Hellboy 2 ngacmues dhe unë e rekomandoj atë nga rruga

Ata tashmë kanë publikuar posterin ngacmues për filmin e dytë Hellboy, Hellboy: The Golden Army (të cilin mund ta shihni më poshtë). Unë e doja pjesën e parë, më duket një adaptim i shkëlqyeshëm, dhe dua shumë të shoh pjesën e dytë. Dhe sigurisht, komikët Hellboy më duken të jashtëzakonshëm, kështu që me arsyetimin e posterit të filmit të dytë do të shkoj ju rekomandoj Estos pjesë komike (lexoni pjesën me theks të vogël). Posteri është bërë nga krijuesi "personalisht" i personazhit Mike mignola. Mike Mignola krijoi këtë karakter që filloi të botohej në 1993 nën etiketën Legends të Komike kali të errët.

hellboy-2-ngacmues-poster.jpg

Ferri është një demon i kuq me brirë, bisht dhe një dorë të madhe prej guri. Emri i tij demon Anung Un Rama, u thirr dhe u soll në Tokë si një foshnjë (si një Supermen demonik) nga okultistët nazistë të udhëhequr nga Grigori Rasputin, brenda projektit Ragna-Rok gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe u gjet në mes të një grindjeje dhe të shpëtuar nga trupat e aleatëve. Hellboy rritet nën tutelën e Profesor Bruttenholm dhe Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara në një bazë ajrore në New Mexico, duke hyrë më vonë në universitet si i rritur. AIDP (Agjencia e Mbrojtjes dhe Hetimit Paranormal). Hellboy është agjenti kryesor i agjencisë (dhe hetuesi më i mirë paranormal), së bashku me Kate Corrigan (një profesor i folklorit në Universitetin e Nju Jorkut), Abe Sapien (një njeri peshku amfib që ata gjetën brenda një tank në një gjendje letargjie gjatë një misioni dhe kush nuk e di nga erdhi), Liz Sherman (pirokenetik dhe pirës i duhanit) dhe Roger (një homunculus që janë gjithashtu në një mision tjetër, dhe i cili pas një beteje spektakolare doli të mos ishte aq i keq sa u duk)

Për të krijuar karakterin dhe historitë në të cilat zhvillohet, autori, Mike Mignola, ka bërë kërkime të gjera mbi mitologjinë, folklorin dhe legjendat e të gjitha kulturave në planet. Seriali është shumë i ndikuar nga historitë e Lovecraft, Poe dhe autorë të tjerë klasikë të tmerrit, dhe gjithashtu bazohet në mitologji dhe tregime popullore (fantazi dhe tmerr) nga të gjitha civilizimet. Me këtë ne mund të gjejmë të mirën e Hellboy që përballet me disa fantazma japoneze, ose një ujk në një qytet të vogël në Francë ose monstra gjigante të marra nga mendja e HP Lovecraft. Mignola përshtat të gjitha ato përralla dhe legjenda të njohura që kanë kaluar gojë më gojë për breza të tërë dhe i kap duke vendosur personazhet e tij në mes të aksionit.

Stili i Mignola është shumë personal, ai luan me hije si askush tjetër, ai ka një zotërim spektakolar të zezakëve dhe të bardhëve, nuk përdor gri dhe përdor ngjyra të sheshta që përputhen në mënyrë të përsosur me atmosferën e serialit.

Për të paditurit që nuk kanë lexuar ende asgjë në lidhje me Hellboy, këtu është lista e komikeve të botuara (të cilat unë nuk mendoj se keni probleme për të gjetur) dhe do t'i kapni ato:

Seritë kryesore (ku gatuhet historia e personazhit), me skenarë dhe vizatime nga Mike Mignola

- Fara e Shkatërrimit

- Zgjohu demonin

- Arkivoli i lidhur me zinxhirë dhe histori të tjera

- Dora e djathtë e fatit

- Rra fituese

- Dëshira e Tretë / Koka e Vidhos së Mrekullueshme

- Ishulli

- Makoma (kjo me vizatime nga Richard Corben)

Saga e AIDP (vizatuar nga autorë të ndryshëm në lidhje me historitë e personazheve të tjerë / personazheve mbështetës në seri)

- AIDP: Tokat e Zbrazëta

- AIDP: Shpirti i Venecias dhe histori të tjera

- AIDP: Një murtajë bretkosash

- AIDP: Të vdekurit

- AIDP: Flaka e zezë

Përmbledhje të tjera

- Histori të çuditshme

- Tregime të çuditshme 2

- Hellboy Jr

të tjerët

- Fantazëm / Ferr

- Batman / Hellboy / Starman

- Arti i Ferrit

Përveç kësaj, Norma Editor nën vulën e saj të ideve ka botuar libra bazuar në karakterin:

- Ferri: Ushtria e Humbur

- Ferri: Rastet e pazakonta

- Ferr: Rastet edhe më të pazakonta

- Ferr: Kockat e gjigantëve.

Deri tani ju e dini, për të lexuar !!!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Romano dijo

  A është Rasputin i njëjtë me këngët e Boney Ms?

 2.   Ishte dijo

  Meksika jo Meksika (nuk ka rëndësi se si e shqipton c), dhe nuk është Ragan-Rok por Ragna-Rok (një lloj apokalipsi për mitologjinë Asgard) dhe Todd Mcfarlane luan më mirë me hijet dhe vizatimet… Kini kujdes nëse Më pëlqen Hellboy, Unë personi dhe historia janë të çmendur, por dikush duhej ta korrigjojë atë, mendoj ... (Nëse kam gabime të tjera grafike, dërgojini ato në e-mailin tim)

 3.   OK Corral dijo

  Indeedshtë me të vërtetë Ragna-Rok (mbetje të korrigjuara), ishte një gabim shtypi kur e shkruaja. Sa për Mcfarlane është më mirë me hijet, është mendimi juaj që nuk e ndaj (çështje shijeje). Në Spanjisht këtu në Spanjë (nga e kemi shkruar edhe këtë blog) Meksika është shkruar me j, dhe sigurisht, ju keni shumë gabime drejtshkrimore, vazhdoni të lexoni (edhe nëse janë komike, nëse lexoni libra më mirë se më mirë) dhe praktikoni drejtshkrimin .
  Përshëndetje nga Madridi dhe i fala Anung-un-rama