Ditëlindja e Eduardo Mendozës. Përzgjedhja e fragmenteve dhe frazave

Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza ka lindur në një ditë si sot në vitin 1943. Me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme që përfshin një Çmimi Cervantes në 2016Stili i tij rrëfimtar, i thjeshtë dhe shumë i drejtpërdrejtë, shquhet edhe për pasurinë dhe përdorimin e një humori shumë të veçantë. Ndër veprat e tij më të njohura janë E vërteta për çështjen Savolta (me te cilen arrin suksesin e pare) Qyteti i çudirave, Asnjë lajm nga Gurb, seria e romaneve ku luan ai detektiv grotesk pa emër që përfshin tituj si p.sh Labirinti i Ullinjve, Misteri i Kriptës së Përhumbur, Lufta e çantës dhe jeta o Aventura në dhomën e zonjave Udhëtimi i mahnitshëm i Pomponio Flato, Catfight, dhe trilogjinë Mbreti merr, Tregtia e yin dhe yang dhe Transshipment në Moskë. Kjo është një përzgjedhja e frazave dhe fragmenteve për të lexuar dhe për të festuar.

Eduardo Mendoza - Përzgjedhja e frazave dhe fragmenteve

Asnjë lajm nga gurb

Sepse katalanasit flasin gjithmonë për të njëjtën gjë, domethënë për punën... Nuk ka njerëz në tokë më të dhënë pas punës se katalanasit. Nëse do të dinin të bënin ndonjë gjë, do të ishin zotërit e botës.

Udhëtimi mahnitës i Pomponio Flato

Dhe cila është e vërteta? Ndonjëherë e kundërta e gënjeshtrës; herë të tjera, e kundërta e heshtjes.

Qyteti i mrekullive

Rrugës për në pension, Onofre doli për të takuar Delfinën.
“Po bëja një shëtitje, - i tha djali krevatit, - dhe rastësisht të pashë që po vish. Mund të ndihmoj?
“Mjaft dhe më ka mbetur”, tha gruaja duke përshpejtuar marshimin, si për të treguar se pesha e koshave të ngjeshur nuk e rëndon.
"Unë nuk thashë që nuk mundesh me blerjen, grua." Ai thjesht po pretendonte të ishte i mirë, "tha Onofre.
-Pse? pyeti Delfina.
"Nuk ka asnjë arsye," tha Onofre. Ju jeni të sjellshëm pa asnjë arsye. Nëse ka arsye, nuk është më mirësi, por interes.
"Ti flet shumë mirë," ia preu dreqi. Largohu përndryshe do të të ngul me mace.

Labirinti i ullinjve 

E hapa çantën si dikush që nuk e do, ia lashë sytë të zhyten në vegimin e parave që kishte dhe e mbylla sërish. Kur ai shikoi fytyrën time, jo vetëm që shprehja e tij kishte ndryshuar, por edhe gjoksi i tij ishte rritur dukshëm.

"Me mirësi më ndiqni," belbëzoi ai.

Përfitova nga udhëtimi me ashensor, siç jam mësuar të bëj kohët e fundit, për të menduar se sa e fuqishme është paraja dhe sa dyer nuk mund të hapen, sa zinxhirë për të thyer, sa perceptime për të mjegulluar dhe sa keqdashje. shndërrohen në thashetheme. E vërteta është se kurrë, në të gjitha vitet që kam ecur nëpër këtë luginë të thatë, nuk kam qenë në zotërim të metalit të poshtër, siç e quajnë ata që nuk e pëlqejnë atë, dhe prandaj nuk jam i autorizuar të pontifikoj për efektet e dëmshme që ata që e njohin ia atribuojnë atij. Mund të flas për ambicie dhe lakmi, sepse i kam parë nga afër. Për para, jo. Pikërisht, siç e di nga përvoja, shërben për të shmangur kontaktin ngjitës të atyre që e kanë me ata që nuk e kanë. Dhe me gjithë ndershmëri e rrëfej se nuk më duket keq: të varfërit, nëse nuk më dështojnë statistikat, janë të shëmtuar, gojëndyrë, të ngathët në trajtim, të zhveshur në veshje dhe, kur vapa është shumë e rrezikshme. Kemi gjithashtu, thonë ata, një justifikim që, sipas meje, nuk e ndryshon aspak realitetin. Nuk është më pak e vërtetë që, në mungesë të një kredenciali tjetër, jemi më të prirur për të punuar shumë dhe për të qenë llafazan, të shkëputur, modestë, të sjellshëm dhe të dashur dhe jo të thartë, egoistë, fyes, të pasjellshëm dhe të pahijshëm, siç do të ishim padyshim nëse ne duhet të Për të mbijetuar ne nuk do të vareshim aq shumë nga rënia nga hiri. Unë mendoj, për të përfunduar, se nëse ne të gjithë do të ishim të pasur dhe nuk do të duhej të punonim për të fituar qiqrat, nuk do të kishte futbollistë apo demaloj, apo kupleistë apo kurva apo salsiçe dhe jeta do të ishte shumë gri dhe ky planet do të ishte shumë. shesh i trishtuar.

Misteri i kriptës së përhumbur

Nga ajo fazë më kujtohet që me gëzim e hodha kohën në det, duke shpresuar se balona do të fluturonte dhe do të më çonte në një të ardhme më të mirë. Mall i çmendur, sepse ne do të jemi gjithmonë ata që kemi qenë.

Lufta e maceve

Kur e ardhmja është e pasigurt, veprimet dhe ndjenjat përqendrohen në të tashmen që në kohë normale do të zhvilloheshin më qetë dhe me më shumë dekor.

Viti i përmbytjes

Është në natyrën e njeriut të lëkundet kur ëndrrat fillojnë të materializohen.

Sekreti i modelit që mungon

Misioni juaj është të gjeni qenushin dhe t'ia ktheni të sigurt dhe të shëndoshë pronarit të tij. Nëse e bëni këtë para errësirës, ​​ata do t'ju japin një meze të lehtë dhe do të keni mirënjohjen kalimtare dhe sigurisht të rrallë, por asnjëherë të papërfillshme, të njerëzve me ndikim. Përndryshe, ne do t'ju rrahim para se t'ju kthejmë në tkurrje. Do ta shohësh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.