Familja García Lorca kërkon që poeti të mos kërkohet

familja-garcia-lorca-kërkon-të-mos-kërkohet-poeti

Laura García Lorca, mbesa e poetit

Siç e dini ndoshta, Poet i Granadës Federico Garcia LorcaAi u persekutua nga Francoistët për gjendjen e tij seksuale dhe për ideologjinë e tij politike (ai ishte një Republikan), derisa kishte një fund të pritshëm dhe tragjik: ai u vra. Trupi mbetet ende i panjohur sot pasi u varros në një varr masiv, por dihet që mund të jetë në qytet Shatërvani i Madh, në Alfacar.

Gjëja normale do të ishte, siç ka ndodhur me artistë të tjerë, që familja të dëshironte të gjente trupin për ta varrosur në një varr privat dhe për t'i bërë homazhe. Sidoqoftë, në këtë rast, familja García Lorca kërkon që mos të kërkohet poeti. Laura García Lorca, mbesa e Federico dhe presidentja aktuale e Fondacionit kushtuar poetit, ka komentuar se familja e saj "kurrë" nuk e ka parandaluar kërkimin e eshtrave të të pushkatuarve në Luftën Civile dhe regjimin e Frankos në varre masive, por gjithashtu ka këmbënguli se e drejta juaj për të mos kërkuar eshtrat e xhaxhait tuaj gjithashtu respektohet.

Fjalët e tij specifike kanë qenë si më poshtë: "Ne e mbrojmë këtë të drejtë sepse na duket thelbësore që kushdo që dëshiron të kërkojë anëtarin e familjes së tij mund ta bëjë këtë, por ne nuk jemi duke kërkuar tonën dhe as dikush nuk ka të drejtë ta kërkojë atë."

Të gjitha këto lajme kanë dalë si rezultat i Javier Navarro Chueca, arkeolog dhe president i shoqatës Kthehuni me Honor, ka çuar në kërkimin e militantëve të tjerë republikanë të cilët gjithashtu u qëlluan dhe u varrosën në të njëjtën zonë ku do të ishte trupi i poetit. Javier Navarro Chueca e ka komentuar atë "Pozicioni i Lorcës është shumë i respektueshëm, por ata gjithashtu duhet të respektojnë vullnetin e familjeve të tjera për të kërkuar viktimat e tyre." 

Me pak fjalë, megjithëse reagimi i familjes García Lorca nuk është kuptuar ose nuk është ai që pritej, ai është po aq i respektueshëm ose më shumë sesa pozicioni tjetër që dëshiron të gjejë trupat e të ndjerëve të tjerë në atë kohë. Fjala e vetme: respekt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Don Juan Pérez dijo

  Epo atëherë ata nuk dëshironin shumë për të thënë.

 2.   Fernando Duran Martinez dijo

  Sigurisht që ata e kanë atë të drejtë. Por kjo çështje është disi më komplekse (si letërsia e Lorkës), sepse në të vërtetë rendi i asaj kërkimi është për dikë tjetër, mendoj për mësuesin republikan Dióscoro Galindo sepse familja e tij e ka kërkuar atë. Dhe nëse gjenden mbetje njerëzore, është e nevojshme të njoftohet gjykata përkatëse dhe të përpiqet të identifikojë ato mbetje dhe të zbulojë pse ato janë varrosur atje dhe të hetojë shkakun e vdekjeve. (diçka që të gjithë e dimë):
  Për veprimin kriminal të regjimit të Frankos.

 3.   RICHIE dijo

  Ata u mbaron pazari se jetojnë shumë mirë
  Telefononi Ian Gibson për të bërë një version tjetër të Biografisë së tij të famshme

 4.   LOUIS RICHARD dijo

  DISA JAN ST akoma në luftën civile, ne duhet të lëmë të vdekurit për të pushuar mjaftueshëm nga hakmarrjet të cilat ndëshkojnë pas 80 vjetësh të luftës dhe aq shumë të tjerë pas vdekjes së frankos

 5.   Francisco Jimenez (@Francisjn) dijo

  Familjet që duan të gjejnë të vdekurit e tyre kanë të gjithë të drejtën ... Ajo që nuk është e drejtë është që të politizohet kujtesa historike për të marrë një grusht votash dhe të mbulohet me gërmime të rreme