Antonio Pérez Henares. Intervistë me autorin e Cabeza de Vaca

Fotografi: Antonio Pérez Henares. Profili në Twitter.

Antonio Perez Henares nxjerr një libër të ri sot: Koka e lopës, mbi figurën e pushtuesit spanjoll të shekullit të XNUMX-të. Gazetar dhe shkrimtar, karriera e tij e 5-të vjeçare në media dhe letërsi varion nga analiza më personale dhe më thelbësore politike, sociale dhe kulturore deri te botimi i më shumë se 30 libra.

Ma jep këtë intervistëe vleresoj shumë, si dhe dashamirësia dhe koha juaj e kaluar për të na treguar pak për tuajin libra dhe autorë të preferuar, tuaj ndikimet ose të tyre lexime y Zakonet e shkrimtarit. Dhe ai gjithashtu flet për mënyrën se si i sheh këto kohë në panoramë editoriale.

Antonio Perez Henares

Pérez Henares (Bujalaro, Guadalajara, 1953), i njohur si AnianiËshtë shkrimtar, gazetar dhe udhëtarKy hobi nuk dëshiron të largohet. Që në moshë shumë të re filloi të punojë në gazetë Pueblo, dhe gjithashtu ka kaluar nëpër Tiempo, Tribunë, Arsyeja o Gazetar dixhital, për të cituar vetëm disa media.

Trajektorja e tij si shkrimtar Shtë gjithashtu shumë i gjerë, me një vepër që luan disa stile, por me një predispozitë të veçantë për tema historike, konkretisht, nga parahistoria. Vendosur në të është trilogji të cilat përbëjnë Me re, Djali i çafës y Gjuetari i fundit. Më shumë tituj janë Kënga e bizonit, Pamja e ujkutose Vendi i varlvar Fáñez.

Gjithashtu ka libra udhëtimi si Një kapelë për shtatë udhëtime y Zogu i aventurës; ose gjykimet si Feudalët e rinj o Fisnikët dhe të zakonshmit.

Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

ANTONIO PÉREZ HENARES: Epo, megjithëse tingëllon çuditshëm, ata më dhanë mua shumë i ri el Kishoti. Nga Reyes. Unë ende jetoja në vendlindjen time, Bujalaro dhe e lexova atë në një masë të madhe; Më pëlqyen pjesët dhe në të tjerat e humba veten dhe nuk kuptova asgjë. E kam lexuar pas shumë herë dhe secilin e kam vlerësuar më shumë.

Y historia e parë ajo që kam shkruar ishte Pamje nga Picachuelo. E përshkroi detyrat e korrjes ngulitur në kujtimet e mia të fëmijërisë. Unë isha i dyti në Çmimin Kombëtar Narrative Narrative. Kisha Vjet 15.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

PHA: Libri i xhunglave të virgjëra, nga Rudyard Kipling. Unë ende e kam atë në një altar. Qeni im i mëparshëm, i cili vdiq vitin e kaluar, u emërua Mowgli pas tij.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.  

APH: Unë jam shumë Servantes. Galdós dhe Delibes për të përfunduar podiumin tim spanjoll.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

PHA: NaOH, djali i Leopardit, protagonist i Lufta e zjarrit, të Rosny. Origjinë nga imja pasion nga parahistoria.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

PHA: Unë lexoj dhe shkruaj me vrull, emocionalisht. Nëse nuk e ndiej atë emocion, as lexoj dhe as shkruaj. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

APH: Tani imja kabinë prej druri në mes të malit, në Dëllinjë.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

APH: Shumë. tani i njëjti Juan Slav Galán dhe Arturo Perez-Reverte. 

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

APH: E vjetra dhe e mira romane aventureske dhe Romani i krimit i Amerikës së Veriut.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

APH: Unë jam rilexuar disa vepra nga Claudio Sanchez Albornoz. Dhe unë shkruaj një libër të provë, shumë personale.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

APH: Posto në rol Kam frikë se do të marrë më i vështirë. Por unë gjithmonë mendoj se kushdo që ka diçka për të thënë përfundon duke e arritur atë. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

APH: Unë mendoj se kjo është më shumë se një krizë. Dhe ka disqe dhe tendencame shqetesojne shume dhe me çfarë kanë të bëjnë liri, me Syrin e Madh Orwellian dhe diktaturën e mendim i vetëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.