E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert

E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert.

E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert.

E vërteta në lidhje me çështjen Harry Kueberti është një roman i autorit zviceran Joël Dicker. Lëshuar në Frëngjisht gjatë vitit 2012 -Le Vérité sur l'Affaire Harry Kuebert- fituan një sukses të shquar ndërkombëtar editorial. Po atë vit vepra mori Çmimin e Madh për një Roman nga Akademia Franceze dhe Çmimin Goncourt nga Studentët.

Që atëherë, libri është përkthyer në më shumë se 33 gjuhë dhe tashmë është përshtatur si një seri mini televizive. Shtë një thriller romantik me protagonist shkrimtarin Marcus Goldman. Kush përpiqet të provojë pafajësinë e mentorit të tij, Harry Quebert, një i dyshuar në vdekjen e Nola Kegerllan, e cila ndodhi 33 vjet më parë.

Për autorin, Joël Dicker

Joël Dicker lindi në Gjenevë, Zvicër, më 16 qershor 1985. Që nga fëmijëria e tij ai tregoi një predispozitë të madhe për shkrimin dhe natyrën, duke ardhur për të gjetur Revista e kafshëve me moshën 10 vjeç. Në vitin 2010 ai u diplomua në Université de Genève si i diplomuar në Drejtësi.

Pjesa tjetër e punimeve dhe çmimeve të tij

 • Tigri - El Tigre (2012) Çmim ndërkombëtar për shkrimtarët e rinj frankofonë.
 • Les Derniers Jours De Nos Pères - Ditët e fundit të etërve tanë (dorëzuar në konkurs gjatë vitit 2010; nisur nga botuesi L'Age d'Homme në vitin 2012). Prix ​​des Ecrivains Genevois.
 • Le Livres nga Baltimore - Libri Baltimore (2017).
 • Shpërndarja e Stéphanie Mailer - Zhdukja e Stéphanie Mailer (2018).

Përmbledhje e E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert

Sëmundja e faqes bosh

Fillimi i romanit përmban një Marcus Goldman plotësisht të bllokuar në përpjekjen e tij për të prodhuar një roman të dytë. Ai është shumë i presionuar nga kontrata fitimprurëse e nënshkruar më shumë se një vit më parë me një shtëpi botuese prestigjioze që kërkon një botim të ri. Pakti e lejoi protagonistin të drejtonte një ekzistencë të pasur dhe luksoze pas suksesit të romanit të tij të parë.

Për këtë arsye, ai vendos të kontaktojë mentorin e tij, Harry Quebert, i cili e fton ta vizitojë në shtëpinë e tij në Somerset, New Hampshire. Por kjo strategji për të rindezur krijimtarinë tuaj dështon. Po, si në udhëtimet e mëparshme në shtëpinë e prindërve të tij në New Jersey dhe në Florida. Marcus largohet nga qyteti. Sidoqoftë, ai kthehet menjëherë pasi mëson për zbulimin e mbetjeve të Nola Kellergan në buzë të pronës së Quebert.

I dyshuari kryesor

Nola Kellergan mungonte për 33 vjet. Një nga dorëshkrimet e Harrit u gjet së bashku me trupin e varrosur të Nolës. Si rezultat, Quebert arrestohet menjëherë nga Perry Gahalowood i policisë së shtetit. Harry gjithashtu bëhet i dyshuari kryesor për vrasjen (e paqartë) të Deborah Cooper, e cila ndodhi në të njëjtën natë me zhdukjen e Kellergan.

Pas kthimit në Somerset, Marcus menjëherë kupton se Harry kishte një lidhje të fshehtë me Nola para zhdukjes së saj. Në atë kohë, ajo ishte 15 dhe ai ishte 34. Po kështu, Marcus zbulon se romani i dytë i Quebert, Origjina e së keqes, ishte bazuar në romancën e saj me Kellergan. Provat shpejt e kthejnë opinionin publik kundër Harry-t.

Zhvillimi i hulumtimit të Goldman

Benjamin Roth - avokati i Harry - i kërkon ndihmë Goldman. Në të njëjtën kohë, redaktorët e Marcus i kërkojnë atij të shkruajë për të gjitha informacionet e mbledhura në lidhje me çështjen. Shpejt pas, zbulohet natyra e marrëdhënies midis Harry dhe Nola: ai e donte vërtet atë, nuk mund ta kishte vrarë atë. Marcus punon në zgjidhjen e hetimit së bashku me Gahalowood, Travis Dawn (Shefi i Policisë së Shtetit) dhe gruan e tij, Jenny.

Midis tyre, vrasja e ish-shefit të policisë lokale, Pratt (i cili e kishte detyruar Nola të kryente seks oral ndaj tij). Më vonë, Marcus e kupton që Harry u transferua në Somerset në 1975, duke kërkuar frymëzim për të shkruar romanin e tij të dytë. Quebert mbeti i palëkundur deri në takimin e tij të rastësishëm me Nola në një plazh, gjatë të cilit të dy u dashuruan.

Lidhje dashurie dhe thërrmime

Romanca u mbajt e fshehtë. Por ato u zbuluan nga Luther Caleb, shoferi i deformuar i miliarderit Elijah Stern, një "dollap" homoseksual ish pronar i shtëpisë ku jetonte Harry. Nga ana tjetër, Luther ishte gjithashtu i dashuruar me Nolën dhe gëzonte lidhjen e tij imagjinare të dashurisë përmes Harry dhe Nola. Si Luteri, ashtu edhe Harri zemëruan oficerin e policisë Travis Dawn, i cili drejtoi stacionin e qytetit.

Agimi ishte fshehurazi i dashuruar me Jenny Quinn, vajza e pronarëve të Darka e Clark. Nga ana tjetër, Jenny ishte e mirë me Lutherin dhe e goditi Harry. Gjatë natës së 30 gushtit, Harry dhe Nola ranë dakord të ikin së bashku në Kanada. Luteri, duke e ditur se çfarë do të ndodhte, i dha Nolës një udhëtim në pikën e takimit, Hotel Sea Side.

Vrasësit

Luteri veproi nga dashuria e tij për Nolën, sepse, mbi të gjitha, ai dëshironte ta shihte atë të lumtur. Travis pa Lutherin që çonte Nolën drejt motelit dhe filloi t’i ndiqte ata. Shoferi dhe vajza u përpoqën të fshiheshin në pyll, por u ndoqën nga Agimi dhe Shefi (në atë kohë) Pratt. Përfundimisht, policia e qoshi Lutherin dhe e rrahu për vdekje. Nola u përpoq më kot të ndërhynte, megjithatë, ajo vendos të ikë pasi u godit në hundë.

Joël Diker.

Joël Diker.

E tmerruar, ajo u përpoq të strehohej në shtëpinë më të afërt. Adresa ishte e Deborah Cooper, e cila, si dëshmitare, u vra nga Pratt. Kur Nola u përpoq të shpëtonte, Travis e vrau. Trupi i Nolës u varros në pronën e Harrit nga vrasësit. Më vonë, ata e vendosën trupin e Luterit brenda automjetit të tyre dhe e hodhën atë nga një shkëmb në një shtet tjetër.

I coverup

Xheni u martua me Travis. Ajo fshehu çdo aludim kompromentues për burrin e saj kur Marcus mbërriti në qytet. Në mënyrë të ngjashme, Jenny mbuloi vrasjen e Travisit të Pratt (ata donin ta bënin atë të dukej si një aksident i shkaktuar nga çarja). Për më tepër, babai i Jenny u përpoq ta shfajësonte atë duke vendosur revolverin e Pratt në skenë, i njëjti që përdoret për të vrarë zonjën Cooper 30 vjet më parë.

Zbulohen më shumë se një e vërtetë

Më në fund, e gjithë e vërteta rreth vrasjeve dhe fshehjeve del në shesh. E gjithë armiqësia ndaj Harrit bëhet dashuria e marrë nga bashkëqytetarët e Somerset. Marcus tani është më i pasur dhe më i famshëm. Por ka ende një të vërtetë për t'u zbuluar: Origjina e së keqes Nuk u shkrua nga Harry, autori i vërtetë ishte Luteri. Dua të them, libri i shenjtërimit të Harry Quebert ishte në të vërtetë një plagjiaturë.

Pavarësisht se ka shkruar tekste të tjera, ajo është ende punë e një mashtruesi. Brenda disa ditësh Harry zhduket, lë pas dorëshkrimin e tij, Gullë Somerset, ku rrëfen dashurinë e tij të trilluar me Nolën. Korrigjimi përfundimtar përfundon kur Marcus boton Gullë Somerset nën emrin Luther Caleb.

Pritja e kritikës letrare ndërkombëtare. Komente (XNUMX)

Francë

 "Në fund ju mbeteni të rraskapitur dhe të mahnitur nga rrjedha e pamëshirshme e adrenalinës letrare, të cilën rrëfimtari vazhdimisht ju ka injektuar në venat tuaja". Marc Fumaroli, Le Figaro.

Citim nga Joël Dicker.

Citim nga Joël Dicker.

“Nëse vendos gishtat brenda këtij romani mjeshtëror, ai të kap. Ju nuk do të jeni në gjendje të ndaleni në një garë që do t'ju çojë në faqen e fundit. Ju do të manipuloheni thellësisht, do të habiteni, irritoheni dhe do të josheni nga një histori e ngarkuar me shumë rreshta, tufa të kuqe dhe kthesa spektakolare në secilën ngjarje ". Bernard Pivot, Gazeta e Diel.

Itali

"Pas E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert, romani bashkëkohor nuk do të jetë i njëjti dhe askush nuk mund të pretendojë se nuk e vëren atë. Vendimi: Summa cum laude… të paktën 110 nga 10. Një roman i bukur ”. Antonio D'Orrico, Corriere della Sera.

España

“Ky libër do të vlerësohet dhe studiohet nga shkrimtarët e së ardhmes. Isshtë një thriller model ... Lexoni këtë libër ”. Enrique de Hériz, Gazeta e Katalonjës.

Alemania

"Joël Dicker ka shkruar një roman që demonstron saktësisht se çfarë mund të arrihet kur një shkrimtar i ri ka guximin të japë absolutisht gjithçka në punën e tij… Jo vetëm që ka guxuar të shikojë në madhështinë e njerëzve të talentuar si Philip Roth ose John Irving, në të vërtetë I ka tejkaluar ata… Ka të gjitha prodhimet e një bestselleri global ”. Peer Teuwsen, Vdes ziet.

Holandë

“Joël Dicker i ka mbingarkuar lexuesit e tij. Dialogje të mrekullueshme, karaktere shumëngjyrëshe, kthesa imponuese dhe një komplot që nuk lejon pauza të frymëmarrjes ... Të gjitha ndërthuren në mënyrë perfekte për të krijuar një histori në të cilën absolutisht asgjë nuk është ajo që duket ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fab dijo

  Faleminderit për përmbledhjen tuaj shumë të plotë! E lexova këtë libër disa kohë më parë dhe e doja, tani do të filloj me "The Baltimorean" dhe doja të rifreskoja mendjen time për historinë. Kam kërkuar një përmbledhje të plotë, por asnjë të mirë si e juaja.