Alan Rickman. Personazhet letrare të tij më të kujtuar. Dhe ditarët e tyre

Foto në sfond: Alan Rickman. Cambrig nga Jones Getty Images.

alan Rickmann, Aktor dhe regjisor anglez, ndërroi jetë në një ditë si sot në vitin 2016. Ai u mor nga kanceri i pankreasit në moshën 69 vjeç. Trashëgimia e tij ishte një karriera në teatër dhe kinema plot sukses dhe njohje. Në mes karaktere që interpretoi, kishte disa letrare. Në kujtesën e tij, kjo është një rishikim disa prej tyre.

alan Rickmann

Lindur në Londër, një qytet që gjithashtu e pushoi nga puna, ai ishte një aktor, regjisor teatri dhe filmi dhe dizajner grafik. Djali i një babai irlandez dhe një nëne nga Uellsi dhe i dyti nga katër vëllezërit e motrat.

Teatër

Si një aktor i mirë britanik, Rickman kishte një trajnim të shkëlqyeshëm klasik, i cili padyshim përfshin Shekspirin. Ai mori një bursë që e lejoi atë të studionte në Akademia Mbretërore e Artit Dramatik, Londër, gjë që e bëri atë të fillojë karrierën e tij aktoriale profesionale.

Ai ishte pjesë e prestigjiozes Royal Shakespeare Company. Kështu që midis roleve të tij ishin ato të Zhak de Si ju pëlqen, Akili, i Troilus dhe Cressida, ose Fernando de Stuhia, ndër shumë të tjerë. Më shumë role janë:

Sherlock Holmes

Shoqëruar me asgjë më pak se David suchet si doktor Watson, Holmes ishte një nga të tijat goditjet e para në borde, në 1976, e cila gjithashtu i dha atij vlerësimin e parë kritik.

Tybalt

Debutimi i tij si Tybalt, Romeo y Julieta, në një prodhim për Televizor nga BBC, natyrisht gjithashtu. Ai përkoi me një tjetër të madh si Anthony Andrews. Ishte në 1978.

Viscount i Valmont

En 1987 ishte Viscount de Valmont, i Miqësi të rrezikshme, nga Pierre Chordelos de Laclos, në një montazh teatral të Uest Endi jashtëzakonisht i suksesshëm dhe i dha atij një nominim për Çmimi Toni teatrale. Ishte ajo që tërhoqi vëmendjen e kompanive të prodhimit të Hollivudit, të cilët e adaptuan atë menjëherë më pas në versionet më të kujtuara për kinemanë në të cilën luanin John Malkovich ose Colin Firth.

kinema

Kolonel Brandon

Pak personazhe kaq romantikë si koloneli Brandon nga Ndjenjë dhe ndjeshmëri, një nga romanet më të mëdhenj të Jane Austen. Dhe një sfidë e madhe për Rickman, më shumë e lidhur me më pak mirënjohës dhe e keqe e funksionit, veçanërisht pasi në vitin 1988 ai kompozoi një nga horrat më të mirë në kinema të të gjitha kohërave me atë të paharrueshmen Hans gruber, Xhungla e kristalit. Ose në 1991 isha lajthitës sherif i Nottingham en Robin Hood, princi i hajdutëve.

Por gjithashtu aktorë të mëdhenj janë ata që lëvizin normalisht midis horrave dhe heronjve dhe Rickman ishte mishërimi i zotërisë viktorian të dashur, të kujdesshëm dhe vetëmohues që përfaqëson Brandon. Ai e bëri atë në versionin shumë të suksesshëm të Ang Lee për kinemanë në 1995.

severus snape

Duhet ta pranoni. Brezat e rinj gjithmonë do ta kujtojnë Rickman si mësuesin kontradiktor dhe të dashur, si dhe të urryer të Harry Potter në sagën kinematografike të magjistarit djalë të krijuar nga JK Rowling. Ndoshta karakteri i tij më i paqartë dhe në të cilat vlerësohen më së miri nuancat që ai mund të jepte me zërin e tij, gjestet dhe praninë e ndonjë prej interpretimeve të tij

Antoine richis

Dhe së fundmi, ekziston ky karakter mbështetës në Parfum në vitin 2006, në adaptimin e romanit të famshëm nga Patrick Suskind, dhe me yje si Dustin Hoffman.

Ditaret tuaja

Dihej pak kohë më parë në një botim të Guardian. Alan Rickman kishte shkruar gazeta për më shumë se 25 vjet. Në to ai preku të gjitha llojet e temaveNga mendimet e tij mbi tregtinë e tij te mendimet e tij politike ose përvojat personale, duke kaluar, natyrisht, shumë anekdota nga filmimi i tij, natyrisht edhe ato të Harry Potter.

Në total ata shtojnë 27 vëllime të shkruara me dorë që Rickman filloi në fillim të viteve '90 me qëllimin për t'i botuar ato. Deri tani ato do të redaktohen në një vetëm libër dhe janë planifikuar të shohin dritën brenda vjeshtë 2022. Nëse është kështu, a do të bashkoheni me trashëgimi e madhe që lanë kaq shumë shfaqje dhe kaq të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Alan Rickman i famshëm u largua nga kjo botë shumë herët dhe karriera e tij ikonike e aktrimit është trashëgimia e tij fantastike.
  -Gustavo Woltmann.