Shkrimtari Eduardo Mendoza fiton Çmimin Cervantes 2016

Eduardo Mendoza fiton Cervantes

Eduardo Mendoza fiton Çmimin Cervantes 2016

Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza (Barcelona, ​​1943) ka fituar Çmimin Cervantes, çmimi më i rëndësishëm në letërsinë spanjolle. Shkrimtari kështu kulmon një karrierë të patëmetë plot sukses dhe çmime e mirënjohje të tjera, të tilla si Planet në 2010 ose Kafka në 2015.

Punon aq emblematike sa E vërteta për çështjen Savolta (nga 1975 dhe konsiderohet romani i parë i Tranzicionit), Qyteti i mrekullive ose seriali me humor për detektivin e tij të famshëm pa emër - mes të tjerëve - shënojnë një karrierë për t'u patur zili. Sot nënshkrimi juaj mund të shkruhet me shkronja të arta në letërsinë spanjolle.

Mendoza tha në një intervistë se, nëse ai besonte në të, ai dëshiron që ai të rimishërohet si Charles Dickens. Padyshim që është e panevojshme të krahasohet ose krahasohet me shkrimtarin e madh anglez të shekullit të XNUMX-të. Por po paralelet mund të gjenden në tonet tradicionale që distilojnë punimet e të dyve.

Librat e Mendozës kanë po aq sens humori sa janë rrezet x të panoramës shoqërore përreth në shumë kohë dhe epoka. Argumentet dhe ajo panoramë janë të ndërthurura për t’i dhënë formë atij peisazhi dhe fshati. Kështu, për shembull, afresket vijnë nga Barcelona në gjysmën e parë të shekullit XNUMX, me problemet e klasave të saj shoqërore ose shqetësimet e saj.

Disa tituj të Mendozës

Disa tituj të Mendozës

Stili i tij ka arritur të ndërthur një ekuilibër midis intelektualit dhe popullores, ose analiza më e ndjeshme, por edhe më qesharake dhe surreale e atyre kohërave dhe protagonistëve të tyre. Në këtë mënyrë, dhe me kalimin e kohës, Ti ke fituar më e rëndësishmja: favor i një audience sa më të gjerë, aq edhe heterogjene, gjë që padyshim do të jetë me fat sot për çmimin e çmimeve për shkrimtarin e tij më të ndjekur.

Për t'i bërë gjërat edhe më keq, një personalitet shtohet në mënyra, më shumë sesa i arsimuar, i hollë dhe me ide shumë të qarta për atë që është ose mund të jetë letërsi dhe do të thotë: ju duhet të argëtoni, argëtoni dhe kujdeseni për ata lexues. Po kështu edhe proza ​​e tij. Dhe historitë e tyre. Ata janë në vendin e duhur dhe e dinjitojnë atë prekje popullore, e cila ndonjëherë është aq e amortizuar nga kritikat e fluturimeve më të larta.

Romanet e tij historikë, si për shembull Udhëtimi mahnitës i Pomponio Flaco, plot humor, ose ato të gjinisë së zezë dhe në të njëjtën kohë i çmendur si seria e atij detektivi të paçmuar psikiatrik dhe pa emër, Ata janë shembulli i përsosur i këtij ekuilibri të arritur.

Titujt e tij të fundit

Titujt e tij të fundit

Por Mendoza ka shkruar edhe romane edhe ese (NY), tregime (Tri jetë të një shenjtori), letërsia për fëmijë (Mënyra për në shkollë) Ose teatër (Restaurimi) Ka qene skenarist dhe u emërua në 2005 së bashku me drejtorin e saj, Jaime Chávarri, për adaptimin e punës së tij Viti i përmbytjes. Dhe lista e çmimeve para këtij Cervantes është e humbur për ne në mjegullat e kohës.

Pse ta lexoni

Pose atë ekuilibër të veçantë midis letërsisë më të kulturuar dhe asaj më të njohur, të dy me prozë sa të pasur aq edhe të kujdesshme. Për kaq shumë nuanca në rrëfimin e tij dhe për atë stil humori që ka pushtuar kaq shumë lexues besnikë, kërkues dhe më pak kërkues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.