DH Lawrence. Përvjetori i ri i lindjes së tij. 7 poezi

David Herbert RichardsLawrence, i njohur më mirë si D. H, Lawrence, lindi në një ditë si sot nga 1885 në Eastwood, Angli. Ai shkroi romane, tregime të shkurtra, poezi, drama, ese, libra udhëtimesh, përkthime dhe kritika letrare. Dhe u konsiderua nga një shkelësi (një nga romanet e tij u quajt ashtu) në një pervers trajtimi i dashurisë dhe seksit që dha në punën e tij.

Titujt e tij më të njohur janë Dashnorja e Zonjës Chatterley, Gratë në dashuri o Djem dhe dashnore. e tyre poezi ato janë më pak të njohura. Kështu që shkon një përzgjedhje nga 7 prej tyre për të kujtuar këtë përvjetor të ri të lindjes së tij.

Intime

Nuk te intereson dashuria ime Ai më pyeti me hidhërim.

U zgjata për pasqyrë dhe thashë:
Ju lutemi drejtojini ato pyetje kujt mund t’i interesojë!
Ju lutemi bëni kërkesat tuaja në zyrën qendrore!
Në të gjitha çështjet me rëndësi emocionale,
shkoni direkt tek autoriteti suprem!

Kështu që ia dhashë pasqyrën.

Dhe në kokën time do ta kisha thyer,
por më pas ai vuri re reflektimin e tij.
Të hipnotizuar, sytë e saj e panë atë të hutuar,
ndërsa unë ika.

Dëshira ka vdekur

Dëshira mund të ketë vdekur
dhe akoma një burrë mund të jetë
vendi i mbledhjes së shiut dhe diellit,
çudi që rrëzon dhimbjen
si një pemë në dimër.

mister

Unë jam një i madh
Tas i puthjeve,
Si i lartë
Dhe tas i hollë
Mbushur në Egjipt
Për teprimet e Zotit.

Unë u ngrita për ju
Tasi im i puthjeve
Dhe gjatë pushimit
Tempulli blu,
Qava drejt teje
Me përkëdhelje të egra.

Dhe drejt buzëve të mia
Pasioni rrëshqiti
Një skuqje e ndezur
Dhe për siluetën time
Rrodhi e bardha dhe e hollë
Himni i bubullimës.

Qëndrimi para altarit
Unë ofrova kupën,
Dhe unë bërtita deri në qiell
Që të përkulesh
Dhe pi, o Zot.

Oh pi trupin tim
Kjo mbase jam
Brenda tasit,
Si një mister
Si vera e palëvizshme
Në ekstazë.

Ende e ndritshme
Në ekstazë
Verërat e përziera
Nga ti dhe nga unë,
Në mënyrë të plotë
Dhe Mister absolut.

Do të doja të takoja një grua

Do të doja të takoja një grua
se ishte si një flakë e kuqe në një fireplace
duke ndriçuar pas erërave të vrullshme të ditës

Kështu që të mund të afrohesha me të
në qetësinë e artë të perëndimit të diellit
dhe me të vërtetë kënaqet në anën e tij
pa detyrimin për të bërë një përpjekje për ta dashur atë nga mirësjellja,
as ta njoh mendërisht.
Pa pasur nevojë të pësoj një ftohtësi kur i flas.

Egra në robëri

Kur egra mbetet në robëri
Pa riprodhim
Bëhet melankolik.
Dhe vdes
Të gjithë burrat janë robër.
Robërit e një aktiviteti robërie.
dhe edhe nëse e injorojnë atë
ato më të mirat nuk mund të riprodhohen
Kafazi i madh i zbutjes sonë
seksi i vrarë te njeriu; thjeshtësia e
Dëshira shtrembërohet, devijohet dhe shtrembërohet.
Dhe me ligësinë e hidhur
duke i shtrydhur negativisht
në rini urrejnë, kopjojnë dhe qajnë.
Seksi është një gjendje hiri.
Në një kafaz nuk mund të zërë vend.
Atëherë ju duhet ta shkatërroni atë.
për të provuar përsëri.

Mushkonja e di

Mushkonja ka shije shumë të mirë,
aq i vogël sa është,
se thelbi i saj është rrëmbimi.
Sepse në fund të fundit
ai vetëm festën e tij,
mos ma depozitoni gjakun ne banke.

Demokraci

Unë jam demokrat kur dua diellin e lirë që gjej
Burrat,
dhe aristokrat kur urrej poseduesit,
të zorrëve të imta.

Tek çdo njeri e dua diellin
kur e shoh mes vetullave te tij,
e qartë, pa frikë, madje e vogël.

Por kur i shoh ata burra të hirtë të suksesshëm
kaq e qelbur dhe e rrënuar, absolutisht pa diell,
si skllevër të vrazhdë të prosperitetit,
lëkundet mekanikisht,
Kështu që unë jam më se radikal dhe dua të trajtoj një gijotinë.

Dhe kur shoh punëtorë
i zbehtë dhe i butë si insektet, ndjesi shpimi gjilpërash
Dhe të jetosh si morrat për pak para
dhe asnjëherë duke parë lart,
atëherë do të doja Tiberiusin,
se turma kishte vetëm një kokë
të jetë në gjendje ta bëjë atë.

Ndjej se kur burrat humbin diellin
ato nuk duhet të ekzistojnë më.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.