Temat e përsëritura në García Lorca

Foto e Lorcës

Si në çdo shkrimtar që respekton veten, në Garcia Lorca, shqetësimet tuaja dhe brenga ato u pasqyruan në veprat e tij me përsëritje të sigurt. Në artikullin vijues do të ekspozojmë disa prej tyre:

Dashuria dhe seksi Ata ishin dy nga motorët kryesorë të punës së Lorcës. E para prej tyre është një lloj vlerësimi ose justifikimi i së dytës që shpesh fshihet nën simbole të hollësishme që shpesh na lejojnë të shohim pakënaqësinë e vetë autorit me shtypjen e mjedisit kundër homoseksualitetit.

La muerte Ishte një tjetër fiksim i Federico, i cili megjithatë pa tek ajo një mister që ushtronte një tërheqje të caktuar. Vdekja shpesh lidhet me shtypjen e dashurisë ose ndjenjat erotike, siç është rasti i Adela, protagonistja e re e "Shtëpia e Bernarda Alba" e cila përfundon duke kryer vetëvrasje pasi pa marrëdhënien e saj me nënën të zhgënjyer nga fuqia mbizotëruese e saj Pepe El Romano.

L Padrejtësitë shoqërore. Në këtë rast, jo vetëm duke iu referuar opsioneve seksuale ose lirisë së dashurisë, por edhe atyre politike ose ideologjike. Vizioni i Lorcës në këtë drejtim është realist dhe prandaj pesimist pasi ai e kupton se si të pambrojturit humbin gjithmonë, veçanërisht kur idetë ose ndjenjat e tyre përplasen me ato të pushtetit.

Më shumë informacion - Biografia e García Lorca

Foto - ABC

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.