Disa histori të jashtëzakonshme nga Jorge Luis Borges (II)

Borges

Pjesa e dytë e rishikimit të tregimeve të shkrimtarit argjentinas JJorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo. Për të lexuar pjesën e parë shtypni këtu. Ata që prezantoj sot janë nga libri i tij Fiksi (1944): dy histori nga pjesa e parë, Kopshti i shtigjeve që se pirun, dhe një nga të dytët, Objekte.

Biblioteka e Babelit

Unë vetëm shkruajta pafund. Unë nuk e kam interpelancuar atë mbiemër nga zakoni retorik; Unë them se nuk është e palogjikshme të mendosh se bota është e pafund. Ata që e gjykojnë postulatin e kufizuar se në vende të largëta korridoret dhe shkallët dhe gjashtëkëndëshat mund të pushojnë në mënyrë të pakonceptueshme - gjë që është absurde. Ata që e imagjinojnë atë pa kufij, harrojnë se numri i mundshëm i librave i ka ato. Unë guxoj të sugjeroj këtë zgjidhje për problemin e vjetër: Biblioteka është e pakufizuar dhe periodike. Nëse një udhëtar i përjetshëm do ta kalonte atë në ndonjë drejtim, ai do të verifikonte pas shekujsh se të njëjtat vëllime përsëriten në të njëjtin çrregullim (i cili, përsëritet, do të ishte një urdhër: Urdhër). Vetmia ime gëzohet me atë shpresë të hijshme.

Historia e parë na tregon për univers, natyra e Zotit, dhe të Azar. E bën këtë përmes një metaforë: ajo e a bibliotekë, një ndërtesë e madhe e galerive gjashtëkëndore dhe identike, e cila përfaqëson realitetin, ose kozmosin. Brenda saj, vëllimet e njëjta, në fund të fundit kush e di nëse vite apo mijëvjeçarë, ata përsëriten pafundësisht shumë herë. Kështu historia flirton me idenë niçeane të kthimi i përjetshëm i identikes.

Kopshti i shtigjeve të pirunit

Kopshti i shtigjeve të pirunit është një imazh i paplotë, por jo i rremë, i universit ashtu siç e konceptoi Ts'ui Pên. Ndryshe nga Njutoni dhe Schopenhauer, paraardhësi i tij nuk besonte në një kohë uniforme, absolute. Ai besonte në seri të pafund kohësh, në një rrjet në rritje dhe marramendëse të kohërave divergjente, konvergjente dhe paralele. Kjo rrjetë kohësh që afrohen, devijojnë, kryqëzohen ose injorohen me shekuj, përfshin të gjitha mundësitë. Ne nuk ekzistojmë në shumicën e atyre kohërave; në disa ti ekziston dhe jo unë; në të tjerët, unë, jo ti; në të tjerët, të dyja. Në këtë, që më pret një shans i favorshëm, ti ke arritur në shtëpinë time; në një tjetër, kur kalove kopshtin, më gjete i vdekur; në një tjetër, unë them të njëjtat fjalë, por unë jam një gabim, një fantazmë.

"Në të gjithë ata", artikulova, jo pa dridhje, "falënderoj dhe nderoj rekreacionin tuaj për kopshtin Ts'ui Pên".

"Aspak", murmuriti ai me një buzëqeshje. Koha vazhdimisht zhyt në të ardhme të panumërta. Në njërën prej tyre unë jam armiku i tyre.

Kopshti i shtigjeve të pirunit Shtë një nga tregimet më interesante, të famshme dhe ndjellëse të shkrimtarit argjentinas. A metafora e kohës (në të njëjtën mënyrë si Biblioteka e Babelit është nga hapësira) përmes a roman imagjinar kinez. Në të përshtaten të gjitha mundësitë dhe të ardhmen, në botë të pafund dhe realitete alternative. Në të njëjtën kohë, ajo profetizon pamjen e modernes libër lojërash y romane vizuale, ku lexuesi / lojtari duhet të bëjë zgjedhje që ndikojnë në planin e historisë, pasi zhvillimi i saj nuk është linear, dhe as nuk është i paracaktuar.

Borges

Funes i paharrueshëm

Ai mund të rindërtonte të gjitha ëndrrat, të gjitha ëndrrat. Dy ose tre herë ai kishte rindërtuar një ditë të tërë; ai kurrë nuk kishte hezituar, por çdo rindërtim kishte kërkuar një ditë të tërë. Ai më tha: "Unë kam më shumë kujtime vetëm se të gjithë burrat kanë pasur që kur bota u bë botë". Dhe gjithashtu: "dreamsndrrat e mia janë si vigjilenca juaj".

E vërteta është se ne jetojmë duke shtyrë gjithçka që mund të shtyhet; mbase të gjithë e dimë thellë se jemi të pavdekshëm dhe se herët a vonë, çdo njeri do të bëjë të gjitha gjërat dhe do të dijë gjithçka.

Protagonisti i historisë sonë të fundit është i mallkuar, dhe në të njëjtën kohë i bekuar, me sindromi du savant ("Sindroma e urtë"), e cila në rastin e tij manifestohet me çnjerëzoren (mbase hyjnore) aftësia për të kujtuar çdo detaj të fundit të ekzistencës së tij. Çdo gjethe në pemë që ka parë, çdo qime në vetullat e të gjithë njerëzve që ka takuar. Fuqia e tij është aq e madhe sa Funes është i detyruar të qëndrojë ditë e natë në një dhomë të errët, për të shmangur stimujt e jashtëm që ju ndalojnë të pushoni mendjen tuaj të lodhur. Si mjet i fundit, Funes i paharrueshëm është një tragjedi: ai i një njeriu të paaftë për të shfrytëzuar kapacitetin e tij mbinjerëzor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.