të mëdhenjve, unë rekomandoj që një të plotësojë çdo muaj të vitit.

En Shkurt, Morella Negra, në provincën e Castellón, me shkrirjen e përsosur të letërsisë dhe gastronomisë, mysafiri i përhershëm i së cilës është tartufi i zi nga Els Ports. Edhe çmimi letrar i dhënë në këtë festival është emëruar pas një tartufi: Tuber Melanosporum

En Marsh, emërimi është në ishujt, me Tenerife Noir, i vetmi festival i zhanrit në ishujt që filloi të mbahej në 2016.

Granada Noir: Data e shkëlqyeshme e zhanrit të zi në muajin shtator.

Që nga viti 2013, në prill, Shtëpitë e Varura të Cuenca

En Qershor, Guadalajara në të Zezë, një nga të fundit që mbërrin, por jo më pak i rekomanduar.

En Gusht, Cubelles Noir, në Tarragona, u përqendrua te autorët katalanas.

En shtator, Unë nuk mund të ndihmoj por rekomandoj dy: Granada Noir, drejtuar nga Jezusi Lente që, megjithëse ai është i specializuar në kinema, prania e romaneve kriminale është gjithnjë e më e rëndësishme; Y Kartagjena e Zezë, në fillim të muajit, i përsosur për t'i dhënë fund pushimeve verore.

Ne nentor, Novembre e Zezë në Sagunto, më shumë film sesa letrar, përfshin muzikë dhe gastronomi për të përfunduar ofertën për vizitorët.

Y në dhjetor, pushime. Duket se zhanri i zi nuk shkon mirë me frymën e Krishtlindjes. Ndoshta në të ardhmen ata do të gjejnë një mënyrë për të jetuar së bashku.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.