Disa histori të jashtëzakonshme nga Jorge Luis Borges (I)

Borges

Përrallat e Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo (Buenos Aires, 24 gusht 1899-Gjenevë, 14 qershor 1986) janë thesare, çudira të vogla që ia vlen të zbulohen. Ata që prezantoj sot janë nga libri i tij Fiksi (1944), konkretisht pjesa e parë, Kopshti i shtigjeve të pirunit.

Tlön, Uqbar, Orbis Tertius

Një nga shkollat ​​e Tlön shkon aq larg sa të mohojë kohën: arsyeton se e tashmja është e papërcaktuar, se e ardhmja nuk ka realitet përveçse si një shpresë e tanishme, se e kaluara nuk ka asnjë realitet përveçse si një kujtesë e tanishme.* Një shkollë tjetër deklaron se ajo tashmë ka kaluar gjatë gjithë kohës dhe se jeta jonë është vetëm kujtimi ose pasqyrimi i muzgut, dhe pa dyshim i falsifikuar dhe i gjymtuar, i një procesi të pariparueshëm. Një tjetër, që historia e universit - dhe në to jetët tona dhe hollësitë më të mira të jetës sonë - është shkrimi i prodhuar nga një zot subaltern për të kuptuar një demon. Një tjetër, që universi është i krahasueshëm me ato kriptografi në të cilat jo të gjithë simbolet janë të vlefshme dhe se vetëm ajo që ndodh çdo treqind net është e vërtetë. Një tjetër, që ndërsa ne flemë këtu, ne jemi zgjuar diku tjetër dhe se secili burrë është dy burra.

*Russell. (Analiza e mendjes, 1921, faqe 159) supozon se planeti është krijuar disa minuta më parë, i pajisur me një njerëzim që "kujton" një të kaluar iluzive.

Ne fillojmë me Tlön, Uqbar, Orbis Tertius, një histori që studion ekzistencën e një bote tjetër të quajtur Tlön. Disa dyshime shqetësuese përgjojnë faqet e tij. A ekziston vërtet ajo botë tjetër? A është shpikja e studiuesve të realitetit tonë? A është i destinuar kozmosi ynë të bëhet Tlön me kalimin e epokave të çuditshme?

Gjëja më interesante në lidhje me historinë janë leximet e saj të shumta, të dyja në letrareSi filozofike o metafizike. Nga ana tjetër, stili Borgian, i cili sfidoni kufijtë midis faktit dhe trillimit, është i pranishëm në secilën prej fjalëve të kësaj historie unike.

Rrënojat rrethore

I huaji u shtri nën piedestalin. Ai u zgjua nga dielli i lartë. Ai pa habi se plagët ishin shëruar; ai mbylli sytë e zbehtë dhe flinte, jo për shkak të dobësisë së mishit, por për shkak të vendosmërisë së vullnetit. Ai e dinte që ky tempull ishte vendi që kërkonte qëllimi i tij i pathyeshëm; ai e dinte që pemët e pandërprera nuk kishin arritur të mbytnin, në rrjedhën e poshtme, rrënojat e një tempulli tjetër të mbarë, gjithashtu të perëndive të djegura dhe të vdekura; ai e dinte që detyrimi i tij i menjëhershëm ishte gjumi. […]

Në kozmogoninë gnostike, demiurgjet gatuan një Adam të kuq që nuk mund të ngrihet; po aq i pakualifikuar dhe i vrazhdë dhe elementar sa ai Ademi nga pluhuri, ai ishte Adami i gjumit që netët e magjistarit kishin trilluar.

Nëse për diçka bie në sy Rrënojat rrethore është për fundin e saj mbresëlënës, të cilin, natyrisht, nuk do ta zbuloj. Por rruga midis linjave të saj është po aq interesante. Historia na çon në rrënojat e një tempulli antik rrethor, ku një njeri i kushtohet meditimit. Objektivi i tij është i qartë: ëndërroni për një burrë tjetër deri në pikën ku është reale.

Shorti në Babiloni

Ky operacion i heshtur, i krahasueshëm me atë të Zotit, shkakton të gjitha llojet e hamendjeve. Disa nënçmojnë në mënyrë të neveritshme që Shoqëria nuk ka ekzistuar me shekuj dhe se çrregullimi i shenjtë i jetës sonë është thjesht i trashëgueshëm, tradicional; një tjetër e gjykon atë të përjetshme dhe mëson se do të zgjasë deri në natën e fundit, kur zoti i fundit asgjëson botën. Një tjetër deklaron se Kompania është e plotfuqishme, por që ajo ndikon vetëm në gjëra të vogla: në britmën e një zogu, në hijet e ndryshkut dhe pluhurit, në mes të rrezeve të agimit. Një tjetër, nga goja e hereziakëve të maskuar, i cili kurrë nuk ka ekzistuar dhe nuk do të ekzistojë kurrë.

Ne përfundojmë me Shorti në Babiloni, një histori që shpjegon se si ai komb u organizua rreth shansit më të pastër. Ngjarja kryesore e kësaj përrallë është se nuk përshkruan, sugjeron; në mënyrë të tillë që stimulon imagjinatën e lexuesit dhe e bën atë pjesëmarrës në histori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.